Wersja do druku

Udostępnij

Terytoria choreografii – Partnerstwo Wschodnie to program prezentacji tańca współczesnego, z udziałem artystów, pedagogów i teoretyków tańca skupionych wokół Polskiej Platformy Tańca 2014. To wędrujące po Wschodzie Europy święto tańca: spektakle, warsztaty, spotkania i debaty na Białorusi, Ukrainie, Gruzji i Azerbejdżanie.

Projekt, realizowany w porozumieniu z doświadczonymi lokalnymi organizacjami kulturalnymi, zakłada stworzenie platformy wymiany doświadczeń i dialogu pomiędzy scenami tanecznymi w Polsce i w niektórych krajach Partnerstwa Wschodniego. Chcemy wydobyć z marginesu, „odzyskać” taniec współczesny Europy Środkowo-Wschodniej, aby na nowo wpisać go w dyskurs historyczny i w aktualny obieg sztuki współczesnej. Uważamy, że budowanie wspólnej sceny tanecznej ponad granicami nie polega wyłącznie na podążaniu wytartym szlakiem międzynarodowych trendów i mód, ale także na umacnianiu lokalnych historii i wspieraniu sztuki krajów borykających się z problemami politycznymi i finansowymi.

Prezentacje

Pokazy w ramach Terytoriów choreografii obejmują reprezentatywną część programu Polskiej Platformy Tańca 2014. To najciekawsze polskie spektakle tańca współczesnego ostatnich lat, wybrane przez doświadczonych kuratorów i członków jury. W 2016 roku obejrzą je zagraniczni widzowie, zapoznając się z szerokim spektrum gatunkowym, estetycznym i pokoleniowym polskiego tańca.

Warsztaty

Artyści Terytoriów choreografii są również wytrawnymi pedagogami technik tanecznych i kompozycji ruchu. Prowadzone przez nich warsztaty, skierowane do miejscowych tancerzy, choreografów i nauczycieli tańca, dopełniają ofertę artystyczną projektu. Jest to najskuteczniejszy sposób bezpośredniego transferu technik, wiedzy i doświadczenia polskiego tańca współczesnego.

 

Spotkania z artystami, sympozja, dyskusje

Spotkania widzów i artystów, dyskusje pomiędzy artystami, konfrontacje dorobku i wiedzy, ujęte w konteksty polityczno-historyczne – oferują możliwość pogłębienia i poszerzenia odbioru spektakli. W cyklu debat i sympozjówpoświęconych lokalnej sytuacji tańca, angażujących badaczy tańca, dziennikarzy i teoretyków w poszczególnych krajach, poszukamy odpowiedzi na pytania o sposoby budowania poprzez taniec własnej tożsamości kulturowej, o stosunek do tradycji tańców narodowych i folklorystycznych, o wspólne dziedzictwo i różne ścieżki rozwoju scen tańca współczesnego w Europie Środkowo-Wschodniej. Prezentacje bogatego doświadczenia polskich instytucji i programów wspierających taniec, takich jak Centrum Kultury w Lublinie, Instytut Muzyki i Tańca, East European Performing Arts Platform oraz Art Stations Foundation  poświęcone będą procesom tworzenia oryginalnych modeli organizacyjnych oraz systemu wsparcia artystów i organizatorów wydarzeń.

 

III etap projektu odbędzie się w dniach 1-3 czerwca w Gruzji (Tbilisi).

PROGRAM

Spektakle

1 czerwca – Państwowy Teatr Rustaveli –  scena eksperymentalna


17.30 – Stalking Paradise, Lubelski Teatr Tańca

Przerwa (20 minut)

18.45 – Niżyński. Święto snów, Krawczyński/Wygoda/Godowska

 

2 czerwca – Państwowy Teatr Rustaveli – scena eksperymentalna

18.00 – Insight, Janusz Orlik

Przerwa (20 minut)

19.10 – Room 40, Maciej Kuźmiński

 

3 czerwca Artarea Gallery

18.00 – Surface, Hygin Delimat

18.30 – AKTY, Aurora Lubos

 

Warsztaty

The modern technologies of the choreography
1-2 czerwca Państwowy Uniwersytet Kina i Teatru im. Szoty Rustaweli w Tbilisi

Nauczyciele: Aurora Lubos, Anna Żak,  Daniela Komędera, Janusz Orlik

 

Sympozjum

1-2 czerwca Państwowy Uniwersytet Kina i Teatru im. Szoty Rustaweli w Tbilisi
Moderatorzy: Jadwiga Majewska, Grzegorz Kondrasiuk

powiązane

Publikacje