Wersja do druku

Udostępnij

18 lipca 2019 rozpoczyna się kolejna odsłona międzynarodowej trasy projektu „Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy”. Publiczność w sześciu miastach Europy Środkowo-Wschodniej m.in. w Pradze, Warszawie i Bukareszcie, będzie mogła zobaczyć najciekawsze prezentacje polskiego tańca współczesnego. 

28 lipca 2019, w ramach 37. Sceny Tańca Studio w Teatrze Studio w Warszawie o godz. 20.30, odbędzie się specjalny pokaz spektaklu „Druga natura”, inspirowanego życiem
i tańcem Poli Nireńskiej.

Spektakl, współorganizowany m.in. przez Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Muzyki i Tańca, jest częścią cyklu prezentującego niezwykłe kobiety, ikony polskiego tańca 

i ich biografie. Jego premiera odbyła się w kwietniu tego  roku podczas festiwalu Erbstücke
w Dreźnie.

Celem Instytutu Adama Mickiewicza i Instytutu Muzyki i Tańca, w ramach cyklu „Terytoria choreografii” realizowanego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jest wprowadzenie ikon polskiego tańca do międzynarodowego obiegu kultury. Polskie awangardowe artystki początku XX wieku: Yanka Rudzka, Pola Nireńska, Marie Rambert i Bronisława Niżyńska stanowią inspirację dla młodych tancerzy do kreatywnych poszukiwań i nowatorskich, choreograficznych odpowiedzi.

Rok 2019 jest poświęcony Poli Nireńskiej. W oparciu o jej życie i twórczość, powstał spektakl Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz pod tytułem „Druga natura”. Punktem wyjścia dla stworzonej choreografii była historia Nireńskiej, tancerki, polskiej Żydówki, która w Zagładzie straciła większość rodziny. Artystki stworzyły „Drugą naturę” na podstawie zarówno biografii Poli, jak i jej niezwykłego dzieła − „Tetralogii Holokaustu”. Scenograficznym kontekstem dla spektaklu jest instalacja – ogród, kompozycja roślin, które ze względu na swoje unikalne właściwości były wykorzystywane przez nazistów na terenach obozów koncentracyjnych.

Premiera spektaklu odbyła się 26 kwietnia 2019 w Hellerau w Dreźnie, podczas festiwalu Erbstücke.

Prezentacja zainicjowała drugą edycję projektu „Terytoria choreografii”, pokazów polskich spektakli tanecznych, które odbędą się m.in. w Pradze, Żylinie, Bukareszcie czy Płowdiwie. Oprócz „Drugiej natury”, międzynarodowa publiczność, zobaczy najciekawsze produkcje taneczne skupione wokół Polskiej Platformy Tańca 2019.

Przypomnijmy, że w 2018 roku cykl nowych spektakli „Terytoria choreografii”, otworzył „Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos” w choreografii Joanny Leśnierowskiej. Do udziału w nim  zaproszono artystów z Polski, Gruzji, Armenii i Brazylii. Spektakl, efekt polifonicznego spotkania czterech kultur, prezentowany był, podczas pierwszej trasy projektu, która odbywała się na Wschodzie (Grodno, Mińsk, Dnipro, Tbilisi, Erywań i Kijów).

„Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy” to wieloletni projekt prezentacji polskiego tańca współczesnego z udziałem najlepszych artystów, pedagogów i teoretyków tańca skupionych wokół Polskiej Platformy Tańca 2019. Zaplanowany na lata 2017–2022 projekt wypełniony jest spektaklami, warsztatami, spotkaniami i debatami w najbardziej aktywnych centrach tańca współczesnego w Europie Środkowej i Wschodniej, m.in. na Białorusi, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech oraz w Gruzji, Armenii, Czechach, Słowenii, Serbii

i Bułgarii.

Projekt organizowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy

z Instytutem Muzyki i Tańca, Centrum Kultury w Lublinie i Art Stations Foundation oraz lokalnymi partnerami z Europy Środkowo-Wschodniej. Jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego, realizowanego

w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA.

Instalacja – ogród towarzysząca spektaklowi „Druga natura” powstała   przy wsparciu Instytutu Pileckiego, nowej instytucji badawczej i kulturalnej, której głównym celem jest utworzenie międzynarodowego cyfrowego archiwum o Polsce czasów II wojny światowej.

Więcej informacji o polskiej kulturze na świecie oraz biogramy twórców są dostępne portalu culture.pl.

PROGRAM „TERYTORIÓW CHOREOGRAFII” 2019

Zero Point Festival, Praga, Czechy 

18.07 – prezentacja spektaklu „Zrób siebie” Marty Ziółek (Komuna Warszawa)

20.07 – prezentacja spektaklu „Druga natura” Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz

Scena Tańca Studio, Warszawa, Polska 

28.07 – prezentacja spektaklu „Druga natura” Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz

International Moldova Dance Festival CONTACT +, Kiszyniów, Mołdawia

14.09 – prezentacja spektaklu „Ewa i On” Iwony Olszowskiej

20.09 – prezentacja spektaklu „into me see” Dariusza Nowaka

22.09 – prezentacja spektaklu „Druga natura” Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz

Żylina, Słowacja

2.10 – prezentacja spektaklu „Jumpcore” Pawła Sakowicza

4.10 – prezentacja spektaklu „Druga natura” Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz

Bukareszt, Rumunia

8. 10 – prezentacja spektaklu „Thriller” Pawła Sakowicza i Anny Smolar

9.10 – prezentacja spektaklu „Para nr 1” Katarzyny Gorczycy i Oskara Malinowskiego

10.10 – prezentacja spektaklu „Stalking Paradise” Lubelskiego Teatru Tańca

11.10 – prezentacja spektaklu „Druga natura” Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz

12.10 – prezentacja spektaklu „Łuczniczki” Agnieszki Kryst

12.10 – prezentacja spektaklu „Slowstepper- on The Edge of Survival” Hygin Delimat

13.10 – prezentacja spektaklu „Ewa i On” Iwony Olszowskiej

One Dance Week Festival, Plovdiv, Bułgaria 

19.10 – prezentacja spektaklu „Druga natura” Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz

19.10 – prezentacja spektaklu „Welcome/ Witajcie” Aurory Lubos

Praga, Czechy

16.11 – prezentacja spektaklu „Jungle” Pink Mama Theatre

Dodatkowo 13 listopada 2019 w Lublinie (festiwal Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca) i 15 listopada 2019 w Krakowie (festiwal Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń) odbędzie się pokaz „Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos”. W Lublinie w listopadzie podczas festiwalu zaprezentowana zostanie również instalacja ze spektaklu „Druga natura”.

Więcej informacji

Magdalena Mich Rzecznik prasowa Instytut Adama Mickiewicza

+ 48 602 663 570

mmich@iam.pl

powiązane

Publikacje