Zapraszamy na koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”. W Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach wystąpi Jan Wachowski.

Wersja do druku

Udostępnij

13.06.2024, godz. 18.00
Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach

W programie:

J.S. Bach (1685–1750)
Preludium i Fuga g-moll nr 16 BWV 861

W.A. Mozart (1756–1791)
Sonata F-dur nr 12 KV. 332 cz. I Allegro

C. Debussy (1862-1918)
L’isle joyeuse

F. Chopin (1810–1849)
Ballada f-moll op. 52
Mazurki Op. 17

J. Wachowski
Wariacje C-dur


Jan Wachowski – pianista, kameralista i kompozytor. Ukończył studia pianistyczne i kompozytorskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie kontynuuje naukę w Królewskim Konserwatorium w Brukseli w klasie fortepianu Eliane Reyes.

Kamieniem milowym w jego karierze pianistycznej było zajęcie w wieku 19 lat I miejsca na 21. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Pietro Argento we Włoszech w kategorii – pianistów do 37 roku życia, po raz pierwszy w historii tego konkursu przyznanego tak młodemu pianiście.

W 2023 r. otrzymał II nagrodę oraz 10 nagród specjalnych na III Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie. Jest również laureatem wielu konkursów krajowych i zagranicznych w tym: 49. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Teodora Leszetyckiego w Hamburgu, 4. Międzynarodowego Podkarpackiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina a także – Grand Prix na 5. Ogólnopolskim
Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie.

W październiku 2023 r. w Brukseli miał zaszczyt wystąpić na wspólnym koncercie z Martą Argerich. Koncertował na ważnych scenach muzycznych w kraju oraz za granicą w: Belgii, Chinach, Niemczech, Norwegii i we Włoszech m. in. w: Głównej Sali Koncertowej w Pekinie oraz w filharmoniach: Narodowej w Warszawie, Szczecińskiej, Białostockiej, Gorzowskiej, Zielonogórskiej a także w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w Muzeum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz na Zamku Królewskim w Warszawie. Wielokrotnie był zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne, w tym: „Classicissimo” w Teatrze Królewskim w Brukseli, 74. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach czy „Perłę Baroku” w Kobyłce.

Jako solista orkiestry współpracował z: Rune Bergmannem i International Symphonic Lutoslawski Youth Orchestra (ILYO), Łukaszem Borowiczem oraz Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestrą Sinfonią Juventus, Nimrodem Davidem Pfefferem oraz Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej, Adamem Klockiem i Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej a także Piotrem Sułkowskim i Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Nagrywał dla Dux recordings, Telewizji Polskiej TVP3 oraz Polskiego Radia dla Ciebie. Otrzymał Nagrodę Bechsteina oraz Stypendium „Młoda Polska” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne.
Kwintet Fortepianowy autorstwa Jana Wachowskiego uzyskał 1 miejsce na 1. Międzynarodowym

Konkursie Kompozytorskim Cum Laude Music Awards w Madrycie, któremu przyznano tytuł „Best Piano Quintet in 2017”. Został nagrany dla Naxos i był wielokrotnie wykonywany w sezonie artystycznym 2018/19 w Madrycie w tym w Filharmonii Madryckiej.

Jego dotychczasowym najistotniejszym utworem kompozytorskim jest Koncert fortepianowy, napisany w 2021 roku.