Dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca ogłasza skład Jury III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, który odbędzie się w Rzeszowie. Konkurs promuje i popularyzuje wśród wykonawców i publiczności polską muzykę XIX i XX wieku, a jego laureaci oprócz nagród pieniężnych otrzymają także liczne propozycje koncertowe. Nabór trwa do 15 lutego br.

Wersja do druku

Udostępnij

W tym roku, od 2 do 9 lipca w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbędzie się już trzecia edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej – unikalnego wydarzenia organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca od 2019 roku.

Celem konkursu jest także promowanie utalentowanych muzyków włączających do swojego repertuaru mniej znane lub rzadziej wykonywane dzieła polskich kompozytorów. Poprzednie edycje konkursu pokazały, że jest to wydarzenie o coraz szerszym światowym zasięgu, a laureaci z powodzeniem prezentują muzyką polską na scenach całego świata. Wydarzenie odbywa się co dwa lata i obejmuje dwie kategorie: pianiści i zespoły kameralne. W Jury III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej obu kategorii znajdą się wybitni polscy i zagraniczni muzycy.

Jury w kategorii „Pianiści”:

  1. Krzysztof Jabłoński – przewodniczący jury, pianista (Polska)
  2. Jonathan Plowright – pianista (Wielka Brytania)
  3. Tobias Koch – pianista (Niemcy)
  4. Hubert Rutkowski – pianista (Polska)
  5. Jarosław Drzewiecki – pianista (Polska)
  6. Aleksandra Žvirblytė – pianistka (Litwa)

Jury w kategorii „Zespoły kameralne”:

  1. Paweł Zalejski – przewodniczący jury, skrzypek (Polska)
  2. Andrzej Tatarski – pianista (Polska)
  3. Robert Morawski – pianista (Polska)
  4. Ewa Kupiec – pianistka (Polska)
  5. Johannes Meissl – skrzypek (Austria)
  6. Cobus Swanepoel – wiolonczelista (RPA/Szwajcaria)
  7. Alexander Gebert – wiolonczelista (Polska/Finlandia)
  8. Yaroslav Shemet – dyrygent (Ukraina)
  9. Łukasz Długosz – flecista (Polska)

Jury zespołów muzyki kameralnej to międzynarodowa grupa ekspertów: muzyków-pedagogów i zarazem estradowych indywidualności artystycznych, muzyków z doświadczeniem w różnych aspektach wykonawstwa oraz silnie oddziaływujących na percepcję muzyki polskiej na świecie. Dzięki różnorodności swojego składu jury będzie mogło specjalistycznie oceniać wykonawców-instrumentalistów zarazem biorąc pod uwagę szeroki i wielopoziomowy aspekt wykonawstwa estradowego, jak też dobór i znajomość repertuaru muzyki polskiej. Uczestnictwo w konkursie stwarza możliwość nie tylko pionierskiego odkrywania repertuaru muzyki polskiej, ale też daje szansę konsultacji merytoryczno-artystycznej z zespołem ekspertów oraz okazję do wymiany poglądów i doświadczeń dla uczestników.powiedział Paweł Zalejski – Przewodniczący Jury w kategorii „Zespoły Kameralne”.


Jaki jest repertuar Konkursu?

W programie uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje indywidualne programy składające się z wybranych dzieł 60 kompozytorów polskich, takich jak np.: Grażyna Bacewicz, Roman Maciejewski, Henryk Pachulski, Zygmunt Stojowski czy Maria Szymanowska. Pełna lista znajduje się tutaj.

Jakie nagrody zostaną przyznane?

W każdej z dwóch kategorii Konkursu, odrębnie w kategorii „Pianiści” i odrębnie w kategorii „Zespoły kameralne”, wręczonych zostanie po sześć nagród głównych. W 2023 roku premiowane nagrodą w wysokości 1 000 euro będzie wykonanie utworu jednego z następujących kompozytorów: w kategorii Pianiści – Antoniego Stolpego, Eugeniusza Pankiewicza (125. rocznica śmierci), Raula Koczalskiego (75. rocznica śmierci), a w kategorii Zespoły kameralne – również Antoniego Stolpego, Witolda Maliszewskiego (150. rocznica urodzin) i Antoniego Szałowskiego (50. rocznica śmierci).

W Konkursie przyznane zostaną także specjalne nagrody pozaregulaminowe, m.in. w formie koncertów w instytucjach filharmonicznych, kulturalnych i artystycznych, jak również nagrody medialne, finansowe i rzeczowe.

Jak aplikować?

Nabór jest prowadzony na międzynarodowej platformie muvac.com zrzeszającej instytucje kultury oraz muzyków z całego świata. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca dołącza do grona prestiżowych podmiotów korzystających z Muvac. Międzynarodowy charakter platformy umożliwi rejestrację licznym muzykom każdej narodowości.

By wypełnić formularz zgłoszeniowy do III MKMP, należy utworzyć konto na platformie. Jest to bezpłatne. Po wypełnieniu i zatwierdzeniu przez kandydata gotowego formularza, biuro konkursu skontaktuje się z nim na adres mailowy podany w zgłoszeniu. Wszystkie informacje dotyczące zgłaszania udziału w Konkursie znajdują się tutaj.

Poprzednie edycje Konkursu

Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2019 roku i przyciągnęła 81 uczestników z 6 krajów. Zwycięzcą w kategorii pianistycznej został reprezentant Rosji – Pavel Dombrovsky, zaś w kategorii zespołów kameralnych tryumfował duet skrzypków z Polski: Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak występujący obecnie pod nazwą Polish Violin Duo.

W 2021 roku na wydarzenie zgłosiło się 86 artystów z trzech kontynentów. Zwycięskim pianistą okazał się Kanadyjczyk Carter Johnson, a w kategorii zespołów kameralnych wygrał polski duet fortepianowy Książek Piano Duo w składzie: Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek. Przyznano także 38 nagród specjalnych.


Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji: konkursmuzykipolskiej.pl

Kontakt z Biurem Konkursu:

biuro@konkursmuzykipolskiej.pl, +48 785 360 000, +48 887 507 017

Pomoc techniczna Muvac: support@muv.ac

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Wyszomirska: agnieszka.wyszomirska@nimit.pl, + 48 887 240 011
Agata Szymczak: agata.szymczak@nimit.pl, +48 785 310 000

Aktualne informacje na temat programu KPO oraz odpowiedzi na Państwa najważniejsze pytania znajdują się tutaj

 

This will close in 20 seconds