Dziś w Rzeszowie rozpoczyna się III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej! Wydarzenie popularyzuje rodzimą muzykę XIX i XX wieku oraz promuje utalentowanych artystów odkrywających, często mało znane lub rzadko wykonywane dzieła polskich kompozytorów. Laureaci poprzednich edycji z powodzeniem prezentują polską muzykę na całym świecie. W konkursie weźmie udział blisko 80 artystów z 9 krajów. Podczas 50 godzin przesłuchań zaprezentują oni ok. 250 utworów.

Wersja do druku

Udostępnij

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej organizowany od 2019 roku jest wyjątkowy ze względu na oferowaną w nim dużą swobodę wykonywanego repertuaru. Uczestnicy zgłaszają na niego własny, specjalnie przygotowany program, oczywiście złożony wyłącznie z utworów polskich kompozytorów. W tym roku artyści mogli je układać z utworów ponad 60 polskich twórców. Jury będzie oceniać nie tylko wykonanie kompozycji, ale też oryginalność i atrakcyjność wyboru – mówi Lech Dzierżanowski – zastępca dyrektora NIMiT ds. muzyki.

Publiczność może zasiąść na widowni Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie lub oglądać wszystkie etapy konkursu na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, gdzie będzie można zobaczyć konkurs od kulis:

Fotorelację z każdego dnia przesłuchań będzie można zobaczyć TUTAJ.

III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej odbędzie się w dniach od 2 do 9 lipca br.

2 – 6 lipca – przesłuchania I i II etapu konkursu (wstęp wolny)
7 – 8 lipca godz. 14.00 – przesłuchania finałowe zespołów kameralnych (wstęp wolny)
7 – 8 lipca godz. 19.00 – przesłuchania finałowe z orkiestrą
9 lipca godz. 18.00 – Koncert Laureatów

Szczegóły na: konkursmuzykipolskiej.pl/harmonogram/

W tegorocznej edycji wezmą udział:

W skład jury obu komisji jurorskich wchodzą wybitni polscy i zagraniczni muzycy:

W programie uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje indywidualne programy składające się z wybranych dzieł ponad 60 kompozytorów polskich, m.in. Grażyny Bacewicz, Aleksandra Tansmana, Krzysztofa Pendereckiego, Stefana Kisielewskiego, Miłosza Magina, Zygmunta Stojowskiego, Raula Koczalskiego czy Marii Szymanowskiej. Pełna lista kompozytorów.

W każdej z dwóch kategorii Konkursu, odrębnie w kategorii Pianiści i odrębnie w kategorii Zespoły kameralne, wręczonych zostanie po sześć nagród głównych o łącznej sumie 100.000 EUR.

W 2023 roku premiowane nagrodą w wysokości 1000 euro będzie wykonanie utworu jednego z następujących kompozytorów: w kategorii Pianiści – Antoniego Stolpego, Eugeniusza Pankiewicza (125. rocznica śmierci), Raula Koczalskiego (75. rocznica śmierci), a w kategorii Zespoły kameralne – również Antoniego Stolpego, Witolda Maliszewskiego (150. rocznica urodzin) i Antoniego Szałowskiego (50. rocznica śmierci).

W Konkursie przyznane zostaną także specjalne nagrody pozaregulaminowe, m.in. w formie koncertów w instytucjach kultury, w tym artystycznych – takich jak filharmonie, jak również nagrody medialne, finansowe i rzeczowe. Link do nagród.

Koncert Laureatów odbędzie się 9 lipca o godz. 18.00 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie i zostanie powtórzony 26 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Cały konkurs będzie transmitowany na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Poprzednie edycje

Konkursu Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2019 roku i przyciągnęła 81 uczestników z 6 krajów. Zwycięzcą w kategorii pianistycznej został reprezentant Rosji – Pavel Dombrovsky, zaś w kategorii zespołów kameralnych tryumfował duet skrzypków z Polski: Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak występujący obecnie pod nazwą Polish Violin Duo.

W 2021 roku na wydarzenie zgłosiło się 86 artystów z 3 kontynentów. Zwycięskim pianistą był Kanadyjczyk Carter Johnson, a w kategorii zespołów kameralnych wygrał polski duet fortepianowy Książek Piano Duo – Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek. Przyznano 38 nagród specjalnych. Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i środków Marszałka Województwa Podkarpackiego.

III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej Trzecia edycja Konkursu została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.


Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i środków Marszałka Województwa Podkarpackiego.

PARTNERZY, PATRONI MEDIALNI

III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej Trzecia edycja Konkursu została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Partnerzy konkursu: Dwójka Polskie Radio, YAMAHA, PLL LOT, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Ruch Muzyczny, STOART – fundator V nagrody, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS – fundator V nagrody oraz 2 nagród specjalnych za najlepsze wykonanie utworów powstałych po 1945, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Zespół Szkół Muzycznych nr 1 im. K. Szymanowskiego w Rzeszowie, Zespół Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie.

Patroni medialni: Polskie Radio, Culture.pl, Polmic.pl, Rzeczpospolita, TVP Kultura, ONET, Zwierciadło, Gość Niedzielny, Nowiny, Nowiny 24.pl, Podkarpacki Informator Kulturalny.

Konkurs należy do sieci konkursów pianistycznych Alink-Argerich Foundation.


Kontakt z Biurem Konkursu: biuro@konkursmuzykipolskiej.pl

Kontakt dla mediów: Agnieszka Wyszomirska: agnieszka.wyszomirska@nimit.pl, + 48 887 240 011