Zapraszamy na koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”. W Gminnym Ośrodku Kultury w Wąsoszu wystąpi Mateusz Krzyżowski.

Wersja do druku

Udostępnij

27.06.2024, godz. 18.00
Gminny Ośrodek Kultury, ul. Rzędziana 8 Wąsosz

W programie:

W. A. Mozart (1756-1791)
Fantasia d-moll KV 397

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941)
Melodia op. 16 nr 2
Nokturn op. 16 nr 4
Legenda A-dur op. 16 nr 5

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Scherzo b-moll op. 31
Nokturn op. 48 nr 1
Etiuda op. 10 nr 12
Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22


Mateusz Krzyżowski – Tyski Ambasador Kultury. Pierwszy w historii Polak, który zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2022). Zdobywca nagrody za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego W. A. Mozarta i licznych nagród pozaregulaminowych w postaci recitali i koncertów z orkiestrą w najbardziej prestiżowych salach na świecie.

Edukację rozpoczął w swoim rodzinnym mieście w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach w klasie mgr Bożeny Furmańskiej, kontynuował w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie mgr Lubow Nawrockiej i mgra Sebastiana Nawrockiego. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just.

Podstawą interpretacji Mateusza Krzyżowskiego są zawsze intencje kompozytora. Po przefiltrowaniu ich przez własną wrażliwość, w kontakcie z publicznością dąży do naturalnej wypowiedzi muzycznej i stworzenia jednorazowej kreacji artystycznej tak, aby odbiorca za każdym razem otrzymywał niepowtarzalne wrażenia empiryczne.

W ciągu ostatnich lat dokonał nagrań z muzyką kameralną dostępną na trzech płytach:
„Peine et Plaisir” wydane przez Opus Series, „Interwar Retrospections” i „The Most Beautiful Songs” wydane przez Sarton Records.

Do jego ostatnich osiągnięć konkursowych należą między innymi: I nagroda w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, nagroda Chopinowska i nagroda za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą. Jest także laureatem II nagrody I Międzynarodowego konkursu im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i zwycięzcą Konkursu o Stypendium Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Reprezentant Polski w półfinale XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Stypendysta programu „Młoda Polska”, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji im. Jerzego Semkowa, Marszałka Województwa Śląskiego, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i Fundacji „Tychy – Dobre Miejsce”.

Koncertował w Filharmoniach: Narodowej, Śląskiej, Podkarpackiej, Łódzkiej, Świętokrzyskiej, Lubelskiej, Pomorskiej, Kowieńskiej, kameralnej w Łomży, im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, „Sinfonia Baltica” oraz w siedzibie NOSPR w Katowicach.

Z towarzyszeniem orkiestr pod dyrekcją m.in. Kaia Bumanna, Marka Mosia, Michała Klauzy, Wojciecha Rodka, Mirosława Jacka Błaszczyka, Alexandra Humali, Marka Wroniszewskiego, Jana Miłosza Zarzyckiego, Jakuba Chrenowicza, Jurka Dybała. Za granicą; między innymi we Francji, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Niemczech, Japonii, na Litwie, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech.

Wystąpił na festiwalach muzycznych w Nohant, Tokio, Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Wrocławiu.