Wersja do druku

Udostępnij

1 października, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, podczas uroczystej Gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, poznamy laureatów dziewiątej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Laureaci wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w kategoriach: Osobowość roku, Wydarzenie roku, Nagroda honorowa oraz Odkrycie roku.

Rada programowa ds. muzyki Instytutu Muzyki i Tańca podczas posiedzenia 13 września wytypowała nominowanych we wszystkich kategoriach spośród nadesłanych 127 kandydatur.

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2019 w kategorii Osobowość roku rywalizować będą:

 • Łukasz Długosz  flecista, za przyczynienie się do ogromnego rozwoju polskiej literatury fletowej, łączenie najwyższego poziomu sztuki wykonawczej z niezwykłą aktywnością nakierowaną na promocję muzyki polskiej zarówno XX, jak i XXI wieku oraz inspirowanie twórcze polskich kompozytorów;
 • Jakub Józef Orliński – kontratenor, za nieprzeciętny talent, osobowość i wyrazistość artystyczną, doskonałe łączenie pięknej barwy głosu z nienaganną techniką wokalną i wyczuciem stylu, a także za swobodne poruszanie się między różnymi gatunkami muzycznymi, od muzyki sakralnej po hip-hop;
 • Martyna Pastuszka – skrzypaczka, koncertmistrzyni i dyrektor artystyczna {oh!} Orkiestry Historycznej, za kompetencje artystyczne, które w połączeniu z jasną wizją kreowania ścieżki artystycznej zespołu, pozwoliły wypracować {oh!} pozycję czołowej polskiej orkiestry grającej na instrumentach z epoki;
 • Maciej Prochaska – muzykolog, za zrekonstruowanie dawnych partytur, ze szczególnym uwzględnieniem „Halki” w wersji wileńskiej i „Szwajcarskiej chaty” Stanisława Moniuszki. Dzięki jego trzyletniej pracy, było możliwe przywrócenie autentycznego brzmienia dzieł twórcy polskiej opery narodowej w Roku Moniuszki 2019;
 • Aga Zaryan – wokalistka jazzowa, za przybliżenie współczesnej publiczności tego, co najlepsze w jazzie, kontynuowanie tradycji wybitnych wokalistek jazzowych oraz nagranie dwóch płyt „High & Low” oraz „What Xmas Means To Me”, którymi udowodniła, że projekty artystyczne można realizować wbrew obowiązującym modom oraz przemijającym trendom.

Wydarzeniem roku zostanie jedno z pięciu nominowanych:

 • Festiwal im. Księcia Władysława Lubomirskiego – nowo wykreowany festiwal muzyki polskiej zorganizowany jednocześnie w kilku miastach w Polsce i za granicą. Nawiązuje do kulturowych korzeni I Rzeczpospolitej, prezentując twórczość arystokracji Polskiej i jej rolę jako mecenasa kultury polskiej.
 • Kromer Biecz Festival – prezentuje muzykę dawną w epokowych wnętrzach i otwartej przestrzeni publicznej, w historycznym kontekście miasta. W osobie patrona festiwalu przywołuje dokonania Marcina Kromera, wybitnego polskiego dyplomaty, pisarza i historyka.
 • 10/40 Kwartet w Muzeach – w roku 40-lecia istnienia Kwartet Śląski wystąpił podczas 10 koncertów w 10 muzeach, prezentując najbardziej wartościowe utwory polskich kompozytorów XX wieku. Śląscy kameraliści wyszli poza typowe sale koncertowe i wystąpili we wnętrzach znamienitych muzeów.
 • Moniuszko for the World – autorski projekt pianisty, kompozytora i dyrygenta Emiliana Madeya, promujący wybitną twórczość pieśniarską Stanisława Moniuszki w wersjach obcojęzycznych.
 •  Moniuszko. Halka – przygotowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wydawnictwo prezentuje czteroaktową operę „Halka” Stanisława Moniuszki we włoskiej wersji językowej z międzynarodową obsadą solistyczną, z grającą na historycznych instrumentach orkiestrą Europa Galante oraz Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Fabio Biondiego.

Odkryciem roku mają szansę zostać:

 • Zuzanna Budzyńska i Szymon Ogryzek – kameraliści – skrzypaczka i pianista – za propagowanie muzyki polskiej, sukcesy na arenie międzynarodowej oraz nagranie płyty „Polonaises”;
 • Janusz Olejniczak – radiowy popularyzator muzyki – za objawienie się wybitnego pianisty w roli równie wybitnego popularyzatora polskiej muzyki, w prowadzonej wspólnie z Jerzym Kisielewskim audycji „Co słychać” w Polskim Radiu „Radio dla Ciebie”;
 • Jakub Józef  Orliński – kontratenor – za debiutancką  płytę „Anima Sacra”, prezentującą arcydzieła muzyki wokalnej epoki baroku;
 • Tomasz Ritter – pianista – za bycie muzykiem odważnym, sięgającym po niełatwy i nietuzinkowy repertuar oraz zwycięstwo na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych;
 • Sasha Strunin – wokalistka jazzowa – za album „Autoportrety”, prezentujący poezję Mirona Białoszewskiego, do której muzykę skomponował Gary Guthman, amerykański kompozytor i trębacz jazzowy.

Ze względu na charakter Nagrody honorowej, nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas Gali wręczenia nagród, ale kandydatury zostaną poddane głosowaniu Kolegium Elektorów.

Od 16 do 19 września na stronie www.koryfeusz.org.pl odbędzie się głosowanie publiczności na laureata w kategorii Odkrycie roku. Równolegle trwać będzie tajne głosowanie Kolegium Elektorów, które wyłoni laureatów w pozostałych trzech kategoriach.

Wyniki głosowania poznamy podczas koncertu galowego 1 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Laureaci otrzymają statuetkę Koryfeusza autorstwa prof. Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Muzyki i Tańca oraz Program 2 Polskiego Radia.

Sylwetki nominowanych osób oraz opisy wydarzeń dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl.

Koryfeusz Muzyki Polskiej zostanie wręczony po raz dziewiąty. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej gatunkowo i chronologicznie muzyki polskiej. Jest to nagroda zainicjowana i wręczana przez środowisko muzyczne. Organizatorem nagrody jest Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad tegoroczną edycją objęli: Polskie Radio S.A., Rzeczpospolita, TVP Kultura, Polskie Centrum Informacji Muzycznej Polmic.pl, Presto, Jazz Forum, Jazzarium.pl oraz JazzPress.

powiązane

Publikacje