Wchodzimy na platformy streamingowe! Jesteśmy obecni w kilkudziesięciu serwisach, zarówno o zasięgu regionalnym, jak i globalnym. Utworów NIMiT można już słuchać na Spotify, Tidal, Apple Music, Amazon Music, Deezer oraz wielu innych serwisach.

Wersja do druku

Udostępnij

Kaprys op. 10 nr 2 z Deux Orientales Zygmunta Stojowskiego – tego utworu możecie już słuchać na wszystkich największych platformach streamingowych.


Utwór Stojowskiego wykonuje Ivan Shemchuk, ukraiński pianista, laureat II nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej. Nagranie pochodzi z płyty, na którą składa się 25 dzieł solowych i kameralnych w wykonaniu uczestników konkursu.

Główną ideą zarówno konkursu, jak i albumu jest popularyzowanie dorobku polskiej twórczości kompozytorskiej, przede wszystkim tej mniej znanej, często zapomnianej. Jest to jedyny taki projekt na świecie poświęcony w 100% twórczości polskich kompozytorów.

Kolejne utwory z pokonkursowej płyty będziemy publikować regularnie. Równolegle na naszym kanale YouTube udostępnimy wykonania zarejestrowane na żywo podczas rywalizacji. To w sumie kilkadziesiąt nagrań audio i wideo z przepiękną muzyką polskich kompozytorów – od XVIII wieku do współczesności.

???? Bezpośredni link do kanału NIMiT na Spotify

Trzy światowe premiery fonograficzne!

Wśród publikowanych utworów znajdą się aż 3 światowe premiery fonograficzne:

  • Henryk Pachulski – Sonata c-moll op. 10 (w wykonaniu Ivana Shemchuka)
  • Henryk Pachulski – Phantastische Märchen op. 12 (w wykonaniu Ruslana Kazakova).

Dzieła Pachulskiego (1859-1921), żyjącego i tworzącego w Rosji polskiego kompozytora i pianisty, trzeba odkryć na nowo! Instytut podjął starania o przywrócenie jego twórczości w ramach Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, jak również poprzez program własny „Białe plamy” przeznaczony dla badaczy, działając tym samym na polu muzykologicznym i artystycznym.

  • Miłosz Magin – Kwartet smyczkowy (w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Op.1”)

Młodzieńcza kompozycja do tej pory niewykonywana, która przed konkursem pozostawała wyłącznie w archiwach rodzinnych. Nuty do tego utworu pozyskaliśmy od córki kompozytora, pani Margot Magin, która ufundowała także specjalną nagrodę finansową za wykonanie tej kompozycji. Rozpisania partytury z rękopisu podjął się m.in. Kwartet smyczkowy „Op. 1”. Dzięki temu nagranie utworu dostępne jest w sieci (streaming z konkursu) oraz na płycie.

Obecność NIMiT na Spotify oraz innych największych serwisach to kolejny krok w promowaniu twórczości polskich kompozytorów i kompozytorek w wykonaniu artystów z różnych krajów. Wierzymy, że  nowe opracowania utworów oraz interpretacje laureatów II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej dotrą do młodych odbiorców i wykonawców muzyki poważnej.

Zapraszamy do słuchania i dzielenia się nagraniami!