Wersja do druku

Udostępnij

8 września w Poznaniu (Polska) odbyła się premiera spektaklu Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos, rozpoczynającego cykl Terytoria Choreografii – nowe szlaki awangardy, który poświęcony jest czterem wybitym tancerkom i choreografkom polskiego pochodzenia Bronisławie Niżyńskiej, Marii Rambert, Poli Nireńskiej i Yance Rudzkiej. Projekt Terytoria Choreografii organizowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, Centrum Kultury w Lublinie i Art Stations Foundation oraz partnerami z Białorusi, Ukrainy, Gruzji i Armenii w ramach POLSKA 100, programu obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Poznańska premiera zainicjowała tegoroczne pokazy spektakli tanecznych, które w ramach Terytoriów Choreografii odbywają się w Poznaniu, Mińsku, Dnipro, Tbilisi, Erywaniu i Kijowie w dniach od 8 września do 3 października 2018. Oprócz spektaklu Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos zostaną pokazane spektakle: Bataille i świt nowych dni Sławka Krawczyńskiego i Anny Godowskiej; Total Pawła Sakowicza; Stalking Paradise Lubelskiego Teatru Tańca; Welcome/Witajcie Aurory Lubos.

 

Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy to wieloletni projekt prezentacji polskiego tańca współczesnego z udziałem najlepszych artystów, pedagogów i teoretyków tańca skupionych wokół Polskiej Platformy Tańca 2017. Zaplanowany na lata 2017–2021 projekt wypełniony jest spektaklami, warsztatami, spotkaniami i debatami w najbardziej aktywnych centrach tańca współczesnego w Europie Środkowej i Wschodniej, m.in. Białorusi, Ukrainie, Gruzji, Armenii, Słowacji, Czechach, Węgrzech, Słowenii, Serbii, Bułgarii. Projekt jest kontynuacją programu Terytoria choreografii z 2016 roku, którego idea została poszerzona o działania związane z wybitnymi postaciami wybitnych artystek awangardy tanecznej XX wieku polskiego pochodzenia.

 

Specjalna publikacja (zrealizowana w 2017 roku) oraz nowe, międzynarodowe projekty choreograficzne poświęcone będą zarówno artystycznemu dorobkowi, jak i fascynującym biografiom Poli Nireńskiej, Bronisławy Niżyńskiej, Mary Rambert i Yanki Rudzkiej. Tak jak w latach 20. i 30. XX wieku, polscy artyści mogą być również dziś źródłem inspiracji i nowoczesnego rozumienia choreografii w innych krajach. W programie organizatorzy pragna powrócić do modelu interkulturowej wymiany, opartego o realną współpracę z lokalnymi środowiskami, zaznaczając motyw silnej obecności choreografek i tancerek zarówno dziś, jak i w ogóle w historii tańca polskiego.

 

Program Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach  Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021. Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021. Partnerzy PROGRAMU: Instytut Muzyki i Tańca, East European Performing Arts Platform, Centrum Kultury w Lublinie, Stary Browar Nowy Taniec/Art Stations Foundation. W 2019 roku, w rezultacie otwartego konkursu, powstanie spektakl taneczny zbudowany wokół sylwetki i twórczości Poli Nireńskiej. Termin zgłoszeń: 30 września 2018. Więcej

 

15 września, o godzinie 19.00 w instytucji DOM46 w Grodnie odbył się pokaz spektaklu TOTAL Pawła Sakowicza.

 

Kolejne pokazy:

 

Mińsk

Poniedziałek, 17 września 2018, godz. 19.00: Paweł Sakowicz, TOTAL

OK16, ul. Oktiabrskaya 16, Mińsk

 

Wtorek, 18 września 2018, godz. 19.00: Anna Godowska, Sławomir Krawczyński, Bataille i świt nowych dni

OK 16, ul. Oktiabrskaya 16, Mińsk

 

Środa, 19 września 2018, godz. 19.00: Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos

OK 16, ul. Oktiabrskaya 16, Mińsk

 

Dniepr

Piątek, 21 września 2018, godz. 19.00: Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos

Dnieprowski Akademiczny Teatr Dramatu i Komedii, prospekt Yavornickoho 97, Dniepr

 

Sobota, 22 września 2018, godz. 19.00: Anna Godowska, Sławomir Krawczyński, Bataille i świt nowych dni

Dnieprowski Akademiczny Teatr Dramatu i Komedii, prospket Yavornickoho 97, Dniepr

 

Niedziela, 23 września 2018, godz. 18.00: Lubelski Teatr Tańca, Stalking Paradise

Miejski Pałac Dzieci i Młodzieży, ul. Naberezhna Peremogi 5, Dniepr

 

