Międzynarodowy i wielokulturowy projekt artystyczny The Roots of Dance / Korzenie tańca skierowany jest do młodych tancerzy i choreografów. Ma on pobudzić wyobraźnię artystów poprzez poszukanie inspiracji w lokalnej kulturze, tak aby rozwinąć taniec współczesny i wzbogacić kulturę taneczną na świecie. Artyści właśnie wrócili z kolejnej wyprawy i podsumowali warsztaty w Indiach.

Wersja do druku

Udostępnij

The Roots of Dance / Korzenie tańca potrwa do końca 2022 roku. Podsumowaniem projektu będzie film dokumentalny i pokaz dla publiczności jesienią w Katowicach.

Warsztaty w Kolkata w Indiach dla tancerzy Sapphire Creations Dance Company między 12 a 17 września 2022 r. poprowadzili dr Jacek Łumiński, dr hab. Aleksandra Dziurosz oraz Łukasz Zgórka.

Łukasz Zgórka, prowadzący warsztaty

– Obserwując prace uczestników warsztatów, zastanawiałem się nad możliwościami interpretacji zmysłów i otaczającej nas rzeczywistości. Były prace, które powierzchownie na początku obrazowały doświadczanie zmysłami, ale nie dostrzegałem głębszego zmierzenia się z tym tematem w tańcu. Kilka prac od razu mnie zainteresowało i poruszyło. Do dziś pamiętam chłopaka o imieniu Akash i jego intensywność ruchu, czujność, skręty i rozluźnienia ciała. Zazwyczaj w takich momentach zmienia się moje postrzeganie czasu. Po kilku dniach prace nabrały głębszego wymiaru. Miałem przyjemność oglądania tańczących ciał w różnych przestrzeniach plenerowych. Moje odczucia wyolbrzymiły się w naturze. Tancerze wykorzystywali ziemie, wiatr, przedmioty, światło do zmian jakości ruchu ich ciał. Interesowały mnie tańczące ciała zlewające się z drzewem, liśćmi, skałą, murem. Taniec jest niezwykłym środkiem wyrażania potencjału ludzkiego. Głębia wrażliwości ciał, ich historia, emocjonalność, przynależność bardzo mnie intryguje. Cieszę się, że mogłem odczuć i poznać historie uczestników w ich pracach w trakcie warsztatów.

Ankita Duttagupta, uczestniczka warsztatów

-Warsztat otworzył przede mną nowe możliwości w zakresie inicjacji ruchowej i struktury myśli – pokazał, jak wieloma możliwościami dysponują nasz umysł i ciało, kiedy łączą się z naturą i czerpią z niej inspirację. Wszystkie zadania związane z percepcją wzrokową, realizowane podczas warsztatów, odegrały kluczową rolę w tworzeniu nowych idiomów tanecznych. Cały proces przyniósł mi wiele radości.

Promita Karfa, uczestniczka warsztatów
-To doświadczenie było bezcenne. Podczas warsztatu zgłębiłam nie tylko otaczającą naturę, lecz również jej esencję, które starałam się łączyć w całość, poprzez taniec. Warsztat był badaniem siebie w zakresie autopercepcji i przyczyny, która stoi za naszą istotowością. Całość niezwykle mi się spodobała.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca”.

Kontakt dla mediów:
Agata Szymczak (agata.szymczak@nimit.pl, + 48 785 310 000)