Wersja do druku

Udostępnij

Wykonawcy:
Ivan Shemchuk i Alina Andriuti – fortepian

Prowadzenie koncertu:
Michał Marchlewski

W programie:

Franz Schubert – Fantazja f-moll D 940
Stanisław Moniuszko – Sześć kontredansów
Maurycy Moszkowski – Tańce hiszpańskie op. 12
Allegro brioso
Moderato
Con moto
Allegro comodo
Bolero

Maurice Ravel – Rapsodia hiszpańska
Prelude a la nuit
Malaguena
Habanera
Feria

George Enescu (opr. Marius Sireteanu) – I Rapsodia rumuńska

To już drugi koncert w lutym, przeznaczony dla dwojga pianistów (po występie braci Lee). Tym razem jednak, jako że w repertuarze znajdą się utwory na 4 ręce, czyli dwie osoby będą korzystać z tego samego instrumentu, otrzymamy inny efekt brzmieniowy i kolorystyczny. Utwory na 4 ręce cieszyły się popularnością w czasach, gdy nie można było liczyć na poznanie nowych dzieł operowych czy orkiestrowych dzięki nagraniom; doceniano też ich walor towarzyski – świetnie nadawały się do domowego, salonowego muzykowania. Wiele z nich stawało się na jakiś czas szlagierami. Tak stało się z „Tańcami hiszpańskimi” Maurycego Moszkowskiego, niemieckiego kompozytora polskiego pochodzenia, który w swoich czasach znany był głównie jako wirtuoz, obecnie zaś… jako twórca etiud, granych przez uczniów szkół muzycznych, Moszkowski bardzo lubił muzykę hiszpańską i promował ją także jako dyrygent. Innym przykładem iberyjskich inspiracji jest „Rapsodia hiszpańska” Maurice’a Ravela, w oryginale skomponowana na orkiestrę. Ta mistrzowsko zinstrumentowana suita, której jedną z części jest ognista habanera, należy do najbardziej efektownych dzieł tego kompozytora. Również na orkiestrę została napisana „Rapsodia rumuńska”, wyraz artystycznego patriotyzmu George’a Enescu. Fantazja f-moll Schuberta i Sześć kontredansów Moniuszki pogłębią zaś wyobrażenie słuchaczy o urokach kameralnego XIX-wiecznego muzykowania.

Przy fortepianie zasiądzie dwoje znakomitych młodych pianistów zwiazanych z Polską. Mołdawianka Alina Andriuti, laureatka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, jest absolwetnką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie pracuje jako pianistka w Rumuńskiej Narodowej Operze w Jassach i wykłada na tamtejszym Uniwersytecie Sztuk George’a Enescu. Pochodzący z Ukrainy Ivan Shemchuk również ukończył bydgoską Akademię Muzyczną. To stypendysta m.in. Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także laureat licznych konkursów.

W 2021 roku zdobył II nagrodę w kategorii pianistycznej Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie.