
Zapraszamy na koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”. W Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Giżycku wystąpi Joanna Freszel i Łukasz Chrzęszczyk.
25.09.2024, godz. 18.30
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Giżycku
ul. Kolejowa 22, Giżycko
Repertuar:
Fryderyk Chopin (1810–1849)
Życzenie (sł. Stefan Witwicki)
Śliczny chłopiec (sł. Bohdan Zalewski)
Piosnka litewska (sł. Ludwik Osiński)
Stanisław Moniuszko (1819–1872)
Prząśniczka (sł. Jan Czeczot)
Złota rybka (sł. Jan Chryzostom Zachariasiewicz)
Piotr Święty (sł. Pierre-Jean de Beranger)
Dziadek i babka (sł. Placyd Jankowski)
Aleksander Tansman (1897–1986)
4 Mazurki na fortepian
Mieczysław Karłowicz (1876–1909)
Z erotyków op. 3 nr 2:
– Pamiętam ciche jasne złote dnie (sł. Józef Waśniewski)
Ignacy Jan Paderewski (1860–1941)
Gdy ostatnia róża zwiędła (sł. Adam Asnyk)
Naguère (sł. Catulle Mendés)
Ignacy Jan Paderewski
Mazurek e-moll op. 5 nr 2
Mazurek a-moll op. 9 nr 2
G. Bacewicz (1909–1969)
Sroczka (sł. ludowe)
Boli mnie głowa (sł. Grażyna Bacewicz)
Witold Lutosławski (1913–1994)
Spóźniony Słowik (sł. Julian Tuwim)
Pan Tralaliński (sł. Julian Tuwim)
Karol Szymanowski (1882–1937)
Wybór z Rymów dziecięcych (sł. Kazimiera Iłłakowiczówna)
Joanna Freszel
Sopran, trzykrotna stypendystka Ministra Kultury, programu Pro Polonia, ISA2012, odznaczona medalem Magna cum Laude, Stypendium Młoda Polska, Les Orphées d’Or – Prix de la SACD od Académie du Disque Lyrique. Nominowana w dwóch kategoriach do nagrody Fryderyki 2016 za swój debiutancki album real life song; zdobywczyni Paszportu Polityki.
W latach 2019-2023 asystentka w klasie śpiewu na UMFC w Warszawie oraz adiunkt w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Od 2023 prowadzi klasę śpiewu oraz przedmiot Interpretacja wokalna muzyki XX i XXI wieku w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie.
Otrzymała nagrodę Koryfeusz za udział w Drachu A. Nowaka do libretta Sz. Twardocha. Zdobyła Fryderyki za dokonanie nagrania opery ahat-ili – siostra bogów A. Nowaka do słów O. Tokarczuk oraz opery Syrena. Melodrama aeterna także A. Nowaka i Sz. Twardocha.
Nagrodzona m.in. na: Konkursie im. Halskiej, Konkursie im. Szymanowskiego, Konkursie im. Reszków, Belvedere im. Gabor, J: opera Voice Competition isa 12. Finalistka Viotti Competition.
Brała udział w najważniejszych Festiwalach w Polsce i zagranicą.
Współpracuje z Estońską Operą Narodową, Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, Operą Krakowską oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu i Łodzi. Nagrywała muzykę do filmów, słuchowisk.
Występowała jako Musetta w La Bohème Pucciniego, Vénus i Phrygienne w Dardanus Rameau, Fiordiligi w Cosi fan tutte Mozarta, Małgorzata w Faust Gounoda, Maszyna w Nici Wołka, Susanna w Figaro gets a divorce Langer, Psyche w Erosie i Psyche Różyckiego, Inanna w ahat-ili Nowaka, Ellenai w Anhellim Przybylskiego, Rozyna w Cyruliku SewilskimRossiniego, Hanna w Strasznym Dworze Moniuszki, Ewa w Raju utraconym Pendereckiego.
W 2020 wraz z Łukaszem Chrzęszczykiem wydała świetnie przyjętą przez krytyków płytę Śpiewnik polski (Orphée Classics) a w 2021 wraz z Bartłomiejem Kominkiem płytę Akwarelle, będącą pierwszą fonograficzną rejestracją wszystkich pieśni Grażyny Bacewicz (DUX).
Uchodzi za specjalistkę w wykonawstwie muzyki nowej. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt prawykonań kompozytorów z całego świata. Jest mgr inż. Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie. Stopień doktora sztuki z wyróżnieniem uzyskała w 2019 roku.
Łukasz Chrzęszczyk
Pianista, solista i kameralista oraz pedagog, laureat Grand Prix i I Nagrody w kategorii duetów skrzypce-fortepian na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach (2015). Zdobył także nagrody na konkursach im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2012), Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2013) oraz St. Moniuszki w Rzeszowie (2019).
Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyk, otrzymał Muzycznego Orła 2022 za album z Jakubem Jakowiczem.
Występował w renomowanych miejscach, jak Het Concertgebouw w Amsterdamie i filharmonie w Mediolanie oraz Warszawie, współpracując z wieloma orkiestrami. Ma w swoim dorobku siedem płyt, nagrywanych dla Polskiego Radia i TVP Kultura, obejmujących muzykę klasyków XX i XXI wieku, a także zapomnianą polską muzykę.
W latach 2020-2021 zrealizował projekt „Mazurek – antologia”, rejestrując ponad 70 mazurków mniej znanych polskich kompozytorów.
Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i od 2014 roku pracuje jako wykładowca na tej uczelni.