Wersja do druku

Udostępnij

7 listopada 2020 na antenie TVP Kultura poznamy laureatów dziesiątej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Laureaci wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w kategoriach: Osobowość roku, Wydarzenie roku, Nagroda honorowa oraz Odkrycie roku. Do 9 października trwa głosowanie, które wyłoni laureatów tegorocznej edycji.

Rada Programowa ds. Muzyki Instytutu Muzyki i Tańca podczas posiedzenia 30 września wytypowała nominowanych we wszystkich kategoriach spośród nadesłanych 187 kandydatur.

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2020 w kategorii Osobowość roku rywalizować będą:

 • Adam Bałdych – za kreatywność na polu jazzu i wykonawstwa muzyki współczesnej, za twórcze łączenie obu tych dziedzin oraz za wielką wyrazistość muzycznych interpretacji.
 • Łukasz Długosz – za inspirowanie kompozytorów, przyczynienie się do powstania nowych dzieł muzycznych i znakomite wykonawstwo muzyki współczesnej.
 • Anna Szostak-Myrczek – za stworzenie i prowadzenie chóru Camerata Silesia, za wizjonerską politykę repertuarową tego zespołu.
 • Adam Sztaba – za uszlachetnianie kultury popularnej, za łączenie ludzi w trudnym okresie pandemii w projekcie #wdomuzagrane,
 • Lutosławski Piano Duo – Emilia Sitarz i Bartek Wąsik – za niestandardowość,  śmiałość programową i znakomitą klasę interpretacji utworów różnych muzycznych epok, w tym najnowszych.

Wydarzeniem roku zostanie jedno z pięciu nominowanych:

 • Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki – za ukazanie mniej znanej twórczości Stanisława Moniuszki, za spójną i erudycyjną koncepcję programową festiwalu i  za skalę jego oddziaływania.
 • Kromer Biecz Festival – za wizjonerstwo programowe i organizacyjne w  wykreowaniu marki i tożsamości festiwalu.
 • Premiera musicalu „List z Warszawy” w Warszawskiej Operze Kameralnej – za twórcze przepracowanie broadwayowskiego modelu scenicznego, niekonwencjonalność muzyczną, za artystyczne obalanie kulturowych  stereotypów.
 • Premiera albumu „Gismondo, Re di Polonia” z nagraniem opery Leonarda Vinciego w wykonaniu {oh!} Orkiestry Historycznej – za znakomitą  interpretację dzieła barokowego o licznych odniesieniach do historii Polski.
 • Premiera opery „Drach” Aleksandra Nowaka podczas Festiwalu AUKSODRONE – za podkreślenie wymiarów lokalnych w oddziaływaniu uniwersalnym, za siłę przekazu muzycznego i kulturowego.

Odkryciem roku mają szansę zostać:

 • Maniucha Bikont – za włączanie muzyki tradycyjnej w życie współczesnych miast i młodego pokolenia, za interdyscyplinarność artystyczną.  
 • Aleksandra Olczyk – za szczególną jakość kreacji wokalnej i dynamikę rozwoju drogi artystycznej.
 • Tomasz Skweres – za serię utworów łączących oryginalność z wirtuozerią i erudycją muzyczną. 
 • Dominik Wania – za osobisty klimat improwizacji i utworów jazzowych, za artystyczne wyrafinowanie i konsekwencję  na drodze twórczej.  
 • Polish Violin Duo – Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak – za niekonwencjonalność muzycznych interpretacji w klasycznych ramach duetu skrzypcowego.

Ze względu na charakter Nagrody honorowej nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas gali wręczenia nagród, ale kandydatury zostaną poddane głosowaniu Kolegium Elektorów.

Do 9 października na stronie www.koryfeusz.org.pl trwa głosowanie publiczności na laureata w kategorii Odkrycie roku. Równolegle odbywa się tajne głosowanie Kolegium Elektorów, które wyłoni laureatów w pozostałych trzech kategoriach.

Wyniki głosowania poznamy 7 listopada na antenie TVP Kultura. Laureaci otrzymają statuetkę Koryfeusza autorstwa prof. Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura.

Sylwetki nominowanych osób oraz opisy wydarzeń dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl.

Koryfeusz Muzyki Polskiej zostanie wręczony po raz dziesiąty. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej gatunkowo i chronologicznie muzyki polskiej. Jest to nagroda zainicjowana i wręczana przez środowisko muzyczne. Organizatorem nagrody jest Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad tegoroczną edycją objęli: Polskie Radio S.A., Rzeczpospolita, TVP Kultura, Polskie Centrum Informacji Muzycznej Polmic.pl, Presto, Jazz Forum, Jazzarium.pl oraz JazzPress.

powiązane

Publikacje