Zapraszamy na koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”. W Dworze Sztuki w Siennicy Różana zagrają Jakub Jakowicz, Łukasz Chrzęszczyk.

Wersja do druku

Udostępnij

28.03.2025, godz. 18.00
Dwór Sztuki
Siennica Różana 158

Jakub Jakowicz – skrzypce
Łukasz Chrzęszczyk – fortepian

Program:

Artur Malawski (1904 – 1957)
Mazurek

Johannes Brahms (1833 – 1897)
Sonata A-dur op. 100
– cz. I Allegro amabile
– cz. II Andante tranquillo – Vivace
– cz. III Allegretto grazioso (quasi Andante)

Henryk Wieniawski (1835 – 1880)
Fantazja na tematy z opery Faust Gounoda op. 20

Henryk Mikołaj Górecki (1933 – 2010)
Mała fantazja

Karol Szymanowski (1882 – 1937)
Taniec z baletu Harnasie (oprac. P. Kochański)


Jakub Jakowicz

Koncertuje od 11 roku życia. Grał jako solista ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. W 1998 r. na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego wystąpił na festiwalu imienia kompozytora w Krakowie, prezentując Capriccio per violino e orchestra pod batutą Jerzego Maksymiuka. W 2001 r. skrzypek zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, wykonując I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Od tego czasu występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orchestra del Maggio Musicale we Florencji, Filharmonią Czeską w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Filharmonią Drezdeńską, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie, Orquesta Nacional w Madrycie, Royal Stockholm Philharmonic, Orquestra Sinfônica do Estado de Săo Paulo i Concerto Köln.

Współpracował z takimi dyrygentami, jak Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Yan Pascal Tortelier, Eiji Oue, Marek Pijarowski, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal, Michail Jurowski, Marc Minkowski. Jako kameralista Jakub Jakowicz od lat tworzy duet skrzypcowy z ojcem, Krzysztofem. Artysta występował ponadto z takimi muzykami, jak Heinz Holliger, Paavali Jumppanen, Garrick Ohlsson, Paul Gulda, Bartosz Bednarczyk, Jan Krzysztof Broja, Szymon Nehring, Michel Lethiec, Elina Vähäla, Anna Maria Staśkiewicz, Ruth Killius, Katarzyna Budnik, Avri Levitan, Tomoko Akasaka, Gareth Lubbe, Daniel Müller-Schof, Andrzej Bauer, Tomasz Strahl, Alexander Gebert, Rafał Kwiatkowski, Marcin Zdunik, Zvi Plesser, Timmo-Veikko Valve, Julius Berger, Łukasz Chrzęszczyk. Jest również związany z dwoma kwartetami smyczkowymi: Lutosławski Quartet i Zehetmair Quartet.

Jakub Jakowicz jest laureatem nagrody „Paszport Polityki” za rok 2003. W 2007 r. otrzymał nagrodę „Orfeusz” podczas Festiwalu „Warszawska Jesień”, zaś w roku 2018, w uznaniu za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki Witolda Lutosławskiego, został
uhonorowany Medalem 100-lecia urodzin kompozytora, przyznawanym przez Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. Jest również dwukrotnym laureatem nagrody „Fryderyk” przyznawanej za najważniejsze osiągnięcia na polskim rynku fonografii.

W sezonie 2024/2025 rozpoczął współpracę z pianistą Szymonem Nehringiem i wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem współtworząc trio fortepianowe. Jakub Jakowicz jest profesorem UMFC w Warszawie oraz AM w Katowicach gdzie prowadzi klasy skrzypiec.

Łukasz Chrzęszczyk

Pianista, solista i kameralista, pedagog. Jest laureatem m.in. Grand Prix, I Nagrody w kategorii duetów skrzypce – fortepian i wszystkich nagród specjalnych I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach oraz międzynarodowych konkursów muzyki kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2012), im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2013), im. St. Moniuszki w Rzeszowie (2019). Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyk.

Jako solista i kameralista występował m.in. w Het Concertgebouw w Amsterdamie, siedzibie NOSPR w Katowicach, filharmoniach w Bratysławie, Mediolanie, czy Warszawie – z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej FN. Jako solista współpracował także z orkiestrami Filharmonii Świętokrzyskiej, Rzeszowskiej, Warmińsko – Mazurskiej, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Lutosławski Youth Orchestra, Orkiestrą Symfoniczną UMFC.

Na dorobek fonograficzny artysty obok nagrań dla Polskiego Radia i TVP Kultura składa się siedem płyt, nagranych we współpracy m.in. z Joanną Freszel, Jakubem Jakowiczem, Roksaną Kwaśnikowską, o tematyce sięgającej od klasyków XX i XXI wieku po mniej znaną muzykę polską. W marcu br. ukazała się nagrana w duecie z Jakubem Jakowiczem płyta Departures, zawierająca rejestrację programu składającego się z dzieł Malawskiego, Bacewicz, Góreckiego,Silwestrowa i Szymanowskiego wykonanego w 2022 roku w ramach programu NIMiT Scena Muzyki Polskiej w Filharmonii Narodowej.

W latach 2020-2021 w ramach stypendium Kultura w sieci (2020) i stypendium twórczego MKiDN (2021) pianista zrealizował projekt Mazurek – antologia, w ramach którego zarejestrowanych i udostępnionych w witrynie www.antologiamazurka.pl zostało ponad 70 mazurków mniej znanych kompozytorów polskich.

Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasach fortepianu prof. Piotra Palecznego i kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej (2014). W 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki.

Od 2014 roku jest wykładowcą UMFC, prowadząc zajęcia z kameralistyki fortepianowej i współpracując jako pianista z klasami instrumentalnymi.