Wersja do druku

Udostępnij

Wykonawcy:

Carter Johnson – fortepian
Yaroslav Shemet – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

W programie:

Edvard Grieg – Koncert fortepianowy a-moll op. 16
Jean Sibelius – Finlandia op. 26
Witold Lutosławski – Koncert na orkiestrę

Koniec kwietnia przyniesie ze sobą możliwość spotkania w Filharmonii Śląskiej z Carterem Johnsonem – znakomitym pianistą, zwycięzcą II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, który wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta wykona wspaniały Koncert fortepianowy Edvarda Griega. W programie, oprócz akcentu norweskiego, znajdziemy także element fiński, w postaci Poematu symfonicznego Finlandia Jeana Sibeliusa, oraz polski – jedno z najsłynniejszych dzieł Witolda Lutosławskiego, czyli jego Koncert na orkiestrę.

Koncert fortepianowy a-moll Edvarda Griega jest jedynym napisanym przez tego kompozytora. Jest on doskonałym przykładem muzyki romantycznej i może budzić skojarzenia z twórczością Roberta Schumanna. Znajdziemy tutaj prawdziwą feerię barw i brzmień. Solista wraz z orkiestrą ukażą słuchaczom wiele nastrojów – od perlistej części pierwszej, przez tajemnicze Adagio, aż po pełnego nawiązań do norweskiego folkloru finału.

Pozostając w rejonie Skandynawii, przejdziemy kolejno do twórczości Jeana Sibeliusa, a będzie to Finlandia – najpopularniejszy z poematów symfonicznych tego kompozytora. Dzieło to powstało w oparciu o kontekst polityczny – jako element manifestacji na znak protestu przeciwko władzy cesarskiej w Finlandii. Składa się ono z dwóch części: pierwszej, wyrażającej cierpienie, ale i nadzieję, oraz drugiej, która przedstawia walkę i zwycięstwo.

Na zakończenie przeniesiemy się w świat naszej rodzimej twórczości. W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej zabrzmi mistrzowski Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego. Znajdziemy w tym dziele motywy ludowe, pochodzące ze zbioru Mazowsze Oskara Kolberga, które są tutaj poddawane wszelkiego rodzaju przetworzeniom i modyfikacjom. Utwór ten powstał na zamówienie Witolda Rowickiego, a źródło inspiracji dla niego możemy znaleźć w Koncercie na orkiestrę Béli Bartóka.