Jak dotrzeć do publiczności, która ma utrudniony dostęp do bezpośredniego obcowania z muzyką klasyczną? Z klasyką przez Polskę to projekt Polskiego Impresariatu Muzycznego realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem. Jego celem jest docieranie z programami muzycznymi na najwyższym poziomie artystycznym w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi. Poprzez kontakt z najwspanialszą sztuką i największymi artystami pragniemy przybliżyć świat kameralnej muzyki klasycznej i pozyskać jej nowych entuzjastów.

Wersja do druku

Udostępnij

Cykl Z klasyką przez Polskę rozpoczął się w drugiej połowie 2019 roku. Zorganizowaliśmy wówczas 51 koncertów w domach kultury, remizach, szkołach, dworkach, pałacykach i kościołach na terenie całego kraju. Wszędzie spotykaliśmy się z bardzo dobrym przyjęciem lokalnej społeczności. W wydarzeniach wzięło udział ponad 40 artystów i wysłuchało ich ponad 9000 słuchaczy. Na koncertach wystąpili między innymi: Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Tomasz Strahl, Piotr Paleczny, Urszula Kryger, Adam Kruszewski, Władysław Kłosiewicz, Krzysztof Jakowicz, Klaudiusz Baran, Aleksander Dębicz, Marcin Zdunik, Konstanty Andrzej Kulka, Anna Radziejewska, Lilianna Stawarz i wielu innych.

Pomimo trudności związanych z pandemią COVID-19, w 2020 roku zorganizowaliśmy 57 koncertów w 11 województwach. Obok czołowych polskich artystów do projektu zaproszeni zostali również młodzi muzycy wyróżnieni w I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej zorganizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca w Rzeszowie w 2019 roku. W tej edycji cyklu wystąpili m.in. Agata Kielar-Długosz, Łukasz Długosz, Marek Toporowski, Książek Piano Duo, Anna Radziejewska, Milena Lange, Paweł Sommer, Marta Gidaszewska, Robert Łaguniak, Katarzyna Drogosz, Ãtma Quartet, Olga Pasiecznik, Zuzanna Nalewajek, Dagmara Barna, Aleksander Dębicz, Waldszenen Ensemble, Piotr Pawlak, Łukasz Kuropaczewski, Andrzej Bauer.

W lipcu 2021 roku mimo trwających nadal ograniczeń i restrykcji pandemicznych ponownie ruszyliśmy z koncertami w Polskę. Odwiedzamy znane nam już miejsca, ale wciąż poszerzamy obszar naszego działania o nowe regiony. W 9 województwach zagraliśmy 54 koncerty z udziałem Tomasza Rittera, Ewy Pobłockiej, Szymona Nehringa, Cracow Golden Quintet, Boarte Piano Trio, Polish Violin Duo, Aleksandry Świgut, Marcina Zdunika, NFM Orkiestry Leopoldinum i inni.

W 2022 roku w cyklu Z klasyką przez Polskę odbyło się 101 koncertów i 10 z cyklu Z jazzem przez Polskę przy średniej frekwencji na poziomie 76%. Wystąpiło 79 artystów w 111 miejscowościach dziewięciu województw, a koncerty nasze zgromadziły w sumie 10417 słuchaczy. Wystąpili m.in.: Jakub Kuszlik, Kamil Pacholec, Lilianna Stawarz, Krzysztof Jakowicz, Monika Borzym, Waldemar Malicki, Urszula Kryger, Łukasz Krupiński, Zuzanna Nalewajek, Szymon Nehring, Tomasz Ritter, Janusz Wawrowski, Sara Dragan, Atom String Quartet, Marcin Zdunik, Aleksander Dębicz, Robert Gierlach, Janusz Olejniczak, Tomasz Strahl, Monika Borzym, Marcin Wasilewski Trio, Zawartko/Piasecki, Marek Napiórkowski, Jakub Jakowicz, Ewa Pobłocka, Olga Pasiecznik, Meccore String Quartet, Julia Kociuban, Paweł Wakarecy.

Koordynator projektu:

Marcin Rudziński – tel. 723 714 040
marcin.rudziński@muzycznyimpresariat.pl

w ramach obecnej edycji

Wydarzenia

Publikacje