Zapraszamy na koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”. W Kościele Rzymskokatolickim pw. Nawiedzenia NMP w Celestynowie wystąpi Wrocław Baroque Ensemble.

Wersja do druku

Udostępnij

26.05, godz. 16
Kościół Rzymskokatolicki pw. Nawiedzenia NMP w Celestynowie

W programie:

Mikołaj Zieleński (1560-1620)
Ecce Virgo concipiet, In monte Oliveti, Vox in Rama

Adam Jarzębski (1590-1649)
In Deo Speravit
Stanisław Sylwester Szarzyński (XVII/XVIII w.)
Veni Sancte Spiritus

Kaspar Förster (1616-1673)
Ad arma fideles, Credo quod redemptor,
Celebramus te Jehova

Marcin Józef Żebrowski (1710-1770)
Sonata a tre

Antoni Milwid (1755-1837)
Semper mi Jesu

Grzegorz Gerwazy Gorczycki (1665-1734)
Jesu corona virginum, Illuxit sol


Zespół specjalizuje się w wykonawstwie historycznym, koncentrując się na odkrywaniu mało znanego repertuaru z Europy Środkowej. Wykonuje przede wszystkim muzykę polskiego renesansu i baroku, od kompozycji kameralnych po dzieła oratoryjne i kantatowe. Wrocław Baroque Ensemble został założony w 2012 roku przez Andrzeja Kosendiaka i od początku funkcjonuje pod jego artystycznym kierownictwem, a obecnie jest jednym z zespołów działających przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Jego trzon tworzą wybitni instrumentaliści i śpiewacy z krajów europejskich (Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i Niemiec).
Zespół może pochwalić się już bogatym katalogiem nagrań, który obejmuje serię albumów poświęconych twórczości kompozytorów polskiego baroku – Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Bartłomieja Pękiela, Marcina Mielczewskiego, Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, Mikołaja Zieleńskiego i Jacka Różyckiego (CD Accord). Albumy są dostępne na Spotify i dystrybuowane na całym świecie przez Naxos; zdobywają pozytywne recenzje m.in. na portalach MusicWeb International, ClassicsToday.com i Fanfare Archive. Pierwsza z płyt, z muzyką Gorczyckiego, otrzymała w 2013 roku Wrocławską Nagrodę Muzyczną, kolejne były nominowane do nagrody Fryderyk (w latach 2013, 2015, 2017–2021, 2023), w 2019 roku uzyskał tę nagrodę album Mielczewski II, a w 2021 – Mikołaj Zieleński (oba w kategorii „Album roku – muzyka dawna”). W 2015 roku ukazała się, nagrana wraz z Chórem Chłopięcym NFM pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka, płyta Salzburska Msza Maryjna z muzyką liturgiczną Mozarta. W 2022 roku zespół wydał pierwszą płytę winylową z Completorium Gorczyckiego oraz album Marcin Józef Żebrowski – Vesperae in Visitatione Beatae Mariae Virginis (nagrodzony Fryderykiem 2023 oraz nominowany do Opus Klassik 2023). Musica liturgica to najnowsza płyta zespołu, nagrana wraz z organistą Marcinem Szelestem. Znalazły się na niej wszystkie zachowane dzieła Marcina Leopolity, a także pochodzące z tabulatur utwory anonimowe, Wacława z Szamotuł oraz nagrane po raz pierwszy dwie kompozycje Francesca Maffona.
Zespół gościł na znaczących międzynarodowych festiwalach, takich jak Wratislavia Cantans, Lato Ochrydzkie, Emilia Romagna Festival, Usedomer Musikfestival czy Ljubljana Festival, oraz występował w wielu miastach Polski i Europy.