Wersja do druku

Udostępnij

Szanowni Państwo,

mamy przyjemność ogłosić drugą edycję Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej w Rzeszowie promuje dorobek muzyki polskiej XIX i XX wieku, która została zapomniana lub jest mniej popularna w praktyce koncertowej. Ma się przyczynić do tego, by szeroka publiczność poznała na nowo odkrywane utwory, a niesłusznie zaniedbana spuścizna doczekała się należytego opracowania i nowych edycji. Równie ważnym celem konkursu jest promowanie utalentowanych muzyków, którzy zdecydują się włączyć do swojego repertuaru mniej znane dzieła polskich kompozytorów. Organizacja konkursu to także promocja Polski jako miejsca, gdzie odbywają się wydarzenia artystyczne o międzynarodowym zasięgu. Konkurs odbywa się co dwa lata i może być przeznaczony dla różnych składów wykonawczych.

Organizatorem Konkursu jest Instytut Muzyki i Tańca. Współorganizatorem wydarzenia jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Konkurs dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

I edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej odbyła się 20–27 września 2019 roku. Wszystkie informacje dotyczące tej edycji, wraz z sylwetkami laureatów zamieszczone są na stronie www.konkursmuzykipolskiej.pl.

Podstawowe założenia 

Druga edycja konkursu odbędzie się w dwóch kategoriach – fortepian i zespoły kameralne. W konkursie mogą uczestniczyć muzycy-instrumentaliści zgłaszający się indywidualnie oraz jako zespoły kameralne (od duetów po składy dwunastoosobowe). W konkursie nie ma ograniczeń ze względu na wiek i obywatelstwo uczestników.

Uczestnicy II edycji będą prezentować utwory 56 polskich kompozytorów, tworzących głównie w XIX i XX wieku.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie od 11 do 18 września 2021 roku.

Koncert laureatów, połączony z ceremonią wręczenia nagród i wyróżnień, odbędzie się w Filharmonii Podkarpackiej 18 września 2021 roku. Zostanie także powtórzony 20 września 2021 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Zgłoszenia do konkursu należy składać do 14 maja 2021 roku. Formularze zgłoszeniowe będą dostępne na stronie konkursu od 15 września 2020 r.

Nie później niż miesiąc przed tym terminem zostaną zorganizowane eliminacje krajowe dla polskich uczestników konkursu. Termin i forma zgłoszenia zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Jury konkursu będzie się składać z wybitnych polskich i zagranicznych muzyków oraz postaci życia muzycznego. Odrębnie w obu kategoriach konkursu zostaną przyznane trzy nagrody główne: I nagroda – 20 000 EUR, II nagroda – 10 000 EUR, III nagroda – 5000 EUR oraz trzy równorzędne wyróżnienia po 1500 EUR. Ponadto przyznane zostaną nagrody specjalne (za wykonanie utworów Stanisława Moniuszki, Władysława Żeleńskiego, Henryka Pachulskiego), nagrody indywidualne i inne nagrody pozaregulaminowe.

Aktualności i szczegóły, w tym informacje o repertuarze, kompozytorach i materiałach nutowych, będą dostępne na stronie www.konkursmuzykipolskiej.pl od początku sierpnia 2020 roku.

Kontakt:
biuro@konkursmuzykipolskiej.pl.

Do pobrania:
Regulamin II edycji konkursu