Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy z Filharmonią Narodową, rozpoczyna nabór wniosków do kolejnej edycji programu „Scena Muzyki Polskiej”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 12 kwietnia 2024 roku.
Program przeznaczony jest dla polskich artystów wykonawców, a jego głównym celem jest promocja polskiej twórczości kompozytorskiej, szczególnie utworów mniej dziś znanych i rzadziej wykonywanych.
Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską będą prezentowane w Sali Kameralnej Filharmonii oraz w siedzibach dwóch innych partnerów danej edycji programu. Partnerzy edycji w sezonie 2024/25 zostaną ogłoszeni wraz z wynikami naboru.
Wniosek aplikacyjny (w formie podpisanego skanu oraz w wersji edytowalnej) należy przysłać wyłącznie w wersji elektronicznej na adres: scena@nimit.pl wraz z linkiem do miejsca, w którym zamieszczony jest wymagany materiał audio-video.
Termin wyboru projektów upływa 17 maja 2024 roku. Po tym terminie lista dofinansowanych projektów zostanie ogłoszona na stronie internetowej NIMiT.
Budżet programu w edycji 2024/2025 wynosi 240 000,00 zł.
Osoby odpowiedzialne za realizację programu:
Lech Dzierżanowski – Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca ds. muzyki
Brygida Błaszczyk-Podhajska – Kierownik Działu Muzyki Polskiej, tel. +48 785 340 000, brygida.blaszczyk@nimit.pl
Grzegorz Żórawski – Specjalista ds. muzyki polskiej, Dział Muzyki Polskiej, tel. +48 887 507 017, grzegorz.zorawski@nimit.pl
Program „Scena Muzyki Polskiej”, którego celem jest prezentacja, popularyzacja i promocja polskiej twórczości kompozytorskiej wszystkich epok, ze szczególnym uwzględnieniem utworów mniej dzisiaj znanych i rzadziej wykonywanych, realizowany jest od 2019 roku.
Głównym i stałym partnerem programu jest Filharmonia Narodowa. Do każdej edycji programu zapraszane są także dwie inne instytucje koncertowe.
Oprócz Filharmonii Narodowej w programie uczestniczyło dotąd 9 filharmonii i orkiestr: Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Warmińsko-Mazurska, Filharmonia Dolnośląska, Filharmonia Kameralna w Łomży, Filharmonia Krakowska, Filharmonia Lubelska, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Polska Filharmonia Bałtycka i Filharmonia Zielonogórska
W dotychczasowych pięciu edycjach programu wystąpiło 7 solistów i 40 zespoły o dużej różnorodności obsadowej i stylistycznej – od specjalistów w zakresie wykonawstwa historycznego po improwizujący kwartet jazzowy. Łącznie w ramach programu odbyło się 106 koncertów, a ich repertuar obejmował zarówno utwory nieobecne dotąd w praktyce koncertowej (wykonania premierowe), utwory rzadko dziś wykonywane, jak i autorskie opracowania dzieł polskich kompozytorów.