Zamówienia choreograficzne to program własny Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, w ramach którego w tym roku dofinansowywane będą projekty zarówno uznanych artystów jak rokujących polskich choreografów we współpracy z polskimi zawodowymi artystami tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

Finałem każdego ze zgłoszonych projektów jest stworzenie nowego dzieła choreograficznego. Włączenie tego spektaklu do stałego repertuaru zawodowego zespołu, grupy tanecznej czy kolektywu powstałego na potrzeby realizacji premiery wzbogaci polską scenę taneczną. Ważna będzie także obecność takiego przedstawienia na festiwalach, konkursach i pokazach wyjazdowych.

W tym roku program Zamówienia choreograficzne obchodzi jubileusz 10-lecia istnienia. Pełni on w polskim tańcu niezwykle ważną funkcję, umożliwiając współpracę polskich zawodowych zespołów tańca z uznanymi polskimi i zagranicznymi choreografami. Przyczynia się także do wzbogacenia repertuaru, dając publiczności możliwość oglądania nowych, wartościowych spektakli.

W tej jubileuszowej edycji poszerzamy jego zakres o dodatkowy priorytet, którego celem jest wspieranie uzdolnionych choreografów polskich. Mam nadzieję, że polskie teatry i zespoły tańca odkryją takich artystów i nawiążą z nimi współpracę. Wierzę, że jej efektem będzie powstanie nowych interesujących prac choreografów, które na stałe wejdą do repertuaru polskich scen prezentujących taniec. – mówi Karol Urbański zastępca dyrektora NIMiT.

Pracując nad regulaminem tegorocznej edycji staraliśmy się kłaść nacisk na to, aby motywować teatry i zespoły nie tylko do zapraszania choreografów i tworzenia nowych dzieł, ale do myślenia o nich w szerszym kontekście strategii dalszej eksploatacji powstałych spektakli, tak aby program zamówień choreograficznych jeszcze lepiej spełniał swoje założenia i cele – dodaje dyr. Urbański.

W ramach Zamówień choreograficznych Narodowy Instytut Muzyki i Tańca dofinansuje projekty według dwóch priorytetów:

1. Współpracy choreograficznej uznanych artystów polskich lub zagranicznych z polskimi zawodowymi artystami tańca: zawodowym zespołem, grupą taneczną, kolektywem powołanym na rzecz realizacji premiery.

2. Współpracy choreograficznej rokujących polskich choreografów z polskimi zawodowymi artystami tańca: zawodowym zespołem, grupą taneczną, kolektywem powołanym na rzecz realizacji premiery.
W myśl priorytetu 2. programu Zamówienia Choreograficzne rokującym polskim choreografem / rokującą polską choreografką jest osoba posiadająca twórczy dorobek artystyczny, która do tej pory nie miała możliwości realizacji dużej formy scenicznej we współpracy z polskimi lub zagranicznymi zawodowymi artystami i/lub artystkami tańca: zawodowym zespołem, grupą taneczną czy kolektywem powołanym na rzecz realizacji premiery.

Istotne szczegóły i zmiany w programie Zamówienia Choreograficzne

Wnioskodawca w tej edycji programu Zamówienia Choreograficzne może złożyć tylko po jednym wniosku w ramach każdego z Priorytetów. Wnioski należy składać wyłącznie elektronicznie za pomocą systemu Witkac w terminie do 28 lutego 2023 r.

Budżet Zamówień Choreograficznych w edycji 2023 wynosi 225 000 zł brutto. W ramach programu Narodowy Instytut Muzyki i Tańca dofinansowuje:

  •  2 wybrane projekty w Priorytecie 1. maksymalną kwotą 75 000zł brutto.
  •  2 wybrane projekty w priorytecie 2. maksymalną kwotą 37 500zł brutto.

Termin realizacji projektów: 1 kwietnia – 30 listopada 2023 r.

Wnioskodawca jest zobowiązany wykazać w składanym budżecie finansowym wkład własny (finansowy i/lub rzeczowy) w realizację zadania stanowiący co najmniej 15% całkowitego budżetu Projektu (środki dofinansowania NIMiT, środki własne i inne środki).

Spektakl realizowany w ramach programu Zamówienia Choreograficzne musi trwać minimum 50 minut.

Dofinansowana może być wyłącznie realizacja choreografii zespołowej, program nie wspiera realizacji prac solowych i duetów.

Współpraca przy realizacji projektu pomiędzy wnioskodawcą i każdym z wymienionych we WNIOSKU PARTNEREM OBOWIĄZKOWYM I OPCJONALNYM (jeśli występuje) musi zostać poświadczona na piśmie – w formie listu intencyjnego.

UWAGA! Wypłata przyznanego wnioskodawcy dofinansowania odbędzie się w formie trzech transz.

Termin wyboru zgłoszeń przez komisję opiniującą i termin ogłoszenia na stronie internetowej Instytutu upływają w dniu 22 marca 2023 r. Wnioskodawcy wybranych projektów zostaną poinformowani o pozytywnej decyzji drogą elektroniczna na podany we wniosku adres e-mail.

powiązane

Publikacje