Zapraszamy na koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”. W Centrum Kultury, Edukacji i Integracji w Karpaczu wystąpi duet: Zuzanna Nalewajek, Paweł Sommer.

Wersja do druku

Udostępnij

19.07.2024, godz. 17.00
Centrum Kultury, Edukacji i Integracji w Karpaczu
ul. Konstytucji 3 Maja 24

W programie:

Mieczysław Karłowicz (1876–1909)
Zasmuconej
Czasem, gdy długo na półsennie marzę
Pod Jaworem
Z nową wiosną

Francis Poulenc (1899–1963)
Z cyklu 8 Chansons polonaises FP 69:
Wianek
Odjazd
Polska młodzież
Ostatni mazur
Pożegnanie
Biała chorągiewka
Wisła

Maurice Ravel (1875–1937)
Jeux d’eau

Johannes Brahms (1833–1897)
Von ewieger Liebe op. 43 nr 1 [Odwieczna miłość]
Meine liebe ist grun op. 63 nr 5 [Moja zielona miłość]

Karol Szymanowski (1882–1937)
Tam na błoniu błyszczy kwiecie
O mój rozmarynie
Leci liście z drzewa

Stanisław Moniuszko (1819–1872)
Matko, już nie ma Cię!
Pieśń Wieczorna

Władysław Żeleński (1837–1921)
Jaśko spod Sącz


Zuzanna Nalewajek

Mezzosopran. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Izabeli Kłosińskiej. W latach 2018-2023 była także uczestniczką Akademii Operowej, działającej przy Operze Narodowej, gdzie kształciła swój warsztat wokalny pod kierunkiem takich artystów jak: Olga Pasiecznik, Mariusz Kwiecień, Eytan Pessen, Matthias Rexroth i Tomasz Konieczny. Laureatka 5. nagrody w V Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Veronici Dunne w Dublinie, nagrody specjalnej w XI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.

W 2021 roku zdobyła 1. miejsce w XII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Klaudii Taev w Estonii oraz otrzymała wyróżnienie i nagrodę specjalną w XIX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu. W 2019 roku wraz z pianistą Piotrem Jaworskim zdobyła 1. Miejsce w VI Międzynarodowym Konkursie Pieśni w Sofii.

W 2021 roku zadebiutowała w Operze Wrocławskiej rolą Dorabelli w Così fan tutte Mozarta. W Operze Narodowej zaśpiewała w Madame Butterly (Suzuki), Cosi fan tutte (Dorabella), Czarodziejskim Flecie (Druga Dama), Ślepym Torze, Barbarze Radziwiłłównie (wersja koncertowa) oraz Gali Sylwestrowej. Wykonała partię Cendrillon w operze J. Masseneta w Narodowym Teatrze w Taichung, Państwowym Teatrze Muzycznym w Kownie oraz Endla Theatre w Parnawie.

Zaśpiewała także partię Isabelli we Włoszce w Algierze w Polskiej Operze Królewskiej oraz partię Cherubina w Weselu Figara w Operze Wrocławskiej. Współpracowała z dyrygentami takimi jak: Patrick Fournillier, Chin-Chao Lin, Adam Banaszak, Bassem Akiki czy Łukasz Borowicz oraz reżyserami: Laurent Pelly, André Heller-Lopes, Marek Weiss, Jitka Stokalska, Ewa Rucińska czy Jüri Nael.

Paweł Sommer

Pracownik Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2008 roku ukończył z wyróżnieniem studia na tejże uczelni w klasie prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn. Tam też niedługo potem rozpoczął pracę na Wydziale Wokalno-Aktorskim na stanowisku wykładowcy. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jako uczestnik Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej doskonalił swoje umiejętności podczas licznych kursów i warsztatów, gdzie pod okiem wybitnych śpiewaków i pianistów poszerzał zarówno znajomość repertuaru pieśniarskiego, jak i własną świadomość artystyczną. Towarzyszył śpiewakom na wielu konkursach w Polsce i za granicą, m.in. w Brukseli (2014),
Amsterdamie (2013), Bratysławie (2013), kolejnych edycjach Konkursu Moniuszkowskiego w Warszawie oraz I Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Katowicach (2018). W 2015 występował na Międzynarodowych Targach EXPO w Mediolanie, wykonując utwory Fryderyka Chopina.

Jest współautorem płyty Wandke Plays Polish (Requiem Records 2018), na której wraz ze skrzypaczką Anną Wandtke wykonuje Sonatę d-moll op. 9 K. Szymanowskiego.

W 2022 roku otrzymał tytuł doktora sztuk muzycznych.