Celem projektu jest wpływanie na sektor kultury i sztuki, by był bardziej dostępny dla jego różnorodnych uczestników i uczestniczek, także dla osób z niepełnosprawnością. W jego ramach organizowane są m.in. spotkania, konferencje, warsztaty. Cyklicznym działaniem są coroczne laboratoria Taniec i niepełnosprawność: przekraczanie granic, w trakcie których tancerki i tancerze, choreografki i choreografowie rozwijają swój warsztat pod okiem zaproszonych prowadzących.
Laboratoria tańca „Taniec i niepełnosprawność” skierowane są do artystek i artystów z niepełnosprawnościami i bez niepełnosprawności tworzących w obszarze tańca (tancerzy, twórców tańca, choreografów). Tegoroczne laboratoria są organizowane w ramach piątej jubileuszowej edycji projektu, której tematem jest Powrót do zmysłów. Tworzenie tańca emocjami. Pokaz finałowy warsztatów odbędzie się podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej.
Program powstał w 2018 roku dzięki współpracy NIMiT z British Council w ramach projektu Europe Beyond Access realizowanego przy wsparciu programu Kreatywna Europa, finansowanego przez Unię Europejską. Celem programu jest wpływanie na sektor tańca, by był bardziej dostępny dla jego różnorodnych uczestników i uczestniczek, także dla osób z niepełnosprawnością. W jego ramach organizowane są m.in. spotkania, konferencje, warsztaty.
Cyklicznym działaniem są coroczne laboratoria Taniec i niepełnosprawność: przekraczanie granic, w trakcie których tancerze, choreografowie z niepełnosprawnością i bez niepełnosprawności – razem tworząc i sieciując, rozwijają swój warsztat pod okiem zaproszonych prowadzących. Laboratoria prowadzili już m.in.: Tatiana Cholewa, Alicja Czyczel, Claire Cunningham, Marc Brew, Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, Katarzyna Żelgicka, Paulina Wycichowska.
W 2019 roku zrealizowano Konferencję „Sztuka i niepełnosprawność” w partnerstwie z British Council, MKiDN i Instytutem Teatralnym oraz trzy trzydniowe spotkania laboratoriów „Taniec i niepełnosprawność: przekraczanie granic” i jedno zagraniczne laboratorium w Holandii.
W 2022 roku 4 edycja laboratoriów „Taniec i niepełnosprawność” odbyła się stacjonarnie w dniach 28 czerwca – 8 lipca 2022 w Lądku Zdroju w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej.
W latach 2019-2022 artyści biorący udział w programie Taniec i niepełnosprawność rozwinęli szereg spektakli czy też projektów artystycznych, które miały swoje premiery w całej Polsce:
Występują: Patrycja Jarosińska, Dominika Feiglewicz
Choreografia: Kate Marsh
Premiera: Grudzień 2021, Teatr im. Słowackiego w Krakowie
W ramach programu PolandDances Teatr im. Słowackiego w Krakowie wyprodukował w 2021 r. spektakl pt. „Sisterhood/Siostrzeństwo” do którego zaprosił beneficjentki programu „Taniec i niepełnosprawność” oraz brytyjską choreografkę Kate Marsh. Spektakl ten jest w 2022 jest pokazywany na deskach Teatru.
Czym jest siostrzeństwo? Co dokładnie oznacza i jak zastosować je w praktyce? Czy na co dzień dostrzegasz siostrzeńskie zachowania? Zastanów się przez chwilę czy potrafisz wesprzeć kogoś o poglądach radykalnie innych, niż Twoje? Czy wspólnota doświadczeń jest wystarczająca, żeby być dla siebie wsparciem? Czy dzielisz się swoimi doświadczeniami, żeby wzmocnić kolejne osoby? Podążaj za buntem, niemocą, siłą i indywidualnymi historiami. Wejdź do przestrzeni naznaczonej niewidzialnością, osądzaniem, ocenianiem oraz stygmatyzacją i weź udział w tworzeniu nowego świata opartego na siostrzeńskich wartościach. Niech nikt Cię nie upilnuje!
2. PERFECT MAN
Anna Jurek, Łukasz Wójcicki, Tatiana Cholewa
Pomysł, koncepcja i tekst: Łukasz Wójcicki
Premiera: 26 marca 2022, Cricoteka, Kraków
https://www.cricoteka.pl/pl/perfect-man/
TRAILER:
3. KONTRA-S-TY
Koncept i choreografia: Katarzyna Żeglicka i Antek Kurjata
Premiera: 7 września 2022, Centrum Kultury Zamek, Poznań
https://ckzamek.pl/wydarzenia/8453-rezydencje-artystyczne-zeglicka-kurjata-gra-w-kont/
4. DLA NAS NIE ZABRAKNIE KRZESEŁ
Agnieszka Dubilewicz & Kolekttacz
Premiera: 23 i 24 kwietnia 2022 – Scena Robocza, Poznań
https://www.scenarobocza.pl/events/dla-nas-nie-zabraknie-krzesel/
https://www.facebook.com/events/659340665359385/
Współpraca międzynarodowa w ramach International Grant British Council
W 2022 roku Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprosił do współpracy brytyjską organizację METAL w ramach Grantu Międzynarodowego (International Grants). Powstał w ten sposób projekt pt. „International and intersectional dance for camera” współfinansowany przez British Council.
W ramach projektu 25 września 2022 r odbędzie się premiera filmu tańca pt. „Pióra” i spotkanie z artystami. Film powstawał podczas trzech międzynarodowych rezydencji: dwóch tygodniowych rezydencji choreograficznych w Metal w Peterborough w Wielkiej Brytanii i jednej tygodniowej w Polsce.
Dzięki współpracy Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca i brytyjskiej organizacji METAL powstał wyjątkowy zespół: brytyjska choreografka Kate Marsh, reżyser Jay Gearing i polskie artystki Dominika Feiglewicz i Patrycja Jarosińska oraz operator Paweł Penarski. Utwór dotyka tematów niepełnosprawności, stosunku do własnego ciała oraz odnajdywania jedności w przyjaźni, solidarności i naturze.
Dla wszystkich pracujących przy tym filmie duże znaczenie miała inkluzywność w sztuce. Proces tworzenia filmu był dla wszystkich zaangażowanych okazją do dzielenia się myśleniem i wiedzą na temat swoich życiowych doświadczeń w różnych kontekstach kulturowych i geograficznych.