Zapraszamy na koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”. W Kościele pw. św. Tekli w Krzyżanowicach Dolnych wystąpi Krzysztof Jakowicz oraz Jan Tabęcki.
13.09.2024, godz. 18.30
Kościół pw. św. Tekli w Krzyżanowicach Dolnych
Krzyżanowice Dolne 8A
Repertuar:
Johannes Brahms (1833-1897)
Sonata na fortepian i skrzypce G-dur op. 78
Vivace ma non troppo
Adagio
Allegro molto moderato
Fritz Kreisler (1875-1962)
Cierpienia miłosne
Henryk Wieniawski (1835-1880)
Dudziarz
Obertas
Pablo de Sarasate (1844-1908)
Melodie cygańskie op. 20
Krzysztof Jakowicz
Wybitny polski skrzypek, szczególnie ceniony przez Witolda Lutosławskiego, któremu wielki kompozytor powierzył polskie wykonanie wszystkich swoich utworów skrzypcowych (Łańcuch II, Partita w wersji z orkiestrą, Subito). Na zaproszenie Mistrza, wykonywał dzieła kompozytora pod jego batutą w ważnych centrach muzycznych świata.
Artysta ukończył z odznaczeniem studia wiolinistyczne pod kierunkiem takich Mistrzów jak: Tadeusz Wroński, Josef Gingold, Eugenia Umińska, Janos Starker, Henryk Szeryng.
Jest wielokrotnie zapraszany do udziału w międzynarodowych festiwalach takich jak Warszawska Jesień, Edinburgh Festival, Berliner Festspiele, London City Festival oraz festiwale w Bregenz i Schleswig–Holstein. Występuje ze sławnymi orkiestrami takimi, jak: English Chamber Orchestra, Wiener Symphoniker, BBC Scottish Orchestra, Orchestre National de France, Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Filharmonia w Oslo, Orquesta National de Espana, Polska Orkiestra Kameralna, Orkiestra „Amadeus”.
Współpracuje z wybitnymi dyrygentami (Jiří Bělohlávek, Riccardo Chailly, Leopold Hager, Pinchas Steinberg, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Marek Pijarowski) i pianistami (Krystyna Borucińska, Krzysztof Jabłoński, Waldemar Malicki, Robert Morawski). Przez dwa lata był I skrzypkiem słynnego Kwintetu Warszawskiego.
Od kilkunastu lat tworzy duet skrzypcowy ze swoim synem, Jakubem Jakowiczem.
Otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, m.in. nagrodę ZKP za wykonania muzyki współczesnej (w wielu przypadkach jemu dedykowanych), nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków Orfeusz i nagrodę krytyków francuskich Diapason d’Or (1989). Nagranie Partity Lutosławskiego zostało uhonorowane Fryderykiem’96.
Jest emerytowanym profesorem zwyczajnym UMFC w Warszawie oraz visiting professor w Soai University w Osace (Japonia).
Gra na skrzypcach włoskich, podarowanych mu przez jego Mistrza, prof. Tadeusza Wrońskiego.
Wybrane opinie o Artyście:
New York Times – Tytan skrzypiec
Haller Kreisblatt – Polski Menuhin – fascynujące przeżycie
Witold Lutosławski – (…) niezrównane wykonanie Łańcucha 2
Prof. Josef Gingold (o koncertach Mozarta) – Styl, muzykalność, dźwięk – najwyższej próby
Jan Tabęcki
Artysta rozpoczął naukę gry na fortepianie w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie pani Marii Palmowskiej – Guz. W 2019 roku podjął studia pianistyczne pod kierunkiem Caroline Palmer w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, które ukończył w 2023 roku otrzymując tytuł Bachelor of Music with Honours. Obecnie kontynuuje naukę na tej samej uczelni na wydziale Electronic and Produced Music.
Jan jest laureatem wielu nagród w konkursach fortepianowych i kameralnych. Wielokrotnie brał też udział w kursach muzycznych i lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych artystów, takich jak: Irene Veneziano, Wojciech Świtała, Noriko Ogawa, Sebastian Mueller, Hakan Hardenberger, Bretton Brown i innych.
Miał przyjemność występować w takich krajach jak Wielka Brytania, Norwegia, Szwajcaria, Holandia czy Niemcy.
Jan Tabęcki już od najmłodszych lat występuje jako solista i kameralista. Debiutował w sali Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas słynnych koncertów dla dzieci prowadzonych przez Ciocię Jadzię – Jadwigę Mackiewicz. W 2023 roku wystąpił z recitalem kameralnym w Villi Wahnfried Richarda Wagnera w Bayreuth.
Zainteresowania Jana Tabęckiego obejmują szeroki wachlarz gatunków muzycznych – muzyki klasycznej, filmowej, jazzowej, elektronicznej i eksperymentalnej.
Od 2022 roku jest członkiem London Film Music Orchestra, z którą koncertuje w całej Wielkiej Brytanii oraz w wielu krajach Europy, w takich miejscach jak: kościół St Martin- in-the-Fields w Londynie, The Glasgow Royal Concert Hall, Tyne Theatre &
Opera House w Newcastle, Caird Hall w Dundee, KRS Live w Kristiansand czy Westerkerk w Amsterdamie.
Jan jest również członkiem londyńskiego Bauhaus Band pod dyrekcją Johna Harle’a, z którym realizuje projekty oparte na muzyce i poezji w stylu Bauhaus. Ostatnim osiągnięciem Jana jest występ w Barbican Hall w Londynie jako klawiszowiec w projekcie muzyki elektronicznej OrchestRAVE.
Jego najnowsze międzynarodowe projekty obejmują współprodukcje i aranżacje utworów i programów z aktorami, wokalistami i tancerzami.