Wersja do druku

Udostępnij

W marcu i kwietniu 2016 roku zapraszamy na etap drugi programu Terytoria choreografii, który obędzie się na Ukrainie. Terytoria choreografii – Partnerstwo Wschodnie to program prezentacji tańca współczesnego, z udziałem artystów, pedagogów i teoretyków tańca skupionych wokół Polskiej Platformy Tańca 2014. To wędrujące po Wschodzie Europy święto tańca: spektakle, warsztaty, spotkania i debaty na Białorusi, Ukrainie, Gruzji i Azerbejdżanie.

 

Projekt, realizowany w porozumieniu z doświadczonymi lokalnymi organizacjami kulturalnymi, zakłada stworzenie platformy wymiany doświadczeń i dialogu pomiędzy scenami tanecznymi w Polsce i w niektórych krajach Partnerstwa Wschodniego. Chcemy wydobyć z marginesu, „odzyskać” taniec współczesny Europy Środkowo-Wschodniej, aby na nowo wpisać go w dyskurs historyczny i w aktualny obieg sztuki współczesnej. Uważamy, że budowanie wspólnej sceny tanecznej ponad granicami nie polega wyłącznie na podążaniu wytartym szlakiem międzynarodowych trendów i mód, ale także na umacnianiu lokalnych historii i wspieraniu sztuki krajów borykających się z problemami politycznymi i finansowymi.

 

Prezentacje

Pokazy w ramach Terytoriów choreografii obejmują reprezentatywną część programu Polskiej Platformy Tańca 2014. To najciekawsze polskie spektakle tańca współczesnego ostatnich lat, wybrane przez doświadczonych kuratorów i członków jury. W 2016 roku obejrzą je zagraniczni widzowie, zapoznając się z szerokim spektrum gatunkowym, estetycznym i pokoleniowym polskiego tańca.

 

Warsztaty

Artyści Terytoriów choreografii są również wytrawnymi pedagogami technik tanecznych i kompozycji ruchu. Prowadzone przez nich warsztaty, skierowane do miejscowych tancerzy, choreografów i nauczycieli tańca, dopełniają ofertę artystyczną projektu. Jest to najskuteczniejszy sposób bezpośredniego transferu technik, wiedzy i doświadczenia polskiego tańca współczesnego.

 

Spotkania z artystami, sympozja, dyskusje

Spotkania widzów i artystów, dyskusje pomiędzy artystami, konfrontacje dorobku i wiedzy, ujęte w konteksty polityczno-historyczne – oferują możliwość pogłębienia i poszerzenia odbioru spektakli. W cyklu debat i sympozjówpoświęconych lokalnej sytuacji tańca, angażujących badaczy tańca, dziennikarzy i teoretyków w poszczególnych krajach, poszukamy odpowiedzi na pytania o sposoby budowania poprzez taniec własnej tożsamości kulturowej, o stosunek do tradycji tańców narodowych i folklorystycznych, o wspólne dziedzictwo i różne ścieżki rozwoju scen tańca współczesnego w Europie Środkowo-Wschodniej. Prezentacje bogatego doświadczenia polskich instytucji i programów wspierających taniec, takich jak Centrum Kultury w Lublinie, Instytut Muzyki i Tańca, East European Performing Arts Platform oraz Art Stations Foundation  poświęcone będą procesom tworzenia oryginalnych modeli organizacyjnych oraz systemu wsparcia artystów i organizatorów wydarzeń.

 

Etap II projektu odbędzie się na Ukrainie.

 

Program:

 

19 marca 2016, sobota

godz. 19.00 Kijowski Akademicki Teatr Młodzieży „Młody Teatr” – duża scena
Stalking Paradise, Lubelski Teatr Tańca
godz. 20.00 Kijowski Akademicki Teatr Młodzieży „Młody Teatr” – mała scena
For living in, Hygin Delimat

 

20 marca 2016, niedziela

godz. 17.00 Centrum Kurbasa
AKTY, Aurora Lubos
godz. 19.00 Kijowski Akademicki Teatr Młodzieży „Młody Teatr” – duża scena
Room 40, Maciej Kuźmiński

21 marca 2016, poniedziałek

godz. 20.00 Kijowski Akademicki Teatr Młodzieży „Młody Teatr” – duża scena
Insight, Janusz Orlik

22 kwietnia 2016, piątek

godz. 20.00 Centrum Kurbasa
Niżyński. Święto snów, Sławek Krawczyński / Tomasz Wygoda / Anna Godowska

Wydarzenia towarzyszące:

Warsztaty (19-20 marca, studio Totem art-space w Kijowie)

Prowadzenie: Daniela Komędera, Janusz Orlik, Hygin Delimat, Aurora Lubos.

 

Panel dyskusyjny (21 marca 2016, godz. 10.00-14.00, Centrum Kurbasa w Kijowie)

Ukraińscy uczestnicy: Oleksandr Chepalov, Marina Lymar, Oleksandr Manshylin, Mariana Matveichuk, Anton Ovchinnikov,Viktor Ruban, Olena Shabalyna, Larisa Venediktova.

Polscy paneliści: Jadwiga Majewska, Joanna Szymajda, Julia Hoczyk, Grzegorz Kondrasiuk.

 

Spotkanie odbywa się w ramach sympozjum “Terytoria choreografii – Partnerstwo Wschodnie”.

 

powiązane

Publikacje