The Roots of Dance / Korzenie tańca to projekt, którego celem jest popularyzacja polskiego tańca tradycyjnego oraz promocja tańca współczesnego. Poprzez wymianę doświadczeń tancerze z partnerskich krajów poszukują źródeł tańca w innych kulturach tradycyjnych. Podsumowaniem tegorocznej, trzeciej edycji jest wizyta zagranicznych uczestników projektu w Polsce.

Wersja do druku

Udostępnij

Uczestnicy 3 edycji projektu The Roots of Dance / Korzenie tańca w ramach podsumowania spotkają się z lokalnymi, tradycyjnymi społecznościami artystycznymi na terenie Beskidu Żywieckiego i Podhala, by czerpać z ich śpiewu i tańca. Następnie na Śląsku wezmą udział w warsztatach choreograficznych, których efekty zostaną zaprezentowane na finalnym pokazie.

Wszystko to od 23 września do 2 października kolejno w Białym Dunajcu, Łodygowicach i Katowicach.

W podsumowaniu biorą udział uczestnicy z krajów partnerskich, w których wcześniej gościli polscy trenerzy i choreografowie zaproszeni do projektu przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Na tancerzy z Meksyku, Kanady, Gruzji, Chorwacji, Malezji i Indii czekają:

  • spotkanie z Zespołem Regionalnym Magurzanie w Łodygowicach
  • warsztaty ze śpiewu tradycyjnego prowadzone przez Brygidę Sordyl – instruktorką śpiewu oraz kierowniczką kapeli w Zespole Regionalnym Magurzanie
  • warsztaty tańców tradycyjnych z Bartłomiejem Mieszczakiem
  • spotkanie z Zespołem Regionalnym Biołodunajcanie w Białym Dunajcu pod kierunkiem Iwony Kiwackiej-Majerczyk
  • warsztaty z tańców regionalnych z Iwoną Kiwacka-Majerczyk
  • warsztaty choreograficzne razem ze studentami Zakładu Tańca Akademii Muzycznej w Katowicach prowadzące do stworzenia etiud choreograficznych prezentowanych na finałowym pokazie.

Składają się na nie:

– warsztaty prowadzone przez choreografów i pedagogów Jacka Łumińskiego i Aleksandrę Dziurosz
– warsztaty techniki tańca współczesnego prowadzone przez młodych nauczycieli tańca Sebastiana Wiertelaka, Łukasza Zgórkę i Angelikę Karal

2 października o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury Szopienice – Giszowiec odbędzie się pokaz podsumowujący warsztaty w Katowicach i tym samym projekt Korzenie Tańca. Podczas wieczoru tancerze z Meksyku, Kanady, Gruzji, Chorwacji, Malezji i Indii oraz studenci tańca Zakładu Tańca Akademii Muzycznej w Katowicach zaprezentują etiudy stworzone po wspólnej pracy warsztatowej.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca”.

Osoba do kontaktu w sprawie projektu:
Mateusz Czekaj – specjalista ds. programowych
tel.  +48 785 430 000 e-mail mateusz.czekaj@nimit.pl