Wersja do druku

Udostępnij

Terytoria choreografii – Partnerstwo Wschodnie to program prezentacji tańca współczesnego, z udziałem artystów, pedagogów i teoretyków tańca skupionych wokół Polskiej Platformy Tańca 2014. To wędrujące po Wschodzie Europy święto tańca: spektakle, warsztaty, spotkania i debaty na Białorusi, Ukrainie, Gruzji i Azerbejdżanie.

Projekt, realizowany w porozumieniu z doświadczonymi lokalnymi organizacjami kulturalnymi, zakłada stworzenie platformy wymiany doświadczeń i dialogu pomiędzy scenami tanecznymi w Polsce i w niektórych krajach Partnerstwa Wschodniego. Chcemy wydobyć z marginesu, „odzyskać” taniec współczesny Europy Środkowo-Wschodniej, aby na nowo wpisać go w dyskurs historyczny i w aktualny obieg sztuki współczesnej. Uważamy, że budowanie wspólnej sceny tanecznej ponad granicami nie polega wyłącznie na podążaniu wytartym szlakiem międzynarodowych trendów i mód, ale także na umacnianiu lokalnych historii i wspieraniu sztuki krajów borykających się z problemami politycznymi i finansowymi.

 

Prezentacje

Pokazy w ramach Terytoriów choreografii obejmują reprezentatywną część programu Polskiej Platformy Tańca 2014. To najciekawsze polskie spektakle tańca współczesnego ostatnich lat, wybrane przez doświadczonych kuratorów i członków jury. W 2016 roku obejrzą je zagraniczni widzowie, zapoznając się z szerokim spektrum gatunkowym, estetycznym i pokoleniowym polskiego tańca.

 

Warsztaty

Artyści Terytoriów choreografii są również wytrawnymi pedagogami technik tanecznych i kompozycji ruchu. Prowadzone przez nich warsztaty, skierowane do miejscowych tancerzy, choreografów i nauczycieli tańca, dopełniają ofertę artystyczną projektu. Jest to najskuteczniejszy sposób bezpośredniego transferu technik, wiedzy i doświadczenia polskiego tańca współczesnego.

Spotkania z artystami, sympozja, dyskusje

Spotkania widzów i artystów, dyskusje pomiędzy artystami, konfrontacje dorobku i wiedzy, ujęte w konteksty polityczno-historyczne – oferują możliwość pogłębienia i poszerzenia odbioru spektakli. W cyklu debat i sympozjówpoświęconych lokalnej sytuacji tańca, angażujących badaczy tańca, dziennikarzy i teoretyków w poszczególnych krajach, poszukamy odpowiedzi na pytania o sposoby budowania poprzez taniec własnej tożsamości kulturowej, o stosunek do tradycji tańców narodowych i folklorystycznych, o wspólne dziedzictwo i różne ścieżki rozwoju scen tańca współczesnego w Europie Środkowo-Wschodniej. Prezentacje bogatego doświadczenia polskich instytucji i programów wspierających taniec, takich jak Centrum Kultury w Lublinie, Instytut Muzyki i Tańca, East European Performing Arts Platform oraz Art Stations Foundation  poświęcone będą procesom tworzenia oryginalnych modeli organizacyjnych oraz systemu wsparcia artystów i organizatorów wydarzeń.

 

Etap I projektu odbędzie się na Białorusi. Publikujemy szczegółowy program.

 

Program:

19 lutego (piątek)
19.30 – Stalking Paradise, Lubelski Teatr Tańca
Obwodowy Teatr Dramatyczny w Mińsku

20 lutego (sobota)
17.00 – AKTY, Aurora Lubos
Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej w Mińsku

19.30  
Insight, Janusz Orlik
Room 40, Maciej Kuźmiński
Obwodowy Teatr Dramatyczny w Mińsku

21 lutego (niedziela)
17.00 – For living in, Hygin Delimat (sala 101)
18.00 – Śmierć, 24 klatki na sekundę albo zrób mi tak jak w prawdziwym filmie, Agata Siniarska (sala 202)
18.40 – Niżyński. Święto snów, Wygoda/Krawczyński/Godowska (sala 202)
Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej w Mińsku

22 lutego (poniedziałek)
19.00 – Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy, Lubelski Teatr Tańca
Obwodowy Teatr Dramatyczny w Grodnie

24 lutego (środa)
19.00 Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy, Lubelski Teatr Tańca
Obwodowy Teatr Dramatyczny w Homlu

 

Wydarzenia towarzyszące:

After, before – spektakl studentów Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku pod kierunkiem Macieja Kuźmińskiego – 18 lutego, g. 19.00, Pałac Kultury Kolejarzy

Warsztaty tańca współczesnego: Agata Siniarska, Janusz Orlik, Maciej Kuźmiński, Hygin
Delimat, Aurora Lubos

Warsztaty pisania o tańcu: Taniec współczesny w teorii o praktyce pisania, prowadzenie:
Jadwiga Majewska, Anna Królica

Spotkanie w ramach sympozjum: Terytoria choreografii – Partnerstwo Wschodnie,  prowadzenie:
Jadwiga Majewska, Grzegorz Kondrasiuk

 

powiązane

Publikacje