Wersja do druku

Udostępnij

Już jutro – we wtorek, 25 września 2018 roku rozpocznie się bezpłatny masterclass z zakresu choreografii inkluzywnej w ramach projektu TEATR-TANIEC-NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ. Instytut Muzyki i Tańca oraz British Council Poland zapraszają do Sali Laboratorium w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2).Warsztat potrwa do 27 września 2018 roku.David Toole i Amy Butler (Stopgap Dance Company) we współpracy z Rafałem Urbackim poprowadzą trzydniowy warsztat z choreografii inkluzywnej. Adresatami warsztatu są profesjonaliści w dziedzinie tańca (tancerze i choreografowie o ugruntowanej praktyce); osoby zainteresowane praktycznym wymiarem współpracy z artystami z niepełnosprawnościami oraz artyści z niepełnosprawnościami.

 

Uczestnicy będą analizować szereg zagadnień – od pracy improwizacyjnej – po zadania, które stanowiły elementy ostatniego projektu Stopgap Dance Company The Enormous Room. Każdy z trzech dni warsztatów rozpocznie się od zajęć dających wgląd w metodologię treningową SDC. W trakcie warsztatu poruszane będą kwestie języka, komunikacji, różnorodności ciał i ich motoryki oraz różnorodności percepcyjnej.

 

O prowadzących:

 

Amy Butler dołączyła do Stopgap Dance Company w styczniu 2013 roku. Jest jedną z wiodących tancerek w zespole, inspiracje czerpie z wielu technik i stylów tanecznych. Opracowała autorski program inkluzywnych zajęć jogi dla członkiń i członków SDC. Nieustannie poszukuje sposobów rozwoju fizycznego i twórczego. Ukończyła z wyróżnieniem studia w zakresie sztuk performatywnych w London Metropolitan University. W 2007 roku uzyskała dyplom Higher Certificate w londyńskim centrum tańca współczesnego The Place. Współpracowała z Balbir Singh Dance Company (tancerka, reżyserka prób); Motion Manual (podczas tournée po Holandii i Niemczech w 2009); East Midlands Children’s Theatre Consortium (współpraca z Héléne Blackburn i Enrique Cabrerą); State of Emergency: Body of Art (artystka-rezydentka w Déda Dance Centre w Derby w 2011) oraz Abalino Dance Theatre (podczas tournée po Wyspach Owczych i Portugalii). W 2012 roku wystąpiła w choreografii Akrama Khana otwierającej letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie; w 2015 roku ponownie współpracowała z Akramem Khanem jako reżyserka prób do spektaklu Chotto Desh.

Dave Toole jest absolwentem Laban Centre of Movement and Dance, był też uczestnikiem warsztatów organizowanych przez Candoco Dance Company. Dyplom tancerza community dance uzyskał w 1993 roku. Obecnie współpracuje z zespołem Stopgap przy projekcie The Enormous Room.Jako członek Candoco Dance Company występował podczas licznych tras w Wielkiej Brytanii i za granicą (1993-1999). W późniejszych latach współpracował z Graeae Theatre Company i Royal Shakespeare Company. W 2000 roku brał udział projekcie Can We Afford This? grupy DV8, prezentowanym podczas Sydney Olympic Arts Festival organizowanym przy  letnich Igrzyskach Olimpijskich w Sydney. W 2003 spektakl został wznowiony, a następnie zaadaptowany do wersji filmowej  jako The Cost of Living. Ostatnio współpracował z Lucy Hind i Domem Coyote z kapsztadzkiego zespołu Remix Dance Company, przy nowej pracy na Olimpiadę Kulturalną 2012, a także z zespołem Slung Low z Leeds przy trzech pracach site-specific. Latem 2012 roku Dave wystąpił w solowej roli podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich. Wcielił się również w rolę Projektanta w filmie Sally Potter The Tango Lesson.

 

Rafał Urbacki jest reżyserem, choreografem krytycznym, antropologiem ruchu. Studiował reżyserię dramatu w PWST im. L. Solskiego w Krakowie i kulturoznawstwo na UŚ w Katowicach. Autor ok. 40 choreografii, projektów partycypacyjnych, choreodokumentów, instalacji multimedialnych i muzycznych o charakterze krytycznym, współpracował też jako choreograf m.in. z Moniką Strzępką, Radosławem Rychcikiem, Katarzyną Kalwat. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Art Stations Foundation, Marszałka Województwa Śląskiego. Współpracuje jako wykładowca z Akademią Muzyczną w Krakowie i z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Po 11 latach spędzonych na wózku inwalidzkim od niedawna porusza się bez jego użycia dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu.

