Do 10 kwietnia można zgłaszać wydarzenia do akcji tańczMY, którą Narodowy Instytut Muzyki i Tańca już po raz czwarty organizuje z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. W tegorocznej edycji środowisko tańca będzie się solidaryzować z narodem ukraińskim.

Wersja do druku

Udostępnij

Do tańczMY mogą włączyć się zarówno instytucje artystyczne, szkoły i uczelnie, zespoły taneczne, jak i organizacje pozarządowe, grupy nieformalne oraz osoby fizyczne. Udział oznacza zorganizowanie dowolnego wydarzenia tanecznego: spektaklu, lekcji, warsztatów, pokazów czy performance’ów w trakcie trwania akcji. W ten sposób od 22 kwietnia do 8 maja cała Polska pokaże, jak ważny w życiu każdego człowieka jest taniec, bez względu na wiek, stopień profesjonalizacji czy miejsce zamieszkania. 

Formularz, za pomocą którego można zgłosić wydarzenie znajduje się TUTAJ.

Tegoroczna edycja, choć odbywająca się w trudnym czasie, ma na celu zjednoczyć całą społeczność pasjonatów tej dziedziny sztuki. Ludzi, którzy wyrażają emocje przez ruch i taniec oraz zachęcić ich do podzielenia się swoimi emocjami z innymi. 

– W czasie, gdy tuż za naszą granicą rozgrywa się konflikt zbrojny, poprzez akcję tańczMY chcemy wyrazić solidarność z obywatelami Ukrainy. Miłość do tańca jest tym, co nas łączy, a kiedy tańczymy, otwieramy się na innych i na świat. Pasja pomaga bardzo często przetrwać trudne chwile. Wierzymy, że jednocząc się w ramach tańczMY staniemy się silniejsi i jeszcze bardziej zdeterminowani do niesienia pomocy. – mówi Karol Urbański, Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca ds. tanecznych. 

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zachęca do tego, aby wyrażać swoje wsparcie dla narodu ukraińskiego w dwojaki sposób: 

  • poprzez wpłaty na specjalne konto Banku Gospodarstwa Krajowego, który utworzył je w imieniu Narodowego Banku Ukrainy: 

numer rachunku: 91 1130 0007 0080 2394 3520 0002 

tytuł przelewu: Wsparcie dla Ukrainy 

  • poprzez realizację flash moba zainicjowanego przez ukraiński portal taneczny Balletristic.com: improwizowanego filmu tanecznego z konkretnym podkładem, czyli dźwiękiem alarmu lotniczego, który w wielu ukraińskich miastach rozbrzmiewa 24 godziny na dobę. Więcej informacji na portalu taniecPOLSKA.pl.

Inicjatorką tego działania jest ukraińska dziennikarka i tancerka Polina Bulat:  

Zapoczątkowując nasz flash mob, chcieliśmy, aby tancerze i tancerki oraz publiczność przekazywali sobie emocje, uczucia, a nawet dźwięki, których bez przerwy doświadczają obecnie Ukraińcy i Ukrainki. Oczywiście, skala tego doświadczenia jest nieporównywalna. Siła tańca tkwi jednak w jego zdolności do przekazywania komunikatów na różnych poziomach percepcji. Chcieliśmy dotrzeć głębiej, niż mógłby to zrobić jakikolwiek nagłówek, dotrzeć nie tylko do umysłów ludzi, ale także do pamięci ich ciał. Ponieważ to właśnie stąd bierze się empatia. – mówi Polina Bulat, artystka współpracująca już od kilku tygodni z NIMiT. 

W poprzednich latach do tańczMY zgłosiły się zarówno największe i najbardziej prestiżowe instytucje artystyczne, uczelnie w Polsce, jak i niezależni artyści, lokalne domy kultury oraz szkoły tańca. Radością z tańca dzielono się podczas spektakli, wydarzeń animacyjno-społecznych i naukowych, warsztatów i konkursów tanecznych w ramach programu. 

Nabór wydarzeń składających się na tegoroczną edycję tego tanecznego przedsięwzięcia potrwa do 10 kwietnia.  

Kalendarium akcji zostanie opublikowane na stronie Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca 12 kwietnia 2022. 

 Dołącz do tańczMY i świętujmy razem Międzynarodowy Dzień Tańca! 


Osoby odpowiedzialne za organizację: 

Maciej Seniw – koordynator akcji, kierownik Działu Programowego w Departamencie Tańca Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca +48 785 460 000, maciej.seniw@nimit.pl 

Kontakt dla mediów 

Agata Szymczak +48785310 000, agata.szymczak@nimit.pl