Rusza kolejny sezon koncertów Z klasyką przez Polskę – projektu organizowanego przez Polski Impresariat Muzyczny działającego w ramach Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Dzięki niemu publiczność z mniejszych ośrodków kilkunastu regionów Polski ma niepowtarzalną możliwość spotkania z najwybitniejszymi artystami muzyki klasycznej oraz podziwiania ich wykonań na żywo.

Wersja do druku

Udostępnij

Cykl jest odpowiedzią na zgłaszane potrzeby kontaktu z muzyką klasyczną na żywo w mniejszych miastach i miejscowościach. Dlatego koncerty odbywają się w muzeach, dawnych dworach i pałacach, w miejskich i gminnych ośrodkach kultury, a także w kościołach. Zapewnia to wyjątkowy i bezpośredni kontakt ze słuchaczami. W ramach cyklu najwybitniejsi polscy artyści przemierzają całą Polskę często trafiając do miejsc, gdzie taki koncert jest pierwszym w ich życiu spotkaniem z kulturą wysoką.

Kolejny sezon koncertów Z klasyką przez Polskę rozpocznie się już 24 marca recitalami fortepianowymi na Dolnym Śląsku. Tamtejsza publiczność będzie miała okazję posłuchać Waldemara Malickiego oraz Martina Garcii Garcii – laureata III nagrody na ostatnim Konkursie Chopinowskim.

Najbliższe koncerty:

Waldemar Malicki – recitale fortepianowe
24 marca, godz. 18:00 – Złotoryja
25 marca, godz. 18:00 – Pałac Brunów
26 marca, godz. 17:00 – Olszyna

Martin Garcia Garcia – recital fortepianowy
26 marca, godz. 15:00 – Teatr Zdrojowy im. H. Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Do udziału w naszych koncertach, które odbędą się w dwunastu regionach Polski, zaprosiliśmy w tym roku takich artystów jak Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Szymon Nehring, Kwartet Śląski, Tomasz Strahl, Agata Szymczewska, Janusz Wawrowski, Marcin Zdunik, Olga Pasiecznik, Łukasz Długosz, Paweł Gusnar, Paweł Wakarecy, Julia Kociuban, Anna Radziejewska, Urszula Kryger, Robert Gierlach, Łukasz Kuropaczewski, Aleksander Dębicz, Anna Wandtke, Łukasz Niedziółka, Wrocław Baroque Ensemble oraz Orkiestra MASO z Charkowa – opowiada Marcin Gorayski, kierownik Polskiego Impresariatu Muzycznego.

Polski Impresariat Muzyczny powstał w lipcu 2019 roku w ramach Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca dzięki wsparciu i pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Celem PIM-u jest stworzenie atrakcyjnej oferty koncertowej opartej na muzyce klasycznej w interpretacji najwybitniejszych polskich artystów, skierowanej do mniejszych ośrodków w całej Polsce. Ponadto organizuje on koncerty za granicą promujące twórczość polskich kompozytorów. Cykl „Z klasyką przez Polskę” jest najważniejszym projektem PIM-u.

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca rozwija cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę” sukcesywnie od 4 lat. W ramach działań Polskiego Impresariatu Muzycznego dociera z koncertami muzyki klasycznej do najdalszych zakątków Polski, gdzie mieszkańcy mają utrudniony dostęp do wydarzeń kultury wysokiej. PIM znajduje nowe miejsca, ale także powraca do tych miejscowości, w których publiczność już w poprzednich latach pokochała muzykę i wyczekuje na kolejne spotkania z artystami na żywo. W ubiegłym roku NIMiT zorganizował 111 koncertów z udziałem 79 artystów, docierając do ponad 10.000 słuchaczy w dziewięciu regionach Polski, m.in. we wschodnim Podlasiu, czy dalekich Bieszczadach. Dla artystów biorących udział w projekcie to zawsze niezwykłe przeżycie – występowanie dla publiczności, która często jest po raz pierwszy na koncercie muzyki klasycznej i reaguje bardzo szczerze i emocjonalnie. Dla Instytutu jest to zakrojony na największą skalę projekt muzyczny – mówi Marcin Gorayski, Kierownik Polskiego Impresariatu Muzycznego Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.


Projekt „Z klasyką przez Polskę” realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, na Dolnym Śląsku współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztofa Maja. Operatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Kierownik projektu:

Marcin Gorayski – kierownik Polskiego Impresariatu Muzycznego NIMiT,
marcin.gorayski@nimit.pl

Koordynator projektu:

Marcin Rudziński – tel. 723 714 040
marcin.rudziński@muzycznyimpresariat.pl

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Wyszomirska,
agnieszka.wyszomirska@nimit.pl

powiązane

Publikacje