Artyści z Polski i Meksyku w ramach Projektu The Roots of Dance / Korzenie tańca odwiedzili Meridę. Do końca 2022 roku planowane są już kolejne wyjazdy, m.in. do Malezji, Indii i USA. Ich podsumowaniem będzie festiwal w Polsce, w którym uczestnicy ze wszystkich krajów spotkają się i będą wspólnie tworzyć choreografie.

Wersja do druku

Udostępnij

Celem The Roots of dance / Korzeni tańca jest zachęcenie artystów do poszukiwania tanecznych inspiracji w lokalnej kulturze. Inicjatorką projektu jest dr hab. Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Trzecią edycję Projektu rozpoczęły warsztaty online. W październiku i listopadzie odbyło się 15 spotkań, podczas których uczestnicy poznali elementy tradycyjnej polskiej kultury tanecznej i muzycznej.
Kontynuacją warsztatów online była wizyta w Meridzie. Warsztaty choreograficzne dla meksykańskich tancerzy poprowadzili Jacek Łumiński, Aleksandra Dziurosz i Sebastian Wiertelak.

Meksyk – to był rewelacyjny początek naszej podróży przez wiele kultur w szukaniu Korzeni Tańca! – mówi Mateusz Czekaj, koordynator projektu. Tancerze i organizatorzy z Moving Borders urzekli nas swoją otwartością, ciepłem i zaangażowaniem. My podzieliliśmy się naszą polską kulturą taneczną a oni pokazali nam świat swojego tańca i muzyki. Bardzo jesteśmy im za to wdzięczni! – dodaje.

Podczas warsztatów na żywo tancerze szukali korzeni tańca we własnej kulturze i tworzyli inspirowane nimi etiudy choreograficzne.

W sierpniu kilku tancerzy z każdego kraju zostanie zaproszonych na warsztaty do Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Pojadą również na Podhale i w Beskid Żywiecki. Tam spotkają się z lokalnymi społecznościami tanecznymi i poznają ich kulturę tradycyjną. Wspólne zajęcia zakończą się pokazem podsumowującym projekt w Katowicach.

Prezentacja etiud choreograficznych The Roots of dance / Korzenie tańca:

Wypowiedzi uczestników:

Partnerami projektu w Meksyku są Moving Borders escena sin fronteras, Camp in / encuentro escénico oraz Ambasada RP w Meksyku (Embajada de Polonia en México).
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca”.

Kontakt dla mediów:

Agata Szymczak (agata.szymczak@nimit.pl, + 48 785 310 000)

The Roots of dance / Korzenie tańca