 

Organizatorzy: Instytut Muzyki i Tańca, British Council Poland, w ramach projektu Teatr-Taniec-Niepełnosprawność realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego i British Council Poland. Projekt poświęcony jest obecności profesjonalnych artystów z niepełnosprawnościami w przestrzeni sztuki – w obiegu sztuki i w świecie instytucji kultury.

 

Pierwszy warsztat w ramach projektu odbył się w czerwcu tego roku i poświęcony był inkluzywnemu warsztatowi teatralnemu z udziałem osób niedosłyszących i Głuchych. Projekt TEATR-TANIEC-NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ został zainspirowany zorganizowanym przez British Council pobytem przedstawicieli Instytutu Teatralnego i Instytutu Muzyki i Tańca na Festiwalu Unlimited, który odbył się w 2016 roku w Londynie. W 2017 British Council, Instytut Teatralny oraz Instytut Muzyki i Tańca zawarły trójstronne porozumienie mające na celu dzielenie się brytyjskimi dobrymi praktykami w zakresie wspierania artystów i publiczności z niepełnosprawnościami. Projekt poświęcony jest kwestii dostępności instytucji artystycznych i instytucji kultury dla profesjonalnych artystów z niepełnosprawnościami. Zwieńczeniem projektu TEATR-TANIEC-NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ będzie konferencja organizowana przez Instytut Teatralny, Instytut Muzyki i Tańca oraz British Council, we współpracy z EEPAP (East European Performing Arts Platform) oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie odbędzie się w Warszawie w pierwszym kwartale 2019 roku w ramach projektu Europe Beyond Access finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

 

EUROPE BEYOND ACCESS

Instytut Teatrralny, Instytut Muzyki i Tańca oraz EPAP są także partnerami projektu Europe Beyond Access, który uzyskał dofinansowanie od Komisji Europejskiej w ramach programu „Kreatywna Europa” w wysokości 2 mln Euro. Głównym celem projektu Europe Beyond Access jest stworzenie nowych platform oraz mechanizmów uczestnictwa w obrębie europejskiego sektora kulturalnego, które pozwolą artystom z niepełnosprawościami na włączenie ich do głównego nurtu europejskiej sceny kulturalnej, a publiczności z niepełnosprawnościami zaoferują lepszy dostęp do kultury.

 

W ramach projektu, British Council koordynować będzie działaniami siedmiu głównych organizacji teatralnych i tanecznych z Europe Beyond Access, dzięki czemu Wielka Brytania staje się główną siłą napędową współpracy zorientowanej na zmianę nastawienia wobec niepełnosprawności w środowisku artystycznym. Przedsięwzięcie Europe Beyond Access będzie wspierać produkcję dzieł tworzonych przez  artystów z niepełnosprawnościami; znosić bariery w międzynarodowej współpracy, z jakimi spotykają się niepełnosprawni artyści; zmieniać sposób ich postrzegania przez odbiorców oraz wpływać na europejski sektor sztuk scenicznych, wprowadzając zmiany sposobu myślenia o niepełnosprawnych artystach i odbiorcach.

 

Ben Evans, Dyrektor działu Arts & Disability w British Council w Unii Europejskiej powiedział:

„Niezmiernie cieszymy się, że innowacyje podejście i twórczość europejskich artystów z niepełnosprawnościami została doceniona w programie „Kreatywna Europa”. Projekt Europe Beyond Access ma na celu wpływanie na kształt sektora sztuki w Europie poprzez dawanie przykładów na to, jak bardzo autorskie i twórcze są działania artystów z niepełnosprawni. British Council niezwykle cieszy fakt, że tak wielu brytyjskich artystów przyczyni się do sukcesu tego projektu. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje sektor sztuki osób niepełnosprawnych, który cieszy się światową sławą; mimo to nawet najsłynniejsi z naszych niepełnosprawnych artystów i firm napotykają bariery w rozwijaniu współpracy artystycznej z zagranicą. Mamy nadzieję, że działania prowadzone w ramach Europe Beyond Access pozytywnie wpłyną na kariery tych osób, a także na całość europejskiego sektor sztuki”.

 

Logo IMIT (miniaturka)British Council 80th anniversary (miniaturka)Instytut Teatralny 15 lat (miniaturka)

 

 

Partnerami warsztatów są Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Ambasada Brytyjska w Warszawie.

 

CSW logo 2017 (miniaturka)British Embassy in Warsaw (miniaturka)

powiązane

Publikacje