Prawie 100 uczestników, 9 krajów, 3 kontynenty. Polscy eksperci i artyści tańca po raz trzeci ruszają w podróż, podczas której przeprowadzą kilkadziesiąt warsztatów z młodymi tancerzami z całego świata w ramach projektu The Roots of Dance / Korzenie tańca. Pierwsze spotkania w formule online rozpoczynają się już w najbliższą sobotę, 9 października.

Wersja do druku

Udostępnij

Meksyk, Stany Zjednoczone, Kanada, Malezja, Indie, Chiny, Gruzja i Chorwacja. We wszystkich tych krajach młodzi tancerze i choreografowie poznają elementy polskich tańców tradycyjnych oraz tańca współczesnego. Dowiedzą się także, jak wykorzystywać kulturę lokalną we współczesnych interpretacjach tanecznych. Stworzą własne prace choreograficzne inspirowane polską kulturą źródłową.

Celem The Roots of dance / Korzeni Tańca jest zachęcenie artystów do poszukiwania inspiracji w lokalnej kulturze. Bodźcem  jest tradycyjna kultura polska. Inicjatorką projektu jest dr hab. Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca:

Bardzo się cieszę, że kontynuujemy Korzenie Tańca i dzięki temu możemy się dzielić tradycyjną i współczesną kulturą taneczną na świecie. Ciekawi mnie jak tancerze i choreografowie z innych obszarów kulturowych odbiorą polską kulturę, a czego my nauczymy się od nich. To będzie fascynująca przygoda artystyczna, która wzbogaci międzynarodową kulturę tańca!

W październiku i listopadzie odbędzie się 20 spotkań online.

– Zaczniemy od warsztatów z Bartkiem Mieszczakiem, Januszem Prusinowskim, Ewą Koźlakiewicz i Jackiem Łumińskim dla młodych tancerzy i studentów tańca z Meksyku, Kanady, Chorwacji i Gruzji – mówi Mateusz Czekaj, koordynator projektu. – W grudniu rozpoczniemy podróże do Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Malezji, Indii, Chin, Gruzji i Chorwacji oraz poprowadzimy warsztaty zarówno dla uczestników poprzedniej edycji, jak i tegorocznej. Warsztaty poprowadzą Jacek Łumiński, Aleksandra Dziurosz, Angelika Karal, Sebastian Wiertelak i Łukasz Zgórka. Każda wyprawa będzie transmitowana on-line, a każdy cykl warsztatów zakończy się transmisją pokazu dla publiczności.

W sierpniu kilku tancerzy z każdego kraju zostanie zaproszonych na warsztaty do Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Pojadą również na Podhale i w Beskid Żywiecki. Tam spotkają  się z lokalnymi społecznościami tanecznymi i poznają ich kulturę tradycyjną. Wspólne zajęcia zakończą się pokazem podsumowującym projekt w Katowicach.

– Tym razem kładziemy jeszcze większy nacisk na wymianę międzykulturową: będziemy szukać „korzeni tańca” i punktów wspólnych w naszych kulturach i rozwijać je we współczesnych formach tańca. Z jednej strony podzielimy się polską kulturą taneczną za granicą, a z drugiej, poznamy kultury wszystkich tancerzy, którzy biorą udział w projekcie – podsumowuje Mateusz Czekaj.

The Roots of Dance / Korzenie tańca potrwa do końca 2022 roku. Podsumowaniem projektu będzie film dokumentalny.

Partnerami projektu są szkoły artystyczne i kompanie tańca: Zakład Tańca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Arts Research Institute w Tbilisi (Gruzja), Moving Borders w Mérida (Meksyk), The Dance Centre w Vancouverze (Kanada), TRAFIK dance / theatre company i Croatian Institute for Dance and Movement w Zagrzebiu (Chorwacja), Kofago Dance Ensemble w Nowym Jorku (USA), Sapphire Creations Dance Company w Kalkucie (Indie), Zhejiang Conservatory of Music w Hangzhou (Chiny) i ASK Dance Company w Kuala Lumpur (Malezja) oraz placówki dyplomatyczne: Instytut Polski w Tbilisi (Gruzja), Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Mieście Meksyk (Meksyk), Konsulat Generalny RP w Vancouverze (Kanada), Instytut Polski w Nowym Jorku (USA) oraz Ambasada RP w Kuala Lumpur (Malezja).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu „Kultura inspirująca”.

Kontakt dla mediów:

Agata Szymczak (agata.szymczak@nimit.pl, + 48 785 310 000)