Młodzi obiecujący artyści – laureaci I i II edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej rozpoczną w listopadzie tournée po Stanach Zjednoczonych. Wszystko w ramach projektu „Polish Music on Stage / US edition”, który ma na celu rozpropagowanie idei tego wydarzenia i zainteresowanie nim potencjalnych uczestników. Organizuje go Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Kultura inspirująca.

Wersja do druku

Udostępnij

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej odbywa się od 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, a jego celem jest wypromowanie wśród polskich i międzynarodowych odbiorców spuścizny muzycznej 60 polskich kompozytorów z XIX i XX wieku. Wydarzenie kierowane jest do pianistów i zespołów kameralnych. To właśnie laureaci tego konkursu wezmą udział w cyklu 16 koncertów „Polish Music on Stage / US edition”, które odbędą się od listopada 2022 do grudnia 2023, m.in. w Nowym Jorku, Chicago, Los Angeles, San Diego i w Las Vegas. To wtedy będzie można usłyszeć: amerykańskiego pianistę – Cartera Johnsona, polski duet skrzypcowy Polish Violin Duo oraz polski zespół kameralny – Cracow Golden Quintet, a także laureata ostatniego konkursu chopinowskiego – Jakuba Kuszlika. Częścią projektu są wizyty studyjne u partnerów w USA oraz
w Polsce służące wymianie doświadczeń w organizacji i promocji wydarzeń muzycznych w obu krajach.

Koncerty w USA w ramach projektu Polish Music on Stage / US edition to z jednej strony prezentacja ubiegłych edycji MKMP jak i zapowiedź trzeciej już odsłony tego konkursu, która odbędzie się w lipcu 2023 roku w Rzeszowie. Obok dzieł Chopina i Paderewskiego w programie naszych koncertów znajdą się także utwory mniej znane, a niezwykle atrakcyjne, jak chociażby dramatyczna II Sonata fortepianowa Bacewicz, młodzieńczy Kwintet dęty Kilara czy Sonata na dwoje skrzypiec op. 69 Wajnberga – mówi zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Lech Dzierżanowski.

Planowanych koncertów nie mogą się doczekać także sami artyści:

Udział w projekcie „Polish on Stage/US Edition” jest dla nas przede wszystkim spełnieniem marzeń związanych z występami na zagranicznych estradach oraz odwiedzeniem Stanów Zjednoczonych. Projekt ten jest również szansą na zaprezentowanie naszych możliwości przed szerszą publicznością. Ogromne znaczenie ma wykonanie polskiego repertuaru, który jest tak bliski naszym sercom. Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli przyczynić się do popularyzowania muzyki polskiej na tak szeroką skalę i będziemy mieli okazję przybliżyć amerykańskiej publiczności dzieła wybitnych polskich artystów – mówią Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak z Polish Violin Duo.

Wśród instytucji partnerskich, które w 2022 roku będą gościć polskich artystów są:
New York Dance & Arts Innovations Inc. (NYDAI), Paderewski Festiwal w Paso Robles, Paderewski Symphony Orchestra and Academy of Music of Chicago, Polish American Social Club of Las Vegas,
San Diego Public Library oraz Polish & Slavic Center. Partnerami strategicznymi projektu są Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i Polish Music Center w Los Angeles. Swojego wsparcia udziela także Konsulat Generalny RP w Los Angeles.

Projekt Polish Music on Stage / US edition jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura inspirująca. Prezentowany we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Centrum Muzyki Polskiej w Los Angeles.


Osoba do kontaktu w sprawie projektu:

Lilianna Zalesińska – specjalistka ds. programowych / Departament Muzyki
+48 785 360 000 lilianna.zalesinska@nimit.pl

Kontakt dla mediów:

NIMiT / Agata Szymczak: +48 785 310 000 agata.szymczak@nimit.pl
NIMiT/ Agnieszka Wyszomirska + 48 887 240 011 agnieszka.wyszomirska@nimit.pl