Projekt, którego celem jest popularyzacja polskiej kultury tradycyjnej na świecie i włączanie jej elementów do sztuki współczesnej.

Inicjatorką projektu jest dr hab. Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w latach 2018-2022.

Wersja do druku

Udostępnij

The Roots of Dance / Korzenie tańca to międzynarodowy i wielokulturowy projekt artystyczny skierowany do młodych tancerzy i choreografów. Jego celem jest pobudzenie wyobraźni artystów poprzez powrót do korzeni tańca i poszukanie inspiracji w lokalnej kulturze, aby rozwinąć taniec współczesny i wzbogacić kulturę taneczną na świecie. Bodźcem do tych poszukiwań jest tradycyjna kultura polska.

W tym roku rozpocznie się III edycja projektu i potrwa do końca 2022 roku.

W tym czasie odbędą się wykłady i warsztaty w formie online o muzyce i tańcach tradycyjnych z centralnej Polski i z Beskidu Żywieckiego oraz warsztaty ze współczesnej choreografii. Następnie, polscy artyści i eksperci przeprowadzą zajęcia na żywo w instytucjach partnerskich. Podsumowaniem The Roots of Dance / Korzenie tańca będzie wizyta zagranicznych uczestników projektu w Polsce: spotkanie z lokalnymi i tradycyjnymi społecznościami tanecznymi na terenie Beskidu Żywieckiego i Podhala, warsztaty i pokaz w Katowicach.

Partnerami projektu są szkoły artystyczne i kompanie tańca: Zakład Tańca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Arts Research Institute w Tbilisi (Gruzja), Moving Borders w Mérida (Meksyk), The Dance Centre w Vancouverze (Kanada), TRAFIK dance / theatre company i Croatian Institute for Dance and Movement w Zagrzebiu (Chorwacja), Kofago Dance Ensemble w Nowym Jorku (USA), Sapphire Creations Dance Company w Kalkucie (Indie), Zhejiang Conservatory of Music w Hangzhou (Chiny) i ASK Dance Company w Kuala Lumpur (Malezja) oraz placówki dyplomatyczne: Instytut Polski w Tbilisi (Gruzja), Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Mieście Meksyk (Meksyk), Konsulat Generalny RP w Vancouverze (Kanada), Instytut Polski w Nowym Jorku (USA) i Ambasada RP w Kuala Lumpur (Malezja).

Cały projekt będziemy Państwu na bieżąco relacjonować, a na zakończenie opublikujemy również film dokumentalny.

Poniżej linki do poprzednich edycji The Roots of Dance / Korzenie tańca.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca”.