Jak dotrzeć do publiczności, która ma utrudniony dostęp do bezpośredniego obcowania z muzyką klasyczną? Z klasyką przez Polskę to projekt Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Jego celem jest docieranie z programami muzycznymi na najwyższym poziomie artystycznym w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi. Poprzez kontakt z najwspanialszą sztuką i największymi artystami pragniemy przybliżyć świat kameralnej muzyki klasycznej i pozyskać jej nowych entuzjastów.

Wersja do druku

Udostępnij

Projekt „Z klasyką przez Polskę” rozwijamy sukcesywnie od 6 lat. Docieramy z koncertami muzyki klasycznej do najdalszych zakątków Polski, gdzie mieszkańcy mają utrudniony dostęp do wydarzeń kultury wysokiej. Pozyskujemy nowe miejsca, ale i powracamy do tych miejscowości, w których publiczność pokochała muzykę i oczekuje na kolejne spotkania z artystami na żywo. Zorganizowaliśmy już 586 koncertów z udziałem 426 artystów docierając do 458 miejscowości i około 55 000 słuchaczy w czternastu regionach Polski, m.in. na wschodnim Podlasiu, czy w dalekich Bieszczadach. Dla zapraszanych przez nas artystów jest to zawsze niezwykłe przeżycie. Wystąpienie dla publiczności, która uczestniczy w koncercie muzyki klasycznej po raz pierwszy jest niezwykłym przeżyciem, gdyż jej reakcje są bardzo szczere i emocjonalne.

W roku 2023, tj. zrealizowaliśmy w sumie 126 koncertów z cyklu „Z klasyką przez Polskę”. W ramach tej serii koncerty odbywały się co tydzień w małych miejscowościach jedenastu regionów Polski: Dolny Śląsk, Podlasie, Lubelszczyzna, woj. zachodniopomorskie, pomorskie, mazowieckie, świętokrzyskie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, opolskie i lubuskie. 30 koncertów na Dolnym Śląsku PIM zrealizował we współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu, w tym jeden w ramach 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. We współpracy z Fundacją Most the Most i przy wspólnym finansowaniu odbyło się 9 koncertów, a w Radziejowicach podczas XIV Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa zrealizowaliśmy jeden koncert we współpracy z Domem Pracy Twórczej w Radziejowicach.

Większość miejscowości, do których dotarliśmy, gościła po raz pierwszy artystów wykonujących muzykę klasyczną, a miejscowa społeczność zamieszkująca tereny odległe od dużych, miejskich ośrodków kultury, miała okazję po raz pierwszy usłyszeć koncert na żywo i doświadczyć bezpośredniego kontaktu z wybitnymi artystami. Do wykonania koncertów “Z klasyką przez Polskę” w 2023 roku zaprosiliśmy 141 artystów, m.in. Piotra Palecznego, Krzysztofa Jakowicza, Ewę Pobłocką, Konstantego Andrzeja Kulkę, Janusza Olejniczaka, Olgę Pasiecznik, Szymona Nehringa, Tomasza Strahla, Marcina Zdunika, Janusza Wawrowskiego, Agatę Szymczewską, Jakuba Jakowicza, Pawła Gusnara, Mateusza Krzyżowskiego, Andrzeja Cieplińskiego, Wojciecha Niedziółkę, Polish Violin Duo, Orkiestrę MASO z Charkowa, Wrocław Baroque Ensemble, Lutosławski Piano Duo i in.

Dotarliśmy do 19 174 osób. Frekwencja wyniosła 78%.

W roku 2024 zrealizowaliśmy w sumie 138 koncertów z cyklu „Z klasyką przez Polskę”. W ramach tej serii koncerty odbywały się co tydzień w małych miejscowościach dwunastu regionów Polski: Dolny Śląsk, Podlasie, Lubelszczyzna, woj. zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, świętokrzyskie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, opolskie i lubuskie. Wśród wspomnianych 138 koncertów, 10 odbyło się na Dolnym Śląsku we współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu, 8 w Studiu im. Władysława Szpilmana w ramach współpracy z Programem 2 Polskiego Radia i 7 we współpracy z Fundacją Most the Most. Zrealizowaliśmy również jeden koncert we współpracy z Domem Pracy Twórczej w Radziejowicach.

Większość miejscowości, do których dotarliśmy, gościła po raz pierwszy artystów wykonujących muzykę klasyczną, a miejscowa społeczność zamieszkująca tereny odległe od dużych, miejskich ośrodków kultury, miała okazję po raz pierwszy usłyszeć koncert na żywo i doświadczyć bezpośredniego kontaktu z wybitnymi artystami. Do wykonania koncertów “Z klasyką przez Polskę” w 2024 roku zaprosiliśmy 89 artystów, m.in. Piotra Palecznego, Rafała Blechacza, Krzysztofa Jakowicza, Ewę Pobłocką, Janusza Olejniczaka, Olgę Pasiecznik, Szymona Nehringa, Tomasza Strahla, Andrzeja Bauera, Marcina Zdunika, Jakub Jakowicza, Agatę Szymczewską, Pawła Gusnara, Mateusza Krzyżowskiego, Andrzeja Cieplińskiego, Wojciecha Niedziółkę, Polish Violin Duo i in.

W roku 2024 dotarliśmy do ponad 15 000 osób, a frekwencja wyniosła ponad 100%. Odzew społeczności miast, miasteczek i wsi, w których organizujemy koncerty jest z roku na rok coraz większy.

Koordynator projektu:

Marcin Rudziński – tel. 723 714 040
marcin.rudziński@muzycznyimpresariat.pl

w ramach obecnej edycji

Wydarzenia

Publikacje