Zapraszamy na koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”. W Grajewskim Centrum Kultury wystąpi Szymon Nehring.

Wersja do druku

Udostępnij

21.03, godz. 17:00
Grajewskie Centrum Kultury

Szymon Nehring – fortepian

W programie:

Fryderyk Chopin (1810-1849)

Nokturny op. 27
– cis-moll
– Des-dur
Rondo c-moll op. 1
Impromptu Ges-dur op. 51
Mazurki op. 68
– C-dur
– As-dur
– fis-moll
– Des-dur
Nokturny op. 55
– Es-dur
– fis-moll
Ballada As-dur op. 47


Szymon Nehring

Zwycięzca Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2017), laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015, wyróżnienie, nagroda publiczności oraz liczne nagrody dodatkowe). W 2015 r. otrzymał stypendium Krystiana Zimermana. Kształcił się pod kierunkiem mgr Olgi Łazarskiej w POSM im. F. Chopina w Krakowie, prof. Stefana Wojtasa w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz w Yale School of Music u Borisa Bermana (2017–2019).

Obecnie studiuje pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w ramach studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Występował z większością orkiestr w Polsce, m.in. z Filharmonią Narodową, NOSPR, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Santander Orchestra, Sinfonią Iuventus oraz orkiestrami filharmonii Izraela i Calgary, Orkiestrą Symfoniczną Bambergu, Orkiestrą XVIII Wieku, pod batutą takich dyrygentów, jak Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit,
Grzegorz Nowak, Pablo Heras-Casado, Giancarlo Guerrero, John Axelrod, Krzysztof Penderecki i Lawrence Foster. Artysta koncertował w Carnegie Hall, Elbphilharmonie w Hamburgu, Palau de la Música Catalana, Konzerthaus Berlin, DR Koncerthuset w Kopenhadze, Musikverein w Wiedniu, Herkulessaal w Monachium.

Debiutancka płyta Szymona Nehringa z muzyką polską zdobyła wiele prestiżowych nagród. W 2016 roku ukazały się kolejne CD: koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina (Sinfonietta Cracovia, dyr. Jerzy Dybał i Krzysztof Penderecki) i Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie” Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. W 2019 roku Szymon Nehring został zaproszony do programu Fundacji Orpheum, dzięki któremu wystąpił z Orkiestrą Tonhalle Zürich pod dyrekcją Davida Zinmana. W 2020 roku zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej. W marcu 2021 roku ukazała się płyta wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zawierająca utwory kameralne F. Chopina, którą artysta nagrał wraz z Marcinem Zdunikiem i Ryszardem Groblewskim.