Zapraszamy na koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”. W Bibliotece – Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy wystąpi Roksana Kwaśnikowska oraz Grzegorz Skrobiński.

Wersja do druku

Udostępnij

26.09.2024, godz. 18.00
Biblioteka – Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy
ul. Ełcka 8

Repertuar:

Karol Szymanowski (1882–1937)
Mity op. 30: – Driady

Grażyna Bacewicz (1909–1969)
Oberek nr 2

Franz Schubert (1797–1828)
Sonatina g-moll

Henryk Wieniawski (1835–1880)
Obertas
Polonez D-dur op. 4

Johannes Brahms (1833–1897)
Scherzo c-moll z Sonaty F-A-E

Aleksander Zarzycki (1823–1885)
Romans

Edward Elgar (1857–1934)
Salut d’amour

Astor Piazzolla (1921–1992)
Chau Paris
Rio Sena


Roksana Kwaśnikowska

Solistka, kameralistka, pedagog. W 2018 roku skończyła z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie swojego mistrza, legendarnego skrzypka prof. Jana Staniendy, otrzymując medal Magna Cum Laude.

W 2023 roku otrzymała tytuł doktora sztuki, a także zdobyła nagrodę „Fryderyk” w kategorii album solowy za płytę „Rode: 24 Caprices for Solo Violin”.Wielokrotnie nagradzana w prestiżowych konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym m.in. na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Tibora Vargi (Sion), I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego (Katowice), Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena (Hradec), Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka (Dąbrowa Górnicza), Międzynarodowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego (Warszawa).

Doceniana jako solistka podczas wielu koncertów w Europie (Francji, Estonii, Włoszech, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Austrii), Azji (Chinach, Korei Południowej, Japonii) i Ameryce Północnej. Dwukrotnie występowała w jednej z najsłynniejszych sal koncertowych świata – nowojorskiej Carnegie Hall.

W roli solistki występowała m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej, Orkiestrą Symfoniczną im. Janačka w Ostrawie, Orkiestrą NFM Filharmonii Wrocławskiej oraz z wieloma innymi.

Oprócz kariery solowej jest bardzo oddana kameralistyce. Współpracuje ze znakomitymi muzykami w kilku zespołach kameralnych.

Od 2019 roku jest prymariuszką Lutosławski Quartet.Gra także w Chopin Piano Quintet, Chromatophonic Trio oraz Tansman Trio. Jest asystentką w klasie skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Roksana gra na skrzypcach Johanna Augustina Wagnera z 2009 roku.

Grzegorz Skrobiński

Pianista kameralista i solista, doktor habilitowany na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i adiunkt w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej przy UMFC.

Oficjalny pianista Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Absolwent UMFC w klasie fortepianu prof. Elżbiety Tarnawskiej i w klasie kameralistyki fortepianowej prof. Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej. Pracował pod kierunkiem najwybitniejszych pedagogów na świecie, takich jak: Kevin Kenner, Dang Thai Son, Jerzy Marchwiński, John O’Connor, Hiroko Nakamura, Sergei Babayan, Viera Nossina,, Viera Gornostajewa, Ewa Pobłocka, Andrzej Tatarski, Kazimierz Michalik, Andrzej Bauer, Iwan Monigetii i wielu innych.

Pianista koncertował na większości prestiżowych estrad w Polsce, między innymi w Sali koncertowej i kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, na estradach siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w siedzibie Sinfonii Varsovii w Warszawie, w Sali Złotej Zamku Królewskiego w Warszawie, w Sali koncertowej Centrum Europejskiego im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i innych ważnych dla życia kulturalnego w Polsce miejscach.

Ma również w dorobku wiele zagranicznych wyjazdów koncertowych, występując w większości krajów europejskich, jak również w Azji oraz w Afryce. Współpracuje z najwybitniejszymi artystami takimi jak Konstanty Andrzej Kulka, Bartłomiej Nizioł,
Janusz Wawrowski, Wojciech Koprowski, Agata Szymczewska, Hina Maeda, Dayoon You i inni.

Występował z najwybitniejszymi: Tomasz Strahl, Alexander Sitkovecky, Jakub Jakowicz, Katarzyna Budnik, Marcin Zdunik, Urszula Kryger, Szymon Krzeszowiec, Piotr Janosik, Aleksander Neustroev i z wieloma innymi.

Grzegorz Skrobiński nagrał pięć płyt: „Modern Soul” (CD Accord) z Agatą Szymczewską, „Different Things” (CD Accord) z Marcinem Markowiczem, „Per Musica ad astra” (DUX) z Martą Gębską, „Halina Krzyżanowska – Chamber Music” z Andrzejem Gębskim oraz „Nowakowski – Chopin” z Warsaw String Ensemble i z Martą Gębską, na której znalazły się takie perły polskiej kameralistyki jak kwintet fortepian Es-dur op. 17 czy też Duo op. 18 Józefa Nowakowskiego (światowa premiera). Obecnie wraz z Wojciechem Koprowskim pracuje nad wydaniem płyty z kompletną twórczością dzieł na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego.

Grzegorz Skrobiński jest również bardzo aktywnym pedagogiem. Jego uczniowie z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie oraz studenci z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie rokrocznie zdobywają laury na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach kameralnych. Był również jurorem na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych i kameralnych. Jest wykładowcą na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych kursach mistrzowskich w Polsce: w Książu, w Pile, w Łańcucie, w Kołobrzegu, w Zakopanem, w Lusławicach oraz w Krynicy Górskiej.