Międzynarodowy i wielokulturowy projekt artystyczny The Roots of Dance / Korzenie tańca skierowany jest do młodych tancerzy i choreografów. Ma on pobudzić wyobraźnię artystów poprzez poszukanie inspiracji w lokalnej kulturze tak, aby rozwinąć taniec współczesny i wzbogacić kulturę taneczną na świecie. Artyści właśnie wrócili z kolejnej wyprawy i podsumowali warsztaty w Zagrzebiu.

Wersja do druku

Udostępnij

The Roots of Dance / Korzenie tańca potrwa do końca 2022 roku. Podsumowaniem projektu będzie film dokumentalny i pokaz dla publiczności jesienią w Katowicach.

Warsztaty w Zagrzebiu między 8 a 12 czerwca 2022 r. poprowadzili dr hab. Aleksandra Dziurosz, Angelika Karal oraz dr Jacek Łumiński.

Angelika Karal, prowadząca warsztaty

– W Chorwacji dużo czasu poświęciliśmy na rozmowy o historii, tradycjach oraz o trudzie w odnalezieniu własnej tożsamości. W państwie, które stosunkowo niedawno uzyskało zupełnie inny kształt i naznaczone jest sporym bagażem doświadczeń oraz zróżnicowaniem kulturowym, odnalezienie tożsamości wcale nie należało do zadań najprostszych. W swoich poszukiwaniach i prezentacjach, uczestnicy w dużej mierze skupili się na rytmach, tradycyjnej muzyce oraz doświadczeniach i wspomnieniach z czasów dzieciństwa, z domu rodzinnego. Była to dla nich baza wyjściowa, elementy które stanowiły początek odnajdywania indywidualnej tożsamości. Mimo tak krótkiego czasu jaki mieliśmy podczas warsztatów, to chyba właśnie dojrzałość tych osób pozwoliła na szybkie ukierunkowanie i osadzenie ich działań. Byliśmy jedynie delikatnymi moderatorami w działaniach, które praktycznie od razu były jasno określone. Wydaje mi się, że użyte w sporej części prezentacji tradycyjne utwory czy pieśni, były symboliczną oznaką poszukiwań i potrzeby odnalezienia tożsamości, a muzyka była niejako kotwicą, która te poszukiwania pomagała osadzić.

Jacques Valenta, dyrektor teatru tańca TRAFIK Tranzicijsko-fikcijsko kazalište, współorganizator warsztatów w Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu

– Ten projekt jest fascynujący, ponieważ pozwala nam na nowo sięgać i odkrywać korzenie tańca w Chorwacji. Przez długi czas w zespole tańca współczesnego było dużo eksplorowania różnych tematów. Pod koniec lat 80-tych, rozpoczęliśmy poszukiwania korzeni tańca. Podczas tegorocznych warsztatów, Jacek Łumiński powrócił do tego tematu w dużo głębszy sposób. Pokazał nam jak pracować z naszymi korzeniami tańca, jak je zgłębiać i się z nimi łączyć, bazując na własnych, długoletnich doświadczeniach. W ciągu tych kilku dni mogłem poznać sposób myślenia prowadzących i doświadczyć ich sposobów poszukiwań, które były rozwinięciem naszych działań rozpoczętych kursem online jesienią zeszłego roku. Dzisiaj wieczorem mamy prezentację dla publiczności i podzielimy się naszymi doświadczeniami.

Pokaz z Zagrzebia:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca”.

Kontakt dla mediów:

Agata Szymczak (agata.szymczak@nimit.pl, + 48 785 310 000)