Zapraszamy na koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”. W Koneckim Centrum Kultury w Końskich wystąpi Piotr Paleczny.

Wersja do druku

Udostępnij

18.05, godz. 18
Koneckie Centrum Kultury w Końskich

Piotr Paleczny – fortepian

W programie:

Recital chopinowski


Piotr Paleczny należy do grona najwybitniejszych polskich pianistów. Jest laureatem pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Ukończył studia pianistyczne na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie był uczniem profesora Jana Ekiera. Jego osobowość artystyczna została ostatecznie ukształtowana przez kontakt z Arturem Rubinsteinem i Witoldem Lutosławskim.

Sukces odniesiony na VIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina otworzył przed nim drzwi do wielu prestiżowych sal koncertowych na świecie. Zdobycie III Nagrody w towarzystwie Garricka Ohlssona oraz Mitsuko Uchidy, Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie Poloneza oraz Nagrody im. Witolda Małcużyńskiego, zapoczątkowało jego karierę, którą kontynuuje do dziś, prowadząc aktywną działalność koncertową na wszystkich kontynentach.

Piotr Paleczny występował jako solista z renomowanymi orkiestrami, takimi jak Chicago Symphony, American Symphony, Concertgebouw, Royal Philharmonic, BBC Symphony Orchestra, Yomiuri Nippon, Gewandhaus, Tonhalle Orchester Zürich, RAI, Santa Cecilia, Orquesta Sinfónica Nacional de Mexico, Orquesta Nacional de España, Orquesta Sinfónica Nacional de Argentina, warszawska Filharmonia Narodowa i NOSPR. Koncertował w słynnych salach, takich jak Carnegie Hall, Avery Fisher Hall, Alice Tully Hall, Sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, Orchestra Hall w Chicago, Suntory Hall w Tokio, Berliner Philharmonie, Gewandhaus w Lipsku, Teatro Colon w Buenos Aires, Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Royal Festival Hall w Londynie, Festspielhaus w Salzburgu.

Jest cenionym jurorem ponad stu wielkich międzynarodowych konkursów pianistycznych. 5 listopada 2001 roku był solistą Galowego Koncertu z okazji 100-lecia istnienia Filharmonii w Warszawie.

Od 1993 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego najstarszego na świecie festiwalu pianistycznego – Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju. Od 2004 roku jest także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Profesor Piotr Paleczny prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie został uhonorowany tytułem Honorowego Profesora Uniwersytetu.

W 2015 roku ukazała się jego najnowsza płyta wydana przez Narodowy Instytut F. Chopina, która zyskała wielkie uznanie melomanów i krytyki muzycznej.

W 2017 roku otrzymał prestiżową Nagrodę „Złotego Fryderyka” za całokształt osiągnięć artystycznych. Ostatnio został uhonorowany Nagrodą im. C.K. Norwida „Dzieło życia”.

Piotr Paleczny został odznaczony wieloma wysokimi i prestiżowymi odznaczeniami polskimi i zagranicznymi, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i meksykańskim Orderem „Aguila Azteca”. We wrześniu 2005 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

W maju 2019 roku, za zasługi dla rozwoju relacji japońsko-polskich w dziedzinie muzyki, otrzymał jedno z najwyższych japońskich odznaczeń państwowych – „Order Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgi”. W roku 2022 został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.