Wersja do druku

Udostępnij

Terytoria choreografii – Partnerstwo Wschodnie to program prezentacji polskiego tańca współczesnego i choreografii z udziałem najlepszych artystów, pedagogów i teoretyków tańca skupionych wokół  Polskiej Platformy Tańca 2014, wypełniony spektaklami, warsztatami, spotkaniami i debatami w 4 stolicach państw Partnerstwa Wschodniego: Mińsku, Kijowie, Tbilisi i Erywaniu. Projekt realizowany w porozumieniu z doświadczonymi lokalnymi operatorami kulturalnymi jest kontynuacją współpracy rozpoczętej w ramach PPT 2014 w Lublinie i zakłada budowę platformy wymiany doświadczeń i dialogu pomiędzy scenami tanecznymi w Polsce i wybranych krajach PW. Ma on na celu odzyskiwanie i umacnianie w ogólnym dyskursie historycznym tańca współczesnego obszaru Europy Środkowo-Wschodniej, które powinno toczyć się nie tylko wytartym szlakiem wpisywania się w trendy międzynarodowe, ale także umacniania lokalnych historii i wspierania doświadczeniem krajów borykających się z problemami polityczno-finansowymi w rozwoju tańca.

Spotkania z artystami, sympozja, dyskusje

Spotkania widzów i artystów, dyskusje pomiędzy artystami, konfrontacje dorobku i wiedzy, ujęte w konteksty polityczno-historyczne – oferują możliwość pogłębienia i poszerzenia odbioru spektakli. W cyklu debat i sympozjówpoświęconych lokalnej sytuacji tańca, angażujących badaczy tańca, dziennikarzy i teoretyków w poszczególnych krajach, poszukamy odpowiedzi na pytania o sposoby budowania poprzez taniec własnej tożsamości kulturowej, o stosunek do tradycji tańców narodowych i folklorystycznych, o wspólne dziedzictwo i różne ścieżki rozwoju scen tańca współczesnego w Europie Środkowo-Wschodniej.  Prezentacje bogatego doświadczenia polskich instytucji i programów wspierających taniec, takich jak Centrum Kultury w Lublinie, Instytut Muzyki i Tańca, East European Performing Arts Platform oraz Art Stations Foundation  poświęcone będą procesom tworzenia oryginalnych modeli organizacyjnych oraz systemu wsparcia artystów i organizatorów wydarzeń.

IV etap projektu odbywa się w dniach 4-5 października w Erywaniu (Armenia) w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performatywnej „High Fest”. Publikujemy szczegółowy program.

 

PROGRAM

Prezentacje

4 października

Teatr Kukiełkowy Hovhannes Tumanyan

21.00  – Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy, Lubelski Teatr Tańca

 

5 października

Teatr Kukiełkowy Hovhannes Tumanyan

20.00 – AKTY, Aurora Lubos

21.00 –   Room 40, Maciej Kuźmiński

 

Warsztaty

4-5 października, Teatr Kukiełkowy Hovhannes Tumanyan

Pedagodzy:  Aurora Lubos, Anna Żak, Maciej Kuźmiński

 

Wykład

5 października, Państwowy Uniwersytet w Erywaniu

Projekt Terytoria choreografii – Partnerstwo Wschodnie a Polska Platforma Tańca

Prowadzący: Joanna Szymajda, Jadwiga Majewska

 

Strona internetowa Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performatywnej „HIGH  FEST”: http://www.highfest.am/

 

powiązane

Publikacje