Międzynarodowy i wielokulturowy projekt artystyczny The Roots of Dance / Korzenie tańca skierowany jest do młodych tancerzy i choreografów. Ma on pobudzić wyobraźnię artystów poprzez poszukanie inspiracji w lokalnej kulturze, tak aby rozwinąć taniec współczesny i wzbogacić kulturę taneczną na świecie. Artyści właśnie wrócili z kolejnej wyprawy i podsumowali warsztaty w Malezji.

Wersja do druku

Udostępnij

The Roots of Dance / Korzenie tańca potrwa do końca 2022 roku. Podsumowaniem projektu będzie film dokumentalny i pokaz dla publiczności jesienią w Katowicach.

Warsztaty w Kuala Lumpur w Malezji dla tancerzy ASK Dance Company między 10 a 14 sierpnia 2022 r. poprowadzili dr Jacek Łumiński, dr hab. Aleksandra Dziurosz oraz Łukasz Zgórka.

Łukasz Zgórka, prowadzący warsztaty

– Słodkość, wilgoć, ciepło – to pierwsze rozpoznanie Malezji. Dookoła bujna roślinność. Całkiem nowy dla mnie klimat. Słodkie owoce i kawa, a zaraz po nich rozpoczęły się warsztaty – Korzenie Tańca. Powitanie, zapoznanie się i chwilę później już tańczyliśmy na zajęciach. Jacek Łumiński przypomniał o pojęciach z warsztatów online m.in. apokopa, perypetia, synkopa, pozytywność/negatywność, rytmy mazurkowe. Obserwacja tancerzy była niezwykle ciekawa. Tańcząc jednocześnie tworzyła się nowa, wspólna energia tej grupy. Poznawałem ich naturalny sposób wyrażania się poprzez ciało. Przełamywali już to, co znali wcześniej, nowymi pojęciami, tworząc nową jakość. Wchodzenie w głąb przestrzeni tancerzy i ich wspólnego procesu twórczego było bardzo inspirujące, a ich obecność udzielała się również mnie.Następnie była eksploracja zmysłów, dzięki którym poznawaliśmy w nowy sposób teksturę obecności przestrzeni wokół nas. Historie zapisane w ciele mogły swobodniej się wyrażać, wypływać na powierzchnie, ucieleśniać się. Uczestnicy, którzy wybrali węch, zyskali całkowicie nową jakość i unikatowość ich działań. Burza w studio również była niezwykłym doświadczeniem. Prezentacje zyskały całkowicie nowy charakter, a intensywność wrażeń zewnętrznych jeszcze pogłębiła zmysłowe wrażenia przepuszczane na ciało. Wyjątkową dla mnie kwestią jest możliwość spotkania naszych kultur i wymiana doświadczeń, rozmowy, wspólny taniec, jedzenie owoców, wspólny śmiech i radość. Nie zawsze chodzi o efekt końcowy, proces i wszystko to, co wokół niego się dzieje jest niezwykle istotny. Jestem bardzo ciekawy kontynuacji projektu w Polsce.

Imran Syafiq, Dyrektor Wykonawczy ASK Dance Company, Managing Director ASK Dance Company

– Projekt The Roots of Dance umożliwił naszym tancerzom i tancerkom krytyczne podejście do poszukiwania różnych sposobów poruszania się i odkrywania różnych możliwości. Tancerze i tancerki doskonalili swoje umiejętności analizy i obserwacji poprzez udział w serii dyskusji i dyskursów, co pozwoliło im spojrzeć na taniec z szerszej perspektywy oraz zastosować nowe idee i teorie w ich własnej praktyce ruchowej.

Wypowiedzi uczestników:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca”.

Kontakt dla mediów:

Agata Szymczak (agata.szymczak@nimit.pl, + 48 785 310 000)