Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza na warsztaty krytyki muzycznej, które odbędą się podczas II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie w dniach 14-18 września 2021. Dla najlepszych przewidziane są: staż w redakcji i publikacje na łamach „Ruchu Muzycznego”.

Wersja do druku

Udostępnij

Weź udział w warsztatach - wypełnij formularz:


Zgłoszenia (wypełniony formularz aplikacyjny wraz z załącznikami, czyli CV z opisem zainteresowań muzycznych oraz dowolny tekst poświęcony muzyce klasycznej własnego autorstwa) należy przesłać na adres: biuro@konkursmuzykipolskiej.pl do 12 sierpnia 2021 roku.

Zadaniem uczestników warsztatów dziennikarskich będzie tworzenie relacji i recenzji z przesłuchań II etapu i finałów Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w dwóch kategoriach wykonawczych – pianistycznej i zespołów kameralnych – komentuje Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.Pod okiem redaktora Marczyńskiego uczestnicy będą się uczyć pisania niemal „na żywo” i poznają kuchnię pracy redakcyjnej nad gazetą konkursową.

Teksty relacjonujące postępy konkursu będą ukazywać się w elektronicznym, codziennym biuletynie konkursowym m. in. na stronie internetowej Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej konkursmuzykipolskiej.pl.

Dla najbardziej wyróżniającego się uczestnika warsztatów przewidziany jest staż w „Ruchu Muzycznym”, ufundowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. – Z przyjemnością zaprosimy na miesięczny pobyt w redakcji osobę wybraną przez redaktora Jacka Marczyńskiego. Obecność w siedzibie „Ruchu Muzycznego” da okazję do sprawdzenia się w boju redaktorskim i poznania tajników pracy w najstarszym piśmie muzycznym w Polsce. Dodatkową zachętą niech będzie przyznane młodemu recenzentowi „stażowe kieszonkowe” i możliwość uczestniczenia w wydarzeniach artystycznych w Warszawie – powiedział Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i redaktor naczelny „Ruchu Muzycznego”. Na łamach czasopisma zostaną też opublikowane najlepsze teksty powstałe podczas całych warsztatów.

Warsztaty poprowadzi Jacek Marczyński – wybitny dziennikarz i publicysta, recenzent dziennika Rzeczpospolita, wieloletni współpracownik TVP Kultura, „Ruchu Muzycznego” i miesięcznika Teatr, autor książek „Dziesięć tańczących kobiet”, „Dziesięciu tańczących facetów”, „Gawędy o operze”, „Twarze Wotana. Tomasz Konieczny w rozmowie z Jackiem Marczyńskim”. – Dla młodych ludzi pragnących zajmować się pisaniem o muzyce takie warsztaty są najlepszą okazją do zdobycia praktycznych umiejętności. Krytyk powinien umieć wykorzystać swoją wiedzę także wtedy, gdy szybko musi zwerbalizować własne wrażenia, sformułować autorską opinię. Tego właśnie wymaga praca przy tworzeniu relacji z konkursowych, codziennych przesłuchań. To zadanie zamierzam powierzyć uczestnikom warsztatów – mówi Jacek Marczyński.

Do udziału w warsztatach zapraszamy studentów i absolwentów kierunków muzycznych i humanistycznych, a także wszystkie osoby o sprecyzowanych zainteresowaniach muzycznych zbieżnych z profilem konkursu, które chcą rozwijać swoje kompetencje w dziedzinie pisania o muzyce klasycznej (osoby pełnoletnie do 30. roku życia).

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zrefunduje uczestnikom warsztatów koszty zakwaterowania i podróży w wysokości określonej w regulaminie oraz zapewni bezpłatny wstęp na przesłuchania i koncerty Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Za napisanie tekstów i udzielenie licencji na ich publikację, każdy z uczestników otrzyma jednorazowe honorarium w wysokości 500 zł brutto.

W warsztatach przewidziano udział nie więcej niż dziesięciu uczestników. Wyboru kandydatów do udziału w warsztatach dokona redaktor prowadzący warsztaty oraz przedstawiciele Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Kontakt dla Kandydatów:
Lilianna Zalesińska (biuro@konkursmuzykipolskiej.pl; 785 360 000)

Kontakt dla Mediów:
Justyna Galińska (justyna.galinska@nimit.pl; 887 240 011)