Wersja do druku

Udostępnij

Wystąpi:
Carter Johnson – fortepian

W programie:
Franz Schubert – Sonata fortepianowa c-moll D 958
Johann Sebastian Bach – Capriccio sopra la lontananza del suo fratello dilettissimo BWV 992
Paul Hindemith – III Sonata fortepianowa B-dur

Muzyka polska, poza kilkoma wyjątkami, nie funkcjonuje w świadomości melomanów spoza kraju w równym stopniu, co – na przykład – twórczość kompozytorów niemieckich. Od 2019 roku, Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, próbuje zmienić tę sytuację, prezentując utwory 60 kompozytorów polskich. W drugiej edycji zmagania odbywały się w ramach dwóch kategorii: fortepian i muzyka kameralna. Laureatem pierwszej z nich został Carter Johnson, który otrzymał również nagrodę dodatkową – recital w sali kameralnej NOSPR. Podczas koncertu zostanie zaprezentowany program rozpięty między barokiem a XX wiekiem. Będziemy mogli usłyszeć Capriccio sopra la lontananza del suo fratello dilettisimo J.S. Bacha, Sonatę fortepianową c-moll F. Schuberta i III Sonatę fortepianową B-dur P. Hindemitha. O zaprezentowanych kompozycjach, które będą stanowiły podstawę recitalu doktorskiego, pianista opowie prosto z estrady.


Carter Johnson

25-letni artysta jest jednym z najbardziej utalentowanych kanadyjskich pianistów młodego pokolenia. W 2018 roku został laureatem dwóch z najważniejszych kanadyjskich konkursów muzycznych: zdobył Grand Prix w OSM Manulife Competition w Montrealu oraz I miejsce i nagrodę za najlepsze wykonanie utworu wirtuozowskiego w Kanadyjskim Konkursie Muzycznym „Stepping Stone” w Quebecu. Otrzymał także I nagrodę na XXXVI Międzynarodowym Konkursie „Valsesia Musica” w Varallo (2020). W 2021 roku po raz kolejny stanął na najwyższym podium otrzymując I nagrodę oraz siedem nagród specjalnych podczas Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat pod kierunkiem Shelley Roberts, u której uczył się przez kolejne 12 lat. Edukację kontynuował na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver w klasie Michelle Mares oraz Marka Andersona. Studia pianistyczne oraz z pedagogiki fortepianowej ukończył z wyróżnieniem, otrzymał także kanadyjski złoty medal za wybitne osiągnięcia w nauce. Ukończył studia w Juilliard School w Nowym Jorku, a obecnie naukę kontynuuje na Uniwersytecie Yale w New Haven. Artysta koncertował z towarzyszeniem takich zespołów jak Orchestre symphonique de Montréal, Orchestre Métropolitain, Orchestra of the Americas, Victoria Symphony i Orchestra of Northern New York. Jego występy transmitowane były przez medici.tv oraz Radio-Canada. Oprócz działalności na polu muzyki zajmuje się także aktorstwem; otrzymał dyplom z wyróżnieniem w zakresie mowy i dramatu w Trinity College w Londynie. Na co dzień zajmuje się działalnością koncertową oraz pracą pedagogiczną w Nowym Jorku.