Międzynarodowy i wielokulturowy projekt artystyczny The Roots of Dance / Korzenie tańca skierowany jest do młodych tancerzy i choreografów. Ma on pobudzić wyobraźnię artystów poprzez poszukanie inspiracji w lokalnej kulturze, tak aby rozwinąć taniec współczesny i wzbogacić kulturę taneczną na świecie. Właśnie odbyły się ostatnie warsztaty zakończone pokazem finałowym w Katowicach.

Wersja do druku

Udostępnij

W dniach od 23 września do 2 października uczestnicy z prawie wszystkich krajów partnerskich przyjechali do Katowic, aby wspólnie spotkać się i przygotować pokaz taneczny dla publiczności.

Uczestnicy najpierw spotkali się z Zespołem Regionalnym Magurzanie w Łodygowicach i wzięli udział w warsztatach ze śpiewu tradycyjnego prowadzonych przez Brygidę Sordyl, kierowniczką kapeli, i w warsztatach tańców tradycyjnych z Bartłomiejem Mieszczakiem. Następnie spotkali się z Zespołem Regionalnym Biołodunajcanie w Białym Dunajcu i wzięli udział w warsztatach z tańców regionalnych z Iwoną Kiwacka-Majerczyk, kierowniczką zespołu. W Katowicach, uczestniczyli w warsztatach choreograficznych razem ze studentami Zakładu Tańca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prowadzących do stworzenia etiud choreograficznych, które zaprezentowali na finałowym pokazie. Warsztaty poprowadzili choreografowie i pedagodzy Jacek Łumiński, Aleksandra Dziurosz oraz nauczyciele tańca Angelika Karal, Sebastian Wiertelak i Łukasz Zgórka.

Zakończeniem projektu Korzenie Tańca był pokaz, który odbył się 2 października o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury Szopienice-Giszowiec. Podczas wieczoru tancerze z Meksyku, Kanady, Gruzji, Chorwacji, Malezji i Indii oraz studenci tańca Zakładu Tańca w Katowicach zaprezentowali etiudy stworzone po wspólnej pracy warsztatowej.

Finałowe spotkanie podsumowuje Sudarshan Chakravorty, choreograf i założyciel Sapphire Creations Dance Company:

„12-dniowe tournée po Polsce zaprowadziło tancerzy do Zakopanego, Katowic, Warszawy i dalej na południe w góry, aby doświadczyć tradycyjnej muzyki i tańca Polski w ramach projektu The Roots of Dance. Artyści z Meksyku, Kanady, Gruzji, Chorwacji, Malezji i Indii zaprezentowali prace choreograficzne przygotowane we współpracy ze studentami Zakładu Tańca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Projekt Roots of Dance był jedyny w swoim rodzaju zarówno pod względem ukierunkowania, jak i podejścia do całego programu. Został zainicjowany w 2020 roku, kiedy to uczestnicy zostali wprowadzeni do całego projektu, a następnie dwa lata później przeniósł się do przestrzeni fizycznej w poszczególnych miastach krajów uczestniczących w projekcie oraz w Katowicach, gdzie wielu uczestników z różnych krajów spotkało się pod jednym dachem. Odbyły się warsztaty na temat polskiego folkloru w muzyce i tańcu prowadzone przez nauczycieli z Polski: Brygidę Sordyl, Bartłomieja Hacocok Mieszczaka i Iwonę Kiwacką w Łodygowicach i Białym Dunajcu oraz Jacka Łumińskiego w Katowicach.

W Katowicach tancerze mieli zajęcia z Polskiej Techniki Tańca Współczesnego prowadzone przez Jacka Łumińskiego. Najlepszą częścią tego programu była jego integracyjna forma, ponieważ uczestnicy mieli różne doświadczenia artystyczne, nie tylko taneczne.

Nasza końcowa prezentacja w ramach projektu została wystawiona w pięknym miejscu zwanym Miejskim Domem Kultury, Szopienice – Giszowiec w Katowicach. Było to wzbogacające doświadczenie i coś, co będzie kontynuowane w nadchodzących latach jako stały projekt.”

