Zapraszamy na koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W Teatrze im. Stanisława Moniuszki w Kudowie-Zdroju wystąpi duet – Olga Pasiecznik oraz Łukasz Kuropaczewski.

Wersja do druku

Udostępnij

07.09.2023, godz. 16.00
Teatr im. Stanisława Moniuszki w Kudowie-Zdroju
ul. Stanisława Moniuszki 4

Wystąpią:

Olga Pasiecznik – sopran
Łukasz Kuropaczewski – gitara

W programie:

Isaac Albéniz 
Asturias na gitarę solo

Hendry Purcell
If Music be the Food of Love
Music for a While
Sweeter than Rose
Evening Hymn

Fernando Obradors
Al Amor
Con Amores la mi Madre
Del Cabello
El Vito

Heitor Villa-Lobos
Bachianas nr 5

David Bruce
Hands Together na gitarę solo

Joaquín Rodrigo
En Jerez de la Frontera
Adela
De ronda


Olga Pasiecznik

Urodziła się na Ukrainie. Studia wokalne odbyła w Kijowskim Konserwatorium. W czasie studiów podyplomowych w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w 1992 roku zadebiutowała na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej, a cztery lata później na scenie Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu jako Pamina w Czarodziejskim flecie Mozarta.

Ma w swoim repertuarze ponad pięćdziesiąt partii, m.in. w operach Monteverdiego, Glucka, Haen dla, Mozarta, Webera, Bizeta, Rossiniego, Verdiego, Pucciniego, Debussy’ego, Czajkowskiego oraz kompozytorów współczesnych zrealizowanych na najbardziej znanych i prestiżowych scenach. Wykonuje rozległy repertuar kameralny oraz recitale z siostrą pianistką Natalią Pasiecznik.
Uczestniczyła w licznych koncertach oratoryjnych i symfonicznych w słynnych salach koncertowych we wszystkich niemal krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Izraelu, Chinach, Japonii i Australii. W swoim dorobku fonograficznym ma ponad 60 CD i DVD, które nagrała m.in. dla firm CD Accord, Dabringhaus und Grimm, Harmonia Mundi, Naxos i Opus 111.

Jest laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych w s’Hertogenbosch w Holandii, Mirjam Helin w Helsinkach oraz im. Królowej Elżbiety w Brukseli. W 2005 i 2010 roku została nominowana przez międzynarodowy magazyn operowy „Opernwelt” do tytułu „Najlepsza śpiewaczka sezonu artystycznego”. W 2011 artystka otrzymała doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2012 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Łukasz Kuropaczewski

Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego. W 2003 roku rozpoczął studia w klasie Maestro Manuela Barrueco w Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore (USA), które ukończył w 2008 roku. Występował z recitalami w Polsce i w wielu krajach europejskich, a także w Japonii, Chinach, Kanadzie, USA, Meksyku oraz
Panamie. Występował w najważniejszych salach koncertowych świata: Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Sali im. P. Czajkowskiego w Moskwie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku. Często występuje jako kameralista – m.in. z Orion String Quartet, Avim Avitalem, Chen Reiss, Richardem Galliano. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych w Europie oraz na uniwersytetach w Europie i obu Amerykach.

W latach 2007-2010 był wykładowcą University of Pennsylvania w Filadelfii, od 2008 roku jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu, a w 2018 roku wygrał konkurs na profesurę w Kunstuniversität Graz w Austrii. Nagrał pięć albumów, z których trzy (Polish Music, Aqua e Vinho i Nocturnal) otrzymały nominacje do Nagrody Fryderyk w kategoriach: Najwybitniejszy Album – Muzyka Polska, Najwybitniejszy Album – Muzyka Kameralna, Najwybitniejszy Album – Recital Solowy.

W ostatnich sezonach artystycznych artysta występował w Polsce, Rosji, Niemczech, Belgii, Chorwacji, USA, Kanadzie, Meksyku, Panamie, Puerto Rico, Kosowie oraz w Chinach. Dokonał premier światowych kompozycji A. Gilardino (Letters to Fryderyk Sonata) oraz M. Neikruga (Three Pieces for Guitar), a także gitarowej wersji Koncertu altówkowego K. Pendereckiego wraz z Orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Maximiano Valdesa oraz z Orquesta Sinfonica de Santiago w Chile. Wraz z Baltimore Symphony Orchestra pod dyrekcją Marin Alsop wykonał słynne Concierto de Aranjuez J. Rodrigo.