Tbilisi

Wtorek, 25 września 2018, godz. 20.00: Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos

Movement Theatre, Aghmashenebeli ave 182 Mushtaidi Garden, Tbilisi

 

Środa, 26 września 2018, godz. 20.00: Anna Godowska, Sławomir Krawczyński, Bataille i świt nowych dni

Shota Rustaveli Film and Theatre University, Shota Rustaveli Avenue 19, Tbilisi

 

Czwartek, 27 września 2018, godz. 20.00: Aurora Lubos, Welcome/Witajcie

Khidi, Vakhushti Bagrationi Bridge, Tbilisi

 

Czwartek, 27 września 2018, godz. 22.00: Paweł Sakowicz, TOTAL

Khidi, Vakhushti Bagrationi Bridge, Tbilisi

 

Erywań

Piątek, 28 września 2018, godz.19.00: Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos

Hamazgayin State Theatre, ul. Amiryan 26, Erywań

 

Sobota, 29 września 2018, godz. 19.00: Anna Godowska, Sławomir Krawczyński, Bataille i świt nowych dni

Hamazgayin State Theatre, ul. Amiryan 26, Erywań

 

Niedziela, 30 września 2018, godz. 19.00: Lubelski Teatr Tańca, Stalking Paradise

Hamazgayin State Theatre, ul. Amiryan 26, Erywań

 

Kijów

Niedziela, 30 września 2018, godz. 19.00: Aurora Lubos, Welcome/Witajcie

PostPlay Theatre, ul. Nizhnojurkivska 31, Kijów

 

Poniedziałek, 1 października 2018, godz. 19.00:  Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos

Kijowski Akademiczny Teatr Molodyi, ul. Prorizna 17, Kijów

 

Wtorek, 2 października 2018, godz. 19.00: Anna Godowska, Sławomir Krawczyński, Bataille i świt nowych dni

Kijowski Akademiczny Teatr Molodyi, ul. Prorizna 17, Kijów

 

Projekt Terytoria Choreografii jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.

 

Celem realizowanego przez IAM programu kulturalnego jest wzmocnienie wizerunku Polski jako kraju o bogatych tradycjach, z czerpiącą z przeszłości nowoczesną kulturą, stanowiącą ważny element wspólnej europejskiej tożsamości. Program pokazuje ciągłość polskich tradycji kulturowych, jednocześnie kładąc silny akcent na nieustające dążenie ku nowoczesności, pokazuje także, że odrodzenie państwa polskiego stworzyło możliwości budowania nowoczesnej polskiej kultury osadzonej w obiegu międzynarodowym. W setną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości Instytut Adama Mickiewicza pragnie pokazać międzynarodowej publiczności to, co w ostatnim stuleciu kultura polska wytworzyła najcenniejszego. Szeroko zakrojone działania kulturalne służą również zbliżeniu z krajami regionu Europy Środkowej, na których zogniskowana jest znaczna część programu realizowanego przez Instytut.

 

Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA.

 

Logo Centrum Kultury w Lublinie (miniaturka)Niepodległa IAM (miniaturka)Logo eepap (miniaturka)IMIT (miniaturka)

 

Instytut Polski Kijów (miniaturka)Logo Art Stations Foundation (miniaturka)LTT logo 2018 (miniaturka)Logo Miasto Lublin (miniaturka)

 

 

Partnerzy z Armenii:

 

High Fest Armenia logo (miniaturka)

 

 

 

Partnerzy z Białorusi:

 

Theatre Body Białoruś Terytoria choreografii (miniaturka)Instytut Polski Mińsk (miniaturka)Dom 46 Białoruś Terytoria choreografii (miniaturka)OK 16 Białoruś Terytoria choreografii (miniaturka)

 

 

Partnerzy z Gruzji:

 

check in Gruzja Terytoria choreografii (miniaturka)Circe Gruzja Terytoria choreografii (miniaturka)Khidi Gruzja Terutoria choreografii (miniaturka)Rooms Hotels Kazbegi Gruzja Terytoria choreografii (miniaturka)Gruzja Terytoria choreografii (miniaturka)

 

 

Partnerzy z Ukrainy:

 

Ministerstwo Kultury Ukrainy (miniaturka)Ukrainian Cultural Foundation w oryginale (miniaturka)

 

Post Play Theatre Ukraina Terytoria choreografii (miniaturka)Totem dance Ukraina Terytoria choreografii (miniaturka)Z Ukraina Terytoria choreografii (miniaturka)Teatr Ukraina Terytoria choreografii (miniaturka)Molody Theatre Ukraina Terytoria choreografii (miniaturka)

 

powiązane

Publikacje