
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zakończył rekrutację uczestników do kolejnej edycji Programu MISTRZ TAŃCA. Swoje zgłoszenia przesłały 72 osoby zajmujące się tańcem ludowym oraz zainteresowane poszerzeniem wiedzy na temat folkloru tanecznego Górnego Śląska oraz elementów kompozycji tańca. Pierwsza w tym roku edycja warsztatów organizowana jest we współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny i odbędzie się w dniach 23-25 maja w Koszęcinie.
Komisja, w której skład weszli eksperci zewnętrzni reprezentujący środowisko związane z zespołami folklorystycznymi oraz edukacją artystyczną, oceniła zgłoszenia biorąc pod uwagę następujące kryteria:
– doświadczenie pedagogiczne, instruktorskie, choreograficzne, osiągnięcia zawodowe i/lub artystyczne i/lub naukowe w odniesieniu do założeń Warsztatów,
– kwalifikacje zawodowe Kandydatki/Kandydata, ukończone szkoły i szkolenia; przebieg edukacji (studia, szkolenia, warsztaty itp.),
– uzasadnienie i motywację Kandydatki/Kandydata.
Lista 34 osób zarekomendowanych przez Komisję do udziału w Warsztatach (wg kolejności zgodnie z uzyskaną średnią punktacją ogólną):
- Hanna Galasińska
- Anna Kruczek
- Krystian Olszowski
- Piotr Amrozy
- Elżbieta Konior
- Michał Podgórski
- Andrzej Wołosz
- Izabela Grochowska
- Michał Knaś
- Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz
- Katarzyna Piwowar
- Jacek Wójcik
- Łukasz Wilma
- Marta Dolna
- Patryk Jabłoński
- Marcin Snuzik
- Ewa Budny-Orłowska
- Grażyna Wołkowska
- Monika Jabcoń
- Dorota Kuźnicka
- Tatiana Asmolkova
- Justyna Rybarz
- Wojciech Chylewski
- Sylwia Głowala-Leptacz
- Agnieszka Rup
- Bartłomiej Mieszczak
- Sylwia Puzdrowska
- Joanna Herzyk-Nowak
- Paweł Sadowski
- Barbara Wołczyk
- Agata Niedzielska
- Grzegorz Gigiel
- Katarzyna Winiarczyk
- Ryszard Długopolski
Lista Rezerwowa, do której Komisja zarekomendowała 10 osób (kolejność rankingowa):
- Joanna Świątek-Czwojdzińska
- Agnieszka Curzydło Podgorny
- Paweł Szyc
- Marta Gbiorczyk
- Paweł Dylewski
- Dominik Cwajna
- Hilson Fernando Dos Santos Wander
- Sandra Maria Panek Wander
- Jolanta Siwek
- Patrycja Szablewska
Rekomendacje Komisji zostały zatwierdzone przez dyrektora NIMiT.
W programie znajdą się zarówno zajęcia taneczne, jak i teoretyczne. Proponujemy uczestnikom warsztaty tańców z różnych części Śląska, prelekcje na temat różnorodności śląskiego stroju oraz tanecznej muzyki ludowej. Zaproszeni przez nas wykładowcy i prowadzący to wybitni specjaliści w swoich dziedzinach: Jerzy Stasica (Katowice), Iga Fedak (Katowice), Magdalena Toboła-Feliks (Katowice), Małgorzata Borowiec (Warszawa).
Przypominamy ogólne informacje organizacyjne:
Tytuł warsztatów: Górny Śląsk – różnorodny i nieoczywisty
Termin warsztatów: 23-25 maja 2025 r. (piątek – niedziela)
Miejsce: Siedziba ZPiT „Śląsk” im. Stanisława Hadyny | Koszęcin, ul. Zamkowa 3, woj. śląskie
Szczegóły dotyczące programu oraz noclegów i wyżywienia zostaną przesłane do osób zakwalifikowanych drogą mailową.
Dziękujemy za tak duże zainteresowanie warsztatami. Serdecznie gratulujemy osobom zakwalifikowanym. Zapraszamy do aplikowania w kolejnych edycjach programu MISTRZ TAŃCA!
Koordynator Programu
Mariusz Żwierko – Starszy specjalista ds. edukacji i popularyzacji tańca
tel. +48887 507 003 / mail: folklor@nimit.pl
______
Program MISTRZ TAŃCA Warsztaty dla Instruktorów Tańca Ludowego ma na celu rozwój warsztatu metodycznego i wykonawczego uczestników, a także zainspirowanie do twórczych poszukiwań w kontekście aktualnych koncepcji w pedagogice tańca, edukacji kulturalnej oraz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Istotna jest także integracja i sieciowanie kadr zespołów folklorystycznych, umożliwienie wymiany doświadczeń oraz wyrównanie szans w dostępie do form podnoszenia kwalifikacji w zawodzie instruktora i choreografa tańca ludowego lub polskich tańców narodowych. Warsztaty odpowiadają na wybrane potrzeby środowiska instruktorów zespołów folklorystycznych w zakresie rozwoju i aktualizacji ich kwalifikacji i kompetencji zawodowych, jakie zostały wyartykułowane w zgłoszeniach do „Ogólnopolskiej Bazy Zespołów Folklorystycznych” tworzonej od roku 2024 przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.