Celem projektu jest wpływanie na sektor kultury i sztuki, by był bardziej dostępny dla jego różnorodnych uczestników i uczestniczek, także dla osób z niepełnosprawnością. W jego ramach organizowane są m.in. spotkania, konferencje, warsztaty. Cyklicznym działaniem są coroczne laboratoria Taniec i niepełnosprawność: przekraczanie granic, w trakcie których tancerki i tancerze, choreografki i choreografowie rozwijają swój warsztat pod okiem zaproszonych prowadzących.

Wersja do druku

Udostępnij

Laboratoria tańca „Taniec i niepełnosprawność” skierowane są do artystek i artystów z niepełnosprawnościami i bez niepełnosprawności tworzących w obszarze tańca (tancerzy, twórców tańca, choreografów). Tegoroczne laboratoria są organizowane w ramach piątej jubileuszowej edycji projektu, której tematem jest Powrót do zmysłów. Tworzenie tańca emocjami. Pokaz finałowy warsztatów odbędzie się podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej.

Program powstał w 2018 roku dzięki współpracy NIMiT z British Council w ramach projektu Europe Beyond Access realizowanego przy wsparciu programu Kreatywna Europa, finansowanego przez Unię Europejską.  Celem programu jest wpływanie na sektor tańca, by był bardziej dostępny dla jego różnorodnych uczestników i uczestniczek, także dla osób z niepełnosprawnością. W jego ramach organizowane są m.in. spotkania, konferencje, warsztaty.

Cyklicznym działaniem są coroczne laboratoria Taniec i niepełnosprawność: przekraczanie granic, w trakcie których tancerze, choreografowie z niepełnosprawnością i bez niepełnosprawności – razem tworząc i sieciując, rozwijają swój warsztat pod okiem zaproszonych prowadzących. Laboratoria prowadzili już m.in.: Tatiana Cholewa, Alicja Czyczel, Claire Cunningham, Marc Brew, Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, Katarzyna Żelgicka, Paulina Wycichowska.

W 2019 roku zrealizowano Konferencję „Sztuka i niepełnosprawność” w partnerstwie z British Council, MKiDN i Instytutem Teatralnym oraz trzy trzydniowe spotkania laboratoriów „Taniec i niepełnosprawność: przekraczanie granic” i jedno zagraniczne laboratorium w Holandii.

W 2022 roku 4 edycja laboratoriów „Taniec i niepełnosprawność” odbyła się stacjonarnie w dniach 28 czerwca – 8 lipca 2022 w Lądku Zdroju w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej.

W latach 2019-2022 artyści biorący udział w programie Taniec i niepełnosprawność rozwinęli szereg spektakli czy też projektów artystycznych, które miały swoje premiery w całej Polsce:

1. SIOSTRZEŃSTWO / SISTERHOOD

Występują: Patrycja Jarosińska, Dominika Feiglewicz
Choreografia: Kate Marsh

Premiera: Grudzień 2021, Teatr im. Słowackiego w Krakowie

W ramach programu PolandDances Teatr im. Słowackiego w Krakowie wyprodukował w 2021 r. spektakl pt. „Sisterhood/Siostrzeństwo” do którego zaprosił beneficjentki programu „Taniec i niepełnosprawność” oraz brytyjską choreografkę Kate Marsh. Spektakl ten jest w 2022 jest pokazywany na deskach Teatru.

Czym jest siostrzeństwo? Co dokładnie oznacza i jak zastosować je w praktyce? Czy na co dzień dostrzegasz siostrzeńskie zachowania? Zastanów się przez chwilę czy potrafisz wesprzeć kogoś o poglądach radykalnie innych, niż Twoje? Czy wspólnota doświadczeń jest wystarczająca, żeby być dla siebie wsparciem? Czy dzielisz się swoimi doświadczeniami, żeby wzmocnić kolejne osoby? Podążaj za buntem, niemocą, siłą i indywidualnymi historiami. Wejdź do przestrzeni naznaczonej niewidzialnością, osądzaniem, ocenianiem oraz stygmatyzacją i weź udział w tworzeniu nowego świata opartego na siostrzeńskich wartościach. Niech nikt Cię nie upilnuje!

2. PERFECT MAN

Anna Jurek, Łukasz Wójcicki, Tatiana Cholewa
Pomysł, koncepcja i tekst: Łukasz Wójcicki

Premiera: 26 marca 2022, Cricoteka, Kraków
https://www.cricoteka.pl/pl/perfect-man/

TRAILER:

3. KONTRA-S-TY

Koncept i choreografia: Katarzyna Żeglicka i Antek Kurjata

Premiera: 7 września 2022, Centrum Kultury Zamek, Poznań
https://ckzamek.pl/wydarzenia/8453-rezydencje-artystyczne-zeglicka-kurjata-gra-w-kont/

4. DLA NAS NIE ZABRAKNIE KRZESEŁ

Agnieszka Dubilewicz & Kolekttacz

Premiera: 23 i 24 kwietnia 2022 – Scena Robocza, Poznań
https://www.scenarobocza.pl/events/dla-nas-nie-zabraknie-krzesel/
https://www.facebook.com/events/659340665359385/


Współpraca międzynarodowa w ramach International Grant British Council

W 2022 roku Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprosił do współpracy brytyjską organizację METAL w ramach Grantu Międzynarodowego (International Grants). Powstał w ten sposób projekt pt. „International and intersectional dance for camera” współfinansowany przez British Council.

W ramach projektu 25 września 2022 r odbędzie się premiera filmu tańca pt. „Pióra” i spotkanie z artystami. Film powstawał podczas trzech międzynarodowych rezydencji: dwóch tygodniowych rezydencji choreograficznych w Metal w Peterborough w Wielkiej Brytanii i jednej tygodniowej w Polsce.

Dzięki współpracy Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca i brytyjskiej organizacji METAL powstał wyjątkowy zespół: brytyjska choreografka Kate Marsh, reżyser Jay Gearing i polskie artystki Dominika Feiglewicz i Patrycja Jarosińska oraz operator Paweł Penarski. Utwór dotyka tematów niepełnosprawności, stosunku do własnego ciała oraz odnajdywania jedności w przyjaźni, solidarności i naturze.

Dla wszystkich pracujących przy tym filmie duże znaczenie miała inkluzywność w sztuce. Proces tworzenia filmu był dla wszystkich zaangażowanych okazją do dzielenia się myśleniem i wiedzą na temat swoich życiowych doświadczeń w różnych kontekstach kulturowych i geograficznych.

W ramach poprzednich edycji:


warsztaty 2018

fot. Aleksander Joachimiak


warsztaty 2022

fot. Radosław Pietraga

fot. Radosław Pietraga

fot. Radosław Pietraga

fot. Radosław Pietraga

fot. Radosław Pietraga

fot. Radosław Pietraga

fot. Radosław Pietraga

fot. Radosław Pietraga