Rusza kolejny sezon koncertów „Z klasyką przez Polskę” – projektu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Dzięki niemu publiczność z mniejszych ośrodków wielu regionów Polski uzyska możliwość podziwiania na żywo najwybitniejszych artystów muzyki klasycznej.

Wersja do druku

Udostępnij

Poniżej znajduje się harmonogram roczny koncertów „Z klasyką przez Polskę”:


Narodowy Instytut Muzyki i Tańca dzięki projektowi „Z klasyką przez Polskę” – już od 5 lat zapewnia mieszkańcom małych miast, miasteczek i wsi w całej Polsce ofertę koncertową muzyki klasycznej w wykonaniu najznakomitszych artystów. Zwykle można ich zobaczyć i usłyszeć w dużych ośrodkach kultury – filharmoniach, teatrach muzycznych, operach czy ekskluzywnych salach koncertowych, do których nie każdy odbiorca ma dostęp – czasami z racji odległości, a czasami statusu materialnego.

„Z klasyką przez Polskę” to sztandarowy projekt Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca odpowiadający na potrzeby pozamiejskich społeczności. Jego koncerty odbywają się często w muzeach, dawnych dworach, pałacach, w miejskich i gminnych ośrodkach kultury, a także w kościołach. Miejsca te zapewniają bezpośredni kontakt ze słuchaczami, którzy nierzadko po raz pierwszy uczestniczą w wydarzeniu kultury wysokiej tej rangi.

Projekt „Z klasyką przez Polskę” rozwijamy sukcesywnie od 5 lat. Docieramy z koncertami muzyki klasycznej do najdalszych zakątków Polski, gdzie mieszkańcy mają utrudniony dostęp do wydarzeń kultury wysokiej. Pozyskujemy nowe miejsca, ale i powracamy do tych miejscowości, w których publiczność pokochała muzykę i oczekuje na kolejne spotkania z artystami na żywo. Zorganizowaliśmy już 448 koncertów z udziałem 337 artystów docierając do 327 miejscowości i prawie 40.000 słuchaczy w czternastu regionach Polski, m.in. na wschodnim Podlasiu, czy w dalekich Bieszczadach. Dla zapraszanych przez nas artystów jest to zawsze niezwykłe przeżycie. Wystąpienie dla publiczności, która uczestniczy w koncercie muzyki klasycznej po raz pierwszy jest niezwykłym przeżyciem, gdyż jej reakcje są bardzo szczere i emocjonalne.

Tegoroczny sezon projektu „Z klasyką przez Polskę” rozpoczyna się 8 marca na Lubelszczyźnie.

Cykl koncertów zainauguruje Trio fortepianowe w składzie: Szymon Nehring, Jakub Jakowicz, Marcin Zdunik:

8 marca o godz. 18:00 w Kraśniku – Centrum Kultury i Promocji
9 marca o godz. 18:00 w Niedrzwicy Dużej – Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji
10 marca o godz. 15:00 – Dwór w Rybczewicach

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Ponadto do udziału w koncertach „Z klasyką przez Polskę” Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprosił w tym roku takich artystów jak Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Rafał Blechacz, Krzysztof Jakowicz, Waldemar Malicki, Agata Szymczewska, Olga Pasiecznik, Janusz Wawrowski, Paweł Gusnar, Julia Kociuban, Anna Radziejewska, Robert Gierlach, Aldona Barnik, Aleksander Dębicz, Mateusz Krzyżowski, zespół Wrocław Baroque Ensemble i innych.

Seria koncertów „Z klasyką przez Polskę” realizowana jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i finansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zachęcamy do śledzenia naszego kalendarium: https://nimit.pl/wydarzenia/

powiązane

Publikacje