Zapraszamy na koncert z cyklu „Polish Music on Stage – US Edition”. W Muzeum Holokaustu w Los Angeles wystąpią Joanna Freszel – sopran i Łukasz Chrzęszczyk – fortepian.

Wersja do druku

Udostępnij

3 grudnia 2023, godz. 17.00

100 The Grove Drive
Los Angeles, CA 90036

Wystąpią:

Joanna Freszel – sopran
Łukasz Chrzęszczyk – fortepian

Program:

Ignacy Jan Paderewski – Mazurki op. 9 (1884)

nr 2 a-moll-minor
nr 3 A-dur
nr 4 B-dur

Ignacy Jan Paderewski – Douze Mélodies op. 22 (1903) / słowa Catulle Mendès

Elle marche d’un pas distrait
Ton coeur est d’or pur
Naguère

Ignacy Friedman – Mazurki op. 85 (1925)

nr 1 E-dur (Allegretto, semplice)
nr 2 d-moll (Sciolto, vivace)
nr 3 g-moll (Con sentimento, quasi Andante)

Szymon Laks – Huit chants populaires juifs (1947)

Ich bin a balagole
Wigenlied
Di gilderne pawe
Unser rebeniu
In droïsn is a triber tog
Gwaldẑe brider
Di alte Kashe
Fraïtik far nacht

Aleksander Tansman – Mazurki

1er recueil (1915-28) nr 10 Lento (Berceuse)
2e recueil (1932) nr 3 Animé
3e recueil (1941) nr 1 Allegro comodo nr 2 Vivo
4e recueil (1941) nr 9 Postlude. Lento

Mieczysław Weinberg – Sieben jiddishe lieder op. 13 (1943) / słowa Icchok Lejbusz Perec

Introduction  Breytele  Viglid  Der yeger  Oyfn grinem bergele
Der yesoymes brivele  Conclusion

Szymon Laks – Elegia miasteczek żydowskich (1961) / słowa Antoni Słonimski


Joanna Freszel i Łukasz Chrzęszczyk

Freszel Duo to zespół wybitnych polskich artystów zaangażowanych w różnorodne projekty artystyczne obejmujące muzykę od XIX wieku po kompozycje najnowsze. W 2018 roku duet zarejestrował płytę Śpiewnik polski, będącą antologią pieśni polskiej XX i XXI wieku (Orphée Classics, 2018). W sezonie artystycznym 2019/2020 zespół odbył tournée po polskich filharmoniach w ramach programu „Scena Muzyki Polskiej”.

Joanna Freszel jest laureatką nagrody Les Orphées d’Or za swój debiutancki album Real Life Song przyznawanej przez L’Académie du disque lyrique za najlepszą interpretację muzyki współczesnej. Występowała w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Estońskiej Operze Narodowej i Teatro Lope de Vega w Sewilli. Koncertowała także w kraju i za granicą z wieloma orkiestrami oraz współpracowała z takimi dyrygentami jak Jerzy Maksymiuk, Gabriel Chmura, Jacek Kasprzyk, Paul Esswood i Wim Boerman.

Łukasz Chrzęszczyk po ukończeniu studiów rozpoczął pracę dydaktyczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie prowadzi klasę kameralistyki fortepianowej i współpracuje jako pianista z klasami instrumentalnymi. Występował w takich salach jak Het Concertgebouw w Amsterdamie, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a także w filharmoniach w Bratysławie, Mediolanie i Warszawie. Nagrywał dla Polskiego Radia i TVP Kultura. Zrealizował projekt „Mazurek – antologia”, w ramach którego zarejestrował ponad 70 mazurków mniej znanych kompozytorów polskich.

Projekt Polish Music on Stage / US Edition jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura inspirująca. Prezentowany we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Polish Music Center w Los Angeles.