Jak dotrzeć do publiczności, która ma utrudniony dostęp do bezpośredniego obcowania z muzyką klasyczną?Z klasyką przez Polskę to projekt Polskiego Impresariatu Muzycznego realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem. Naszym celem jest docieranie z programami muzycznymi na najwyższym poziomie artystycznym w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi. Poprzez kontakt z najwspanialszą sztuką i największymi artystami pragniemy przybliżyć świat kameralnej muzyki klasycznej i pozyskać jej nowych entuzjastów.

Wersja do druku

Udostępnij

Cykl Z klasyką przez Polskę rozpoczął się w drugiej połowie 2019 roku. Zorganizowaliśmy wówczas 51 koncertów w domach kultury, remizach, szkołach, dworkach, pałacykach i kościołach na terenie całego kraju. Wszędzie spotykaliśmy się z bardzo dobrym przyjęciem lokalnej społeczności. W wydarzeniach wzięło udział ponad 40 artystów i wysłuchało ich ponad 9000 słuchaczy. Na koncertach wystąpili między innymi: Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Tomasz Strahl, Piotr Paleczny, Urszula Kryger, Adam Kruszewski, Władysław Kłosiewicz, Krzysztof Jakowicz, Klaudiusz Baran, Aleksander Dębicz, Marcin Zdunik, Konstanty Andrzej Kulka, Anna Radziejewska, Lilianna Stawarz i wielu innych.

Pomimo trudności związanych z pandemią COVID-19, w 2020 roku zorganizowaliśmy 57 koncertów w 11 województwach. Obok czołowych polskich artystów do projektu zaproszeni zostali również młodzi muzycy wyróżnieni w I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej zorganizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca w Rzeszowie w 2019 roku. W tej edycji cyklu wystąpili m.in. Agata Kielar-Długosz, Łukasz Długosz, Marek Toporowski, Książek Piano Duo, Anna Radziejewska, Milena Lange, Paweł Sommer, Marta Gidaszewska, Robert Łaguniak, Katarzyna Drogosz, Ãtma Quartet, Olga Pasiecznik, Zuzanna Nalewajek, Dagmara Barna, Aleksander Dębicz, Waldszenen Ensemble, Piotr Pawlak, Łukasz Kuropaczewski, Andrzej Bauer.

W lipcu 2021 roku ponownie ruszyliśmy z koncertami w Polskę. Rozszerzamy ciągle naszą ofertę o nowe programy, szukamy nowych atrakcyjnych artystów i zespołów. Odwiedzamy znane nam już miejsca, ale wciąż poszerzamy obszar naszego działania.

w ramach obecnej edycji

Wydarzenia

Publikacje

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close