Ogólnopolska akcja organizowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca od 2019 roku. Jej celem jest zrzeszenie środowiska tanecznego wokół idei obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

Do akcji mogą się włączyć wszyscy – zarówno instytucje artystyczne, szkoły i uczelnie, zespoły taneczne, jak i organizacje pozarządowe czy grupy nieformalne. Udział oznacza zorganizowanie dowolnego wydarzenia tanecznego: spektaklu, lekcji, warsztatów, pokazów czy performance’ów w trakcie trwania akcji.

W 2019 roku do akcji przyłączyło się 45 organizatorów (instytucji, osób prywatnych, fundacji), którzy przedsięwzięli ponad 80 wydarzeń, wśród których znalazło się 38 spektakli i koncertów, 6 wydarzeń o charakterze przeglądu lub konkursu, 26 propozycji różnego rodzaju warsztatów, 4 spotkania o charakterze dyskusji/wykładu, 3 wydarzenia z wystawą lub prezentacją filmu i 8 akcji społecznych. Wydarzenie według statystycznych danych skupiło około 7 tysięcy uczestników i niespełna 15 tysięcy widzów.

W 2020 roku łącznie do akcji włączonych zostało 31 wydarzeń realizowanych online, gromadząc około 5 500 uczestników. Nowym wydarzeniem w ramach akcji było zorganizowanie i przeprowadzenie w terminie od 23 kwietnia do 3 maja konkursu tanecznego na Instagramie, który zapisuje się w działaniach NIMiT jako innowacyjny i angażujący społecznie. Do konkursu zgłosiło się 27 użytkowników, a 3 zwycięskie filmy, oznaczone największą liczbą polubień uhonorowane zostały nagrodami pieniężnymi.

W 2021 roku do akcji zostały zgłoszone 122 wydarzenia w całej Polsce, także w formule on-line.

Do edycji 2022 zgłoszonych zostało 140 wydarzeń co pokazuje, że z roku na rok zainteresowanie akcją oraz tańcem rośnie.

W piątek 21 kwietnia rozpocznie się akcja tańczMY 2023, którą Narodowy Instytut Muzyki i Tańca organizuje po raz piąty. Jest to inicjatywa, która łączy pasjonatów tańca – zarówno zawodowców, jak i amatorów – we wspólnym świętowaniu Międzynarodowego Dnia Tańca obchodzonego co roku 29 kwietnia. Akcja tańczMY będzie trwała do 30 kwietnia i obejmie blisko 180 wydarzeń.