Zapraszamy na koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W Teatrze im. Stanisława Moniuszki w Kudowie-Zdroju wystąpi duet – Olga Pasiecznik oraz Łukasz Kuropaczewski.

Wersja do druku

Udostępnij

07.09.2023, godz. 16.00
Teatr im. Stanisława Moniuszki w Kudowie-Zdroju
ul. Stanisława Moniuszki 4

Wystąpią:

Olga Pasiecznik – sopran
Łukasz Kuropaczewski – gitara

W programie:

Isaac Albéniz 
Asturias na gitarę solo

Hendry Purcell
If Music be the Food of Love
Music for a While
Sweeter than Rose
Evening Hymn

Fernando Obradors
Al Amor
Con Amores la mi Madre
Del Cabello
El Vito

Heitor Villa-Lobos
Bachianas nr 5

David Bruce
Hands Together na gitarę solo

Joaquín Rodrigo
En Jerez de la Frontera
Adela
De ronda


Olga Pasiecznik

Urodziła się na Ukrainie. Studia wokalne odbyła w Kijowskim Konserwatorium. W czasie studiów podyplomowych w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w 1992 roku zadebiutowała na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej, a cztery lata później na scenie Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu jako Pamina w Czarodziejskim flecie Mozarta.

Ma w swoim repertuarze ponad pięćdziesiąt partii, m.in. w operach Monteverdiego, Glucka, Haen dla, Mozarta, Webera, Bizeta, Rossiniego, Verdiego, Pucciniego, Debussy’ego, Czajkowskiego oraz kompozytorów współczesnych zrealizowanych na najbardziej znanych i prestiżowych scenach. Wykonuje rozległy repertuar kameralny oraz recitale z siostrą pianistką Natalią Pasiecznik.
Uczestniczyła w licznych koncertach oratoryjnych i symfonicznych w słynnych salach koncertowych we wszystkich niemal krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Izraelu, Chinach, Japonii i Australii. W swoim dorobku fonograficznym ma ponad 60 CD i DVD, które nagrała m.in. dla firm CD Accord, Dabringhaus und Grimm, Harmonia Mundi, Naxos i Opus 111.

Jest laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych w s’Hertogenbosch w Holandii, Mirjam Helin w Helsinkach oraz im. Królowej Elżbiety w Brukseli. W 2005 i 2010 roku została nominowana przez międzynarodowy magazyn operowy „Opernwelt” do tytułu „Najlepsza śpiewaczka sezonu artystycznego”. W 2011 artystka otrzymała doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2012 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Łukasz Kuropaczewski

Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego. W 2003 roku rozpoczął studia w klasie Maestro Manuela Barrueco w Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore (USA), które ukończył w 2008 roku. Występował z recitalami w Polsce i w wielu krajach europejskich, a także w Japonii, Chinach, Kanadzie, USA, Meksyku oraz
Panamie. Występował w najważniejszych salach koncertowych świata: Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Sali im. P. Czajkowskiego w Moskwie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku. Często występuje jako kameralista – m.in. z Orion String Quartet, Avim Avitalem, Chen Reiss, Richardem Galliano. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych w Europie oraz na uniwersytetach w Europie i obu Amerykach.

W latach 2007-2010 był wykładowcą University of Pennsylvania w Filadelfii, od 2008 roku jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu, a w 2018 roku wygrał konkurs na profesurę w Kunstuniversität Graz w Austrii. Nagrał pięć albumów, z których trzy (Polish Music, Aqua e Vinho i Nocturnal) otrzymały nominacje do Nagrody Fryderyk w kategoriach: Najwybitniejszy Album – Muzyka Polska, Najwybitniejszy Album – Muzyka Kameralna, Najwybitniejszy Album – Recital Solowy.

W ostatnich sezonach artystycznych artysta występował w Polsce, Rosji, Niemczech, Belgii, Chorwacji, USA, Kanadzie, Meksyku, Panamie, Puerto Rico, Kosowie oraz w Chinach. Dokonał premier światowych kompozycji A. Gilardino (Letters to Fryderyk Sonata) oraz M. Neikruga (Three Pieces for Guitar), a także gitarowej wersji Koncertu altówkowego K. Pendereckiego wraz z Orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Maximiano Valdesa oraz z Orquesta Sinfonica de Santiago w Chile. Wraz z Baltimore Symphony Orchestra pod dyrekcją Marin Alsop wykonał słynne Concierto de Aranjuez J. Rodrigo.

Aktualne informacje na temat programu KPO oraz odpowiedzi na Państwa najważniejsze pytania znajdują się tutaj

 

This will close in 20 seconds