Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, chcąc uczcić 100-lecia przyznania Władysławowi Reymontowi Literackiej Nagrody Nobla za powieść „Chłopi”, zaprasza na drugą edycję programu MISTRZ TAŃCA Warsztaty dla Instruktorów Tańca Ludowego, która odbędzie się w dniach 8-10 listopada tego roku, w Zgierzu (woj. łódzkie). 

Wersja do druku

Udostępnij

Pierwsza edycja programu MISTRZ TAŃCA Warsztaty dla Instruktorów Tańca Ludowego, która odbyła się w czerwcu tego roku, dotyczyła folkloru tanecznego Krakowiaków Zachodnich oraz różnych scenicznych form krakowiaka i okazała się wielkim sukcesem. Przedstawicieli szeroko pojętego środowiska folklorystycznego z całej Polski – od Szczecina po Nowy Sącz, od Poznania po Białystok – bardzo pozytywnie ocenili formułę i treści zaproponowane przez NIMiT. Połączenie i zestawienie ze sobą tańca w formie tradycyjnej oraz stylizacji scenicznych pozwoliły na usystematyzowanie dotychczasowej wiedzy, a także stworzenie nowego repertuaru dla zespołów prowadzonych przez uczestników krakowskiej edycji MISTRZA TAŃCA.

W odpowiedzi na potrzeby, pomysły i sugestie instruktorów Narodowy Instytut Muzyki i Tańca przygotował kolejną propozycję warsztatów – tym razem dotyczących folkloru tanecznego Księżaków Łowickich oraz scenicznych form oberka.

Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby zajmujące się tańcem ludowym / tradycyjnym, prowadzące własne warsztaty, zespoły taneczne, współpracujące z różnymi grupami tanecznymi w roli pedagoga tańca lub choreografa. Chcemy zainspirować doświadczonych i początkujących liderów zespołów folklorystycznych do twórczego podejścia do dziedzictwa tanecznego, a także przyczynić się do promocji lokalnych kultur i różnorodności regionalnej oraz etnicznej Polski przez pryzmat tradycji tanecznych.

Reymont, Chłopi”, Księżacy Łowiccy, oberek

W programie znajdą się zarówno zajęcia taneczne, jak i teoretyczne. Proponujemy uczestnikom warsztaty tańców Księżaków Łowickich, a więc grupy etnograficznej którą w powieści „Chłopi” przedstawił Władysław Reymont. Zajmiemy się także scenicznymi formami oberka., czyli tańca, który stał się jednym z symboli polskiej kultur ludowej i narodowej. Zaproszeni przez nas wykładowcy i prowadzący to wybitni specjaliści w swoich dziedzinach: dr hab. Tomasz Nowak, Leszek Rembowski, Stanisław Wróbel.  

Nabór na warsztaty potrwa do 26 września do godziny 11:59:59, a zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną poprzez formularz, dostępny poniżej.  Osoby zakwalifikowane do udziału w szkoleniu zostaną o tym poinformowane do 7 października. Szczegółowe warunki naboru oraz udziału opisane są w regulaminie.    

Ogólne informacje organizacyjne:  

Termin szkolenia: 8-10 listopada 2024 r.  (piątek – niedziela) 

Miejsce: Hotel Folwark | Zgierz 

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, NIMiT  zapewnia uczestnikom posiłki oraz noclegi. 


Program MISTRZ TAŃCA Warsztaty dla Instruktorów Tańca Ludowego ma na celu rozwój warsztatu metodycznego i wykonawczego uczestników, a także zainspirowanie do twórczych poszukiwań w kontekście aktualnych koncepcji w pedagogice tańca, edukacji kulturalnej oraz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Istotna jest także integracja i sieciowanie kadr zespołów folklorystycznych, umożliwienie wymiany doświadczeń oraz wyrównanie szans w dostępie do form podnoszenia kwalifikacji w zawodzie instruktora i choreografa tańca ludowego lub polskich tańców narodowych. Warsztaty odpowiadają na wybrane potrzeby środowiska instruktorów zespołów folklorystycznych w zakresie rozwoju i aktualizacji ich kwalifikacji i kompetencji zawodowych, jakie zostały wyartykułowane w zgłoszeniach do Ogólnopolskiej Bazy Zespołów Folklorystycznych” tworzonej od tego roku przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

13 listopada roku 1924 Literacka Nagroda Nobla trafiła już po raz drugi do rąk polskiego twórcy, a po raz pierwszy przyznana została obywatelowi niedawno odrodzonej niepodległej Rzeczypospolitej. Dzieło Reymonta do dziś ma ogromy wpływ na kulturę i sztukę, jest aktualne w swojej wymowie, podlega reinterpretacji i inspiruje współczesnych twórców. Niech przykładem będzie chociażby zeszłoroczna produkcja filmowa „Chłopi” – już kolejna w historii polskiej kinematografii – przepełniona odniesieniami do folkloru, muzyką i oczywiście tańcem.

Aktualne informacje na temat programu KPO oraz odpowiedzi na Państwa najważniejsze pytania znajdują się tutaj

 

This will close in 20 seconds