Zapraszamy na koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”. W Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie wystąpi Ãtma Quartet.

Wersja do druku

Udostępnij

19.04, godz. 19
Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

Aleksandra Kupczyk – skrzypce I
Katarzyna Denkiewicz – skrzypce II
Karalina Orsik – altówka
Andrzej Bauer – wiolonczela

W programie:

Claude Debussy

Kwartet smyczkowy g-moll op. 10
– cz. II Assez vif et bien rythmé

Karol Szymanowski

Kwartet smyczkowy nr 2 op. 56
– cz. I Moderato, dolce e tranquillo
– cz. II Vivace Scherzando

Robert Schumann

Kwartet smyczkowy A-dur op. 41 nr 3
– cz. III Adagio molto

Henryk Mikołaj Górecki

Kwartet op. 64 Quasi una fantasia
– cz. I Largo – Sostenuto – Mesto
– cz. II Deciso – Energico – Marcatissimo Sempre

Ludwig van Beethoven

Kwartet smyczkowy cis-moll op. 131 nr 14
– cz. VI Adagio quasi un poco Andante
– cz. VII (attacca) Allegro

Joseph Haydn

Kwartet smyczkowy C-dur op. 20 nr 2, Hob. III:32
– cz. IV Fuga Allegro


Ãtma Quartet

Słowo Ãtma w sanskrycie i filozofii hinduskiej oznacza duszę, jaźń, psyche. Nazwa zespołu nawiązuje też do willi Atma Karola Szymanowskiego, którego utwory są ważną pozycją w repertuarze kwartetu.

Ãtma Quartet powstał w 2016 roku. Od początku istnienia prowadzi intensywną działalność koncertową, popularyzując muzykę kameralną w kraju i na świecie.

Od roku 2023, po poszukiwaniach nowej formuły artystycznego działania, Ãtma Quartet tworzą:

Aleksandra Kupczyk (skrzypce I)  –  wszechstronna artystka związana z Filharmonią Narodową oraz Chain Ensemble, laureatka wielu konkursów jako solistka i kameralistka.

Katarzyna Denkiewicz (skrzypce II) – absolwentka studiów w dziedzinie wykonawstwa historycznego w Conservatorium van Amsterdam, laureatka konkursów solowych i kameralnych.

Karalina Orsik (altówka) – założycielka zespołu, związana z Akademią Muzyczną im. F.Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Andrzej Bauer (wiolonczela) – zwycięzca konkursu ARD w Monachium i laureat nagród płytowych, od lat działający jako solista, kameralista, dyrygent, pedagog i improwizator w Polsce i za granicą.

Zespół zdobył laury na konkursach, m.in. na I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym  im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Franz Schubert und die Musik der Moderne w Grazu, Gianni Bergamo Classic Music Award w Lugano, I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie, International Instrumental Performance Competition w Łodzi, Luigi Boccherini Award w ramach Virtuoso & Belcanto Festival w Lucce oraz International Music Competition w Paryżu.

Kwartet gościł na festiwalach m.in. na Davos Festival oraz Crans-Montana Classics w  Szwajcarii, Festes Baroques, Quatuors à Bordeaux, Festival des Musiques d’Eté du Château de Lourmarin czy La Nuit du Quatuor we Francji, Zeist Music Days w Holandii, Musethica w  Hiszpanii, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Emanacje w  Lusławicach, czy  Das Musikfest im Taunus oraz Langen Argener Schloss Konzerte w Niemczech.

Pierwszy album płytowy Ãtma Quartet z utworami Karola Szymanowskiego, Andrzeja Panufnika i Krzysztofa Pendereckiego został entuzjastycznie przyjęty – także przez międzynarodową krytykę.

W latach 2018-2022 Ãtma Quartet brał udział w projekcie Le Dimore del Quartetto, w ramach którego popularyzował muzykę polską we Włoszech. Uczestniczył również we francuskim programie ProQuartet, wspierającym muzykę kameralną na świecie.