Mateusz Czekaj, koordynator projektu podsumowuje projekt:

„Początki projektu Korzenie Tańca sięgają 2019 roku kiedy z inicjatywy Aleksandry Dziurosz, Zastępcy Dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca w latach 2018-2022 ds. tańca, polscy artyści pojechali do Kalifornii, aby na Wydziale Muzyki i Tańca Stanowego Uniwersytetu w San Diego poprowadzić warsztaty polskich tańców tradycyjnych z elementami nauki gry na instrumentach oraz warsztaty choreograficzne inspirowane polską tradycją. Prowadzącymi byli Piotr Zgorzelski, Anna Čemeljić, Aleksandra Dziurosz oraz zespół WoWaKin.

Rok później, już w trakcie trwania pandemii Covid-19, do projektu zaproszono Jacka Łumińskiego – choreografa i pedagoga, Bartłomieja Mieszczaka – górala, eksperta w muzyce, śpiewie i tańcach Beskidu Żywieckiego oraz Janusza Prusinowskiego i Ewę Koźlakiewicz – ekspertów w muzyce i tańcach tradycyjnych Polski. Poprowadzili oni warsztaty online dla uczestników zespołów i szkół tańca z Kofago Dance Ensemble (Nowy Jork, USA), Sapphire Creations Dance Company (Kolkata, Indie), Zhejiang Conservatory of Music (Hangzhou, Chiny) i ASK Dance Company (Kuala Lumpur, Malezja). Szczęśliwie w następnym roku mogliśmy kontynuować projekt i zaprosiliśmy nowych uczestników z Arts Research Institute of Georgia (Tbilisi, Gruzja), Moving Borders (Mérida, Meksyk), The Dance Centre (Vancouver, Kanada), TRAFIK dance / theatre company i Croatian Institute for Dance and Movement (Zagrzeb, Chorwacja).

Po warsztatach online, ruszyliśmy w drogę, aby spotkać się na żywo z uczestnikami. Nie zawsze to było łatwe ze względu na obostrzenia covidowe, ale udało nam się! Nasze rezydencje zagraniczne wsparły placówki dyplomatyczne: Instytut Polski w Tbilisi (Gruzja), Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Mieście Meksyk (Meksyk), Konsulat Generalny RP w Vancouverze (Kanada), Instytut Polski w Nowym Jorku (USA) i Ambasada RP w Kuala Lumpur (Malezja).

Podczas każdej podróży Jacek Łumiński, Aleksandra Dziurosz i jeden z tancerzy: Sebastian Wiertelak, Łukasz Zgórka, Angelika Karal prowadzili warsztaty taneczne, a ja koordynowałem projekt. W każdym z krajów uczestnicy byli bardzo zaangażowani we wspólne działania i szczerze zainteresowani elementami polskiej kultury, które chcieliśmy im przekazać. Publiczność, zarówno lokalna i online sprzyjała nam i często po prezentacjach rozmawiali z nami o Korzeniach Tańca.

Na koniec, zaprosiliśmy wszystkich uczestników projektu do Polski. Większość z nich przyjechała do Katowic, aby wspólnie poznać kultury tradycyjne Podhala i Beskidu Żywieckiego oraz przygotować prezentacje ze studentami tańca. Warsztaty odbyły się w przestrzeniach Zakładu Tańca na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a pokaz w Miejskim Domu Kultury Szopienice-Giszowiec – naszymi partnerami, bez których nie byłoby tak udanego finału!

Korzenie Tańca pozwoliły nam spojrzeć na polską kulturę tańca przez pryzmat wielokulturowego spotkania z uczestnikami z różnych zakątków świata. To było fascynujące odnaleźć podobieństwa elementów muzycznych i tanecznych w innych kulturach oraz nawiązać nowe relacje z tak wspaniałymi artystami. Uczestnicy byli zachwyceni pobytem w Polsce i do dziś wspominają ten czas. Już nie możemy się doczekać ponownego spotkania z nimi!”

Zachęcamy Was do obejrzenia filmu podsumowującego projekt, nagrania finałowego pokazu oraz zdjęć:

fot. Natalia Kaniak

fot. Natalia Kaniak

fot. Natalia Kaniak

fot. Natalia Kaniak

fot. Natalia Kaniak

fot. Natalia Kaniak

fot. Natalia Kaniak

fot. Natalia Kaniak

Recenzja prezentacji finałowej opisanej przez Alison Kent dla magazynu Dance Europe, nr. 264, Grudzień /Styczeń 2022 jest już dostępna: Issue #264 | Dance Europe –

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca”.

Osoba do kontaktu w sprawie projektu:

Mateusz Czekaj – specjalista ds. programowych

tel. +48 785 430 000
e-mail: mateusz.czekaj@nimit